Grudziądz atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Grudziądzu

Spis treści

Grudziądz to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Ta ulokowana nad malowniczym brzegiem Wisły miejscowość ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie zapowiada się interesująco, dlatego sprawdźcie, co warto zobaczyć w Grudziądzu.

Stare Miasto i jego atrakcje

Zwiedzanie Grudziądza rozpocznijcie na Starym Mieście; centrum jest bardzo klimatyczne. Grudziądz należał niegdyś do Konrada Mazowieckiego. Stąd w 1291 r. Krzyżacy dokonali lokacji miasta. W efekcie zyskało ono nieco inny układ niż pozostałe miasta w naszym kraju. Niestety wiele budynków, w tym ratusz w stylu gotyckim, ucierpiało przez wojny, które przetoczyły się przez Polskę. Na szczęście Rynek Grudziądza został odnowiony. Jest niezwykle schludny i pełen zieleni. Otaczają go kolorowe kamienice w stylu barokowym. Najstarszą z nich jest tzw. Kamienica pod Łabędziem. Na Rynku znajduje się ponadto słynna ławeczka Mikołaja Kopernika, który w Grudziądzu wygłosił swój „Traktat o monetach”, a także Pomnik Żołnierza Polskiego.

Zespół spichlerzy i błonia nadwiślańskie

Stare spichlerze to jedna z głównych atrakcji miasta. Pierwsze z nich powstały jeszcze przed panowaniem Krzyżaków. Obiekty te zbudowano jako odpowiedź na zwiększony popyt na polskie zboże w Europie. W spichlerzach przechowywano towary, które były następnie transportowane rzeką do licznych zakątków kontynentu. Te potężne, kilkukondygnacyjne budowle z małymi oknami i grubymi murami, ulokowane na stromej skarpie nad Wisłą pełniły także funkcję obronną.

Obecnie spichlerzy jest 26. W 5 z nich mieści się Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Prezentowana w nich jest ekspozycja ukazująca dzieje miasta. Będąc obok spichlerzy, warto udać się na długi spacer wzdłuż Wisły. Nadwiślańskie bulwary to również miejsce, w którym znajduje się kilka atrakcji. Jest to m.in. Park Świata, czyli zbiór tabliczek z różnych części Polski z nazwą Grudziądz. Przy Wiśle znajduje się także Pomnik Flisaka czy Brama Wodna.

Mury miejskie

Do dzisiaj z architektury obronnej miasta nie zachowało się wiele. Na szczęście wciąż możemy podziwiać fragment murów okalających Grudziądz w południowej części Starego Miasta. Biegną one od kościoła ewangelickiego aż do Bramy Wodnej.

Nieopodal murów miasta nad Wisłą znajduje się pomnik ułana z dziewczyną. Przedstawia on dziewczynę w objęciach przystojnego ułana. Skąd w Grudziądzu taki obiekt? Pomnik ułana z dziewczyną nie znalazł się tutaj przypadkowo. Otóż w mieście tym działało kiedyś Centrum Wyszkolenia Kawalerii oraz 18. Pułk Ułanów Pomorskich.

Ruiny zamku krzyżackiego i wieża Klimek

Na szczycie Góry Zamkowej ulokowany był niegdyś XIII-wieczny zamek należący do Krzyżaków. Budowla nie zachowała się jednak do naszych czasów. Jedyną pozostałością po zamku jest odbudowana w 2014 r. wieża Klimek. Mieści się na niej taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. Co więcej, dzięki przeprowadzonym pracom archeologicznym na Górze Zamkowej można oglądać odsłonięte ruiny zamku krzyżackiego.

Geotermia – zdrowotne atrakcje Grudziądza

W Grudziądzu mieści się jedyna w Europie piramida z tężnią solankową. Obiekt przeznaczony jest do inhalowania się aerozolem uzyskanym z naturalnej solanki i wzbogaconym jodem i bromem. Taka inhalacja wspomaga układ oddechowy, oczyszcza płuca i podnosi odporność organizmu.

Twierdza Grudziądz – atrakcja dla miłośników historii

Twierdza Grudziądz to forty rozpościerające się na terenie miasta, jak i okolicznych miejscowościach. Na przestrzeni lat w Grudziądzu powstało mnóstwo umocnień, a najpopularniejsze z nich to Cytadela i Fort Wielka Księża Góra.

Cytadela to jeden z najstarszych i najpotężniejszych fortów Twierdzy Grudziądz. Była to jedna z nielicznych twierdz, która nie została zdobyta przez wojska Napoleona. Fort Wielka Księża Góra to z kolei kompleks powstały na przełomie XIX i XX w. W jego skład wchodzą liczne bunkry piechoty, kopuły obserwacyjne, bunkry amunicji i wiele innych ciekawych obiektów, do których można wchodzić.

Park Miejski im. Piotra Janowskiego – kulturalna atrakcja turystyczna Grudziądza

Podczas zwiedzania Grudziądza nie można ominąć Parku Miejskiego imienia słynnego skrzypka Piotra Janowskiego. To niezwykle urokliwe miejsce, które zasługuje na miano „zielonych płuc miasta”. Park powstał w 1865 r. i obejmuje aż 39 ha.

Park Miejski jest pełen atrakcji. Znajduje się tutaj restauracja działająca w dawnej leśniczówce, plac zabaw i pole do minigolfa. W parku znajdziecie również niewielki amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty i festiwale. Co ciekawe, do parku przeniesiono pomnik Światowida, który kiedyś mieścił się na Górze Zamkowej.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

W Grudziądzu znajduje się ciekawa atrakcja, jaką jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Obiekt działa już od niespełna 60 lat. To szczególnie interesująca atrakcja dla najmłodszych, którzy mogą dodatkowo wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Placówka jest ponadto organizatorem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA) im. prof. Roberta Głębockiego.

Centrum Kultury Teatr – kulturalne serce Grudziądza

Jeśli jesteś miłośnikiem kultury i sztuki, z pewnością zainteresuje Cię mieszczące się w Grudziądzu Centrum Kultury Teatr. Instytucja ta mieści się w dwóch placówkach: w dawnym Teatrze Ziemi Pomorskiej i Klubie Akcent. CKT prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną, obejmującą teatr, muzykę i kabaret.

Centrum Kultury Teatr organizuje ponadto wiele imprez cyklicznych, np.: Koncerty Niedzielne z muzyką klasyczną, festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna czy Grudziądzkie Amatorskie Prezentacje Artystyczne. Dodatkowo w sezonie kulturalnym odbywają się tutaj koncerty muzyki klasycznej, jazzowej czy estradowej, a także wydarzenia plenerowe i uliczne. Latem każdy zakątek Grudziądza tętni kulturalnym życiem!

Chcecie wziąć udział w jednym z tych wydarzeń? Bilety kupicie w serwisie Biletyna!

Site Footer