Kalisz atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Kaliszu

Spis treści

Kalisz jest jednym z największych miast w województwie wielkopolskim. Uznawany jest za najstarsze miasto w Polsce, choć niesłusznie — o kilka lat wyprzedza je Złotoryja. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to miasto o bogatej historii, pełne zabytków i wielu ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć w Kaliszu? Jakie atrakcje czekają na turystów? Przekonajcie się!

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Kaliszu?

Zwiedzanie Kalisza zacznijcie od centrum miasta. Główny Rynek to ośrodek kaliskiego życia. Z racji tego, że pierwotny, średniowieczny układ uliczek Rynku został zachowany przez lata, obecnie panuje tu klimatyczna atmosfera. Na placu stoi neoklasycystyczny Ratusz otoczony zabytkowymi kamienicami. Budynki te odbudowano w latach 20. XX w. W Ratuszu mieści się punkt informacji turystycznej, a dodatkowo można tutaj zapoznać się z multimedialną ekspozycją. Wraz z audioprzewodnikiem można zwiedzać kondygnacje budynku, poznając dzieje Kalisza. Ponadto z wieży ratuszowej można podziwiać panoramę miasta.

Zabytki w Kaliszu

Jednym z najważniejszych zabytków Kalisza jest Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa, która została wybudowana w XIII w. w stylu gotyckim. W jej wnętrzu znajdziemy prezbiterium wykończone przez Włodzimierza Tetmajera i barokowy ołtarz. W Katedrze św. Mikołaja Biskupa ślub wzięła Maria Konopnicka, a Adam Asnyk przyjął chrzest.

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła to świątynia prawosławna, która powstała w latach 1928-1930 w stylu neoromańskim. We wrześniu podczas Święta Ulicy Niecałej odbywa się tutaj koncert muzyki cerkiewnej.

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to świątynia ulokowana przy placu św. Józefa. Została wybudowana w XIV wieku i jest budowlą w stylu barokowym. To najważniejszy budynek sakralny w mieście. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zachwyca gotyckim wnętrzem; mieści się tutaj również Cudowny Obraz Świętej Rodziny z XVII w. W kościele tym znajdują się bezcenne dzieła sztuki.

Baszta Dorotka

Baszta Dorotka to jedyna zachowana pozostałość po średniowiecznych murach obronnych Kalisza. Obiekt ten był wielokrotnie przebudowywany, a dziś możemy podziwiać go jako półokrągłą basztę z otworami strzelniczymi. Dlaczego Baszta Dorotka nosi taką nazwę? Jest to związane z jedną z legend. Podobno kiedyś w baszcie zamykano niegrzeczne dziewczynki, które nazywano Dorotkami. Co ciekawe, w tym miejscu znajduje się Centrum Baśni i Legend Kaliskich.

Rezerwat archeologiczny i inne muzea w Kaliszu

W Kaliszu wiele ciekawych atrakcji mogą znaleźć dla siebie miłośnicy muzeów. Znajduje się tutaj przede wszystkim Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, w którym można zobaczyć wystawy poświęcone okazom archeologicznym i etnograficznym Kalisza i okolic. Wystawy związane z historią Kalisza skrywa również Muzeum im. G. J. Osiakowskich.

Będąc w Kaliszu, warto odwiedzić dworek Marii Dąbrowskiej w Rusowie i Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza. Dużą atrakcją jest także Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu. Kaliski gród jest jednym z ważniejszych miejsc powiązanych z początkami państwa polskiego, dlatego warto go zobaczyć.

Park miejski

Park Miejski ulokowany jest w samym sercu miasta. To miejsce, w którym zdecydowanie warto pospacerować i zobaczyć ciekawe miejsca. Jest to najstarszy park miejski w Polsce, został założony w 1798 r. Jest to malownicze miejsce, które porastają bardzo stare drzewa będące pomnikami przyrody. W Parku Miejskim znajduje się słynny staw Kogutek opisany przez Marię Dąbrowską w „Nocach i Dniach”. Mieści się tutaj również zegar słoneczny, dąb Asnyka, tzw. Hydropatia czy chińska altana.

Kalisz – atrakcje, które warto odwiedzić

W Kaliszu znajduje się także bardzo interesujący Most Kamienny, który pierwotnie był drewnianą konstrukcją. Nie przetrwał jednak licznych powodzi, wojen i pożarów. Dopiero w 1885 r. zamieniono go na kamienny obiekt, który przetrwał do dzisiaj. Dzięki temu został wpisany do rejestru zabytków kultury i sztuki.

W Kaliszu i jego okolicach urodziło się wielu znanych ludzi, np. Maria Dąbrowska, Adam Asnyk. Nieopodal mostu jest natomiast Ławeczka Stefana Szolca-Rogozińskiego, który był sławnym, kaliskim podróżnikiem, żeglarzem i badaczem Kamerunu.

Kalisz od strony kulturalnej

Kalisz to cudowne miasto, które ma do zaoferowania liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Dodatkowo jest to miejscowość tętniąca życiem kulturalnym. Cyklicznie odbywają się tutaj liczne festiwale, np. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Konkurs Poetycki im. Rodziny Wiłkomirskich, Kaliskie Spotkania Teatralne czy Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. W Kaliszu działa również wiele instytucji kulturalnych, które organizują w ciągu roku wiele interesujących widowisk.

Kultura, sztuka i muzyka w Kaliszu

Kalisz jest drugim po Poznaniu największym ośrodkiem kulturalnym w Wielkopolsce. Znajduje się tutaj Filharmonia Kaliska, która proponuje odbiorcom bardzo ciekawy i zróżnicowany repertuar. W mieście tym działają również dwa teatry. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego to po pierwsze wspaniały, artystyczny zespół, który przygotowuje spektakle dla młodszych i starszych widzów. Miłośnicy pełnej metafor i nietuzinkowości sztuki z pewnością pokochają natomiast Niepubliczny Teatr Impresaryjny „Scena Tam2”.

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń w Kaliszu warto odwiedzić również Centrum Kultury i Sztuki, w którym organizowane są wystawy i widowiska. Większe imprezy zwykle mają miejsce w Hali Kalisz arena lub Hali widowiskowo-sportowej OSIR. Na interesujące wydarzenia kulturalne można liczyć również w Auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego czy Auli PWSZ.

Ciekawym miejscem na kulturalnej mapie Kalisza jest także Akcelerator Kultury. To instytucja, której celem jest rozpowszechnianie kultury poprzez udostępnianie przestrzeni warsztatowej, organizację zajęć, a także możliwość wystawiania prac zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych artystów.

Sprawdźcie nadchodzące wydarzenia w Kaliszu i kupcie bilety na biletyna.pl!

Site Footer