Puławy atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Puławach?

Spis treści

Puławy leżą w województwie lubelskim nad Wisłą. Nazywane są również Polskimi Atenami. Ze względu na malownicze położenie oraz cenne zabytki architektoniczne, jest to miejscowość, którą warto odwiedzić. Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w Puławach? Przedstawiamy listę miejsc, których nie można pominąć.

Zespół pałacowo-parkowy

Bez wątpienia miejscem, z którego znane są Puławy, jest zespół pałacowo-parkowy w stylu angielskim, który powstał według koncepcji księżnej Izabeli Czartoryskiej. Był on tworzony na przełomie XVIII i XIX w. W czasach zaborów, kiedy Polska została podzielona, Puławy były ostoją polskości. To właśnie tutaj prężnie rozwijała się kultura. Izabela Czartoryska niegdyś napisała: „Ojczyzno! Nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię”. Księżna przez lata gromadziła relikwie i pamiątki narodowe po władcach polskich, a także dzieła sztuki, co zaowocowała powstaniem pierwszego na ziemiach polskich muzeum.

Pałac Czartoryskich

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi wspaniały Pałac Czartoryskich, w którego wnętrzu mieści się Muzeum Czartoryskich. W obiekcie tym znajdują się bardzo dobrze zachowane sale: kamienna, balowa, gotycka, kolumnowa i rycerska oraz okazała klatka schodowa w stylu barokowym. W zbiorach Muzeum Czartoryskich można natomiast zobaczyć narodowe pamiątki i wiele innych wystaw. Najcenniejsze dzieła, takie jak „Dama z Gronostajem” zostały przeniesione do Krakowa do Muzeum Książąt Czartoryskich.

Dom Gotycki

Domek Gotycki tak naprawdę jest budowlą w stylu neogotyckim powstałym na fundamentach pawilonu ogrodowego z XIX w. Jest to niewielki obiekt z czerwonej cegły, projektu Piotra Aignera. W jego mury wbudowano fragmenty starych kościołów i zamków, przywiezionych z historycznych miejsc w Polsce oraz Włoch i Hiszpanii. Obecnie w Domku Gotyckim można oglądać wystawy Muzeum Czartoryskich.

Świątynia Sybilli

Świątynia Sybilli jest najważniejszym obiektem dla Puław. Obiekt zbudowany jest na kształt rotundy, mieści dwie okrągłe sale i był wzorowany na architekturze antycznej, a mówiąc dokładniej – świątyni Westy. To właśnie w nim Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki rodzinne i narodowe. Świątynia Sybilli dzięki temu stała się pierwszym muzeum w Polsce.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół powstał w 1803 r. jako kaplica pałacowa. Ta wspaniała klasycystyczna budowla została wybudowana na wzór rzymskiego Panteonu. Do dzisiaj można podziwiać jej piękną kolumnadę. Warte uwagi jest również wnętrze kościoła, które budzi zachwyt.

Domek Grecki

Domek Grecki zachwyca doryckim, czterokolumnowym portykiem. Jest on pozostałością po dawnej pałacowej oranżerii. W latach 60. XX w. dobudowano do niego gmach, w którym teraz swoją siedzibę ma biblioteka miejska.

Pałac Marynki

Na terenie parku mieści się ciekawy obiekt, jakim jest Pałac Marynki. Został on wybudowany pod koniec XVIII wieku dla Marii Wirtemberskiej – najstarszej córki Adama i Izabeli Czartoryskich w ramach prezentu ślubnego. Dzisiaj w pałacu znajduje się Zakład Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Pozostałe obiekty w Parku Czartoryskich

W Parku Czartoryskich znajduje się ponadto Altana Chińska, w której dawniej parzono i pito herbatę. Jest ona jednym z najstarszych budynków na terenie kompleksu. Warto odwiedzić także Domek Żółty, zwany Aleksandryjskim, który został wybudowany dla cara Aleksandra I. Obiekt ten został wykończony w stylu klasycystycznym. Obecnie działa w nim Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Interesującymi obiektami w parku są również: Brama Rzymska, Schody Angielskie oraz sarkofag Augusta i Zofii ks. Czartoryskiej.

Park Pałacowy, Pałac Czartoryskich oraz pozostałe obiekty zawarte w kompleksie są bardzo ciekawe same w sobie. Zwiedzanie dopełnia jednak oferta edukacyjna Muzeum Czartoryskich. Dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą udać się na lekcje muzealne, wykłady, warsztaty i inne interaktywne atrakcje.

Kulturalne zwiedzanie Puław – gdzie udać się na ciekawe wydarzenia?

Najciekawsze atrakcje Puław zdecydowanie mieszą się w kompleksie pałacowo-parkowym. To właśnie Pałac Czartoryskich, Świątynia Sybilli czy Muzeum Czartoryskich cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających to miasto. Jeśli po całym dniu zwiedzania tych pięknych miejsc macie ochotę na odpoczynek i kulturalne doznania, odwiedźcie jedną z instytucji kulturalnych, działających w tym mieście.

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

Koncerty, występy grup kabaretowych i stand-upowych oraz spektakle teatralne, najczęściej odbywają się w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Jest to miejsce, w którym tętni życie kulturalne Puław. W ramach działania „Domu Chemika” organizowane są imprezy cykliczne, np. Teatralne Lato, Puławskie Lato Bluesowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” czy Ogólnopolski Festiwal Kolęd. Przy ośrodku działa także Puławska Galeria Sztuki, która poprzez lekcje galeryjne krzewi edukację kulturalną i wychowanie przez sztukę. Co więcej, w „Domu Chemika” można wziąć udział w zajęciach tanecznych, teatralnych wokalnych bądź plastycznych.

Gdzie jeszcze szukać atrakcji kulturalnych?

W Puławach działa także Hala widowiskowo-sportowa oraz Hala Sportowa Zespołu Szkół Technicznych. Są to miejsca, w których oprócz rozgrywek klubów sportowych można podziwiać występy różnych artystów. Z racji dostępności dużej liczby miejsc, w obiektach tych organizowane są również wydarzenia z udziałem największych gwiazd.

W poszukiwaniu dobrej muzyki i śmiesznego żartu w Puławach, można udać się także do licznych lokali, w których występują zarówno miejscowi, jak i polscy czy zagraniczni artyści. Jednym z takich miejsc jest Peweks Art&Music.

Szukacie biletów na nadchodzące wydarzenia kulturalne w Puławach? Znajdziecie je w serwisie biletyna.pl. Aby zawsze być na bieżąco z najciekawszymi premierami koncertowymi, kinowymi, teatralnymi czy kabaretowymi, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera i zainstalowania aplikacji mobilnej.

Site Footer