Ełk atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Ełku

Spis treści

Ełk to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Ulokowane jest na malowniczym terenie, w centrum tzw. Zielonych Płuc Polski. Niedaleko Ełku znajdują się Jezioro Ełckie i Sunowo, przepływa tutaj również rzeka Ełk. To miasto w Pojezierzu Mazurskim jest idealne na rodzinną wycieczkę oraz dla osób, które kochają naturę i aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, jakie są najciekawsze atrakcje w Ełku.

Ełk – atrakcje, które warto zobaczyć?

Ełk znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Z racji tego, miasto to przyciąga przede wszystkim mnogością zielonych terenów oraz bogactwem lasów i wód. Można tutaj delektować się świeżym powietrzem i pięknymi widokami, a także oddać się sportom wodnym, jeździectwu czy jeździe na rowerze w pięknych okolicznościach przyrody. Ełk ma do zaoferowania jednak jeszcze więcej!

Zamek Krzyżacki

Jednym z najbardziej znanych zabytków, które można zobaczyć w Ełku, jest Zamek Krzyżacki, którego budowę zakończono w 1406 r. Powstanie obiektu nadzorował sam Ulrich von Jungingen. Pierwotnie zamek był drewniany, jednak został on podpalony kilka lat po bitwie pod Grunwaldem. Po latach zamek odbudowano, tym razem z trwałego surowca, jakim jest kamień. Niestety historia nie oszczędzała tej budowli, dlatego obecnie możemy podziwiać ruiny Zamku Krzyżackiego. Położone są na malowniczej wyspie, którą otacza jezioro Ełckie. Prowadzi do nich zabytkowy, pięknie oświetlony most.

Promenada nad Jeziorem Ełckim

Promenada nad Jeziorem Ełckim to atrakcja uwielbiana zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów. Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji, pubów, kawiarni i innych ciekawych miejscówek. Promenada zawsze tętni życiem. Oczywiście dużą atrakcją tego miasta jest samo Jezioro Ełckie, które sprzyja uprawianiu sportów i relaksowi.

Muzeum Kropli Wody i wieża ciśnień

Wieża ciśnień to zabytkowy obiekt w stylu neogotyckim. Składa się z 5 pięter, a dodatkowo ulokowana jest w najwyższym punkcie miasta. Na szczycie wieży ciśnień mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Kiedyś obiekt dostarczał wodę Ełczanom, dzisiaj jest wyłącznie atrakcją turystyczną.

Co więcej, w wieży ciśnień mieści się Muzeum Kropli Wody. Można w nim zobaczyć różnorodne eksponaty związane z wodą, takie jak: pompy strażackie, gąsiory, butelki itp. Na ścianach muzeum znajdują się fotografie przedstawiające Ełk na przełomie XIX i XX w.

Kolej wąskotorowa

Ełcka Kolej Wąskotorowa powstała w 1917 r. Latem można za jej pomocą dojechać do malowniczej miejscowości Sypitki. Co więcej, w starym budynku kolei znajduje się obecnie Muzeum Kolejnictwa, w którym można obejrzeć dawne tabory kolejowe czy kolekcje lamp i czapek.

Plac Jana Pawła II

Pięknym i wartym odwiedzenia miejscem na mapie Ełku jest Plac Jana Pawła II. Mieści się tutaj fontanna i pomnik papieża Polaka. Co więcej, latem na Placu odbywają się liczne imprezy. Znajduje się tutaj naprawdę duży amfiteatr.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i katedra św. Wojciecha

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to największy, a zarazem najstarszy kościół w Ełku. Jego największą atrakcją jest hymn miasta codziennie grany z wieży kościoła. Powstanie tego obiektu sakralnego datuje się na 1850 r. Katedra św. Wojciecha została zbudowana nieco później, w 1893 r. Budowla utrzymana jest w stylu neogotyckim. Co ciekawe, przetrwała dwie wojny światowe w nienaruszonym stanie. We wnętrzu świątyni znajdziecie piękne wyposażenie, m.in. gotyckie przedmioty sakralne.

Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne to miejsce, w którym można poznać historię miasta i okolic. Choć obiekt ten działa zaledwie ponad 10 lat, udało się zgromadzić tu wiele ciekawych eksponatów, np. tabor kolejowy.

Pozostałe atrakcje w Ełku

W Ełku warto odwiedzić także Park Wodny, w którym przyjemnie i aktywnie mogą spędzić czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Kolejną atrakcją są Mazurskie Zawody Balonowe, które przyciągają wielu turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to spektakularne widowisko trwające przez cały dzień. W Ełku działa również Papugarnia gromadząca najpiękniejsze papugi świata. Dodatkowo warto odwiedzić Park Mikołaja Kopernika, który leży nad rzeką Ełk. Znajduje się tutaj pomnik Kopernika, siedzący na jednej z licznych ławek. W parku można znaleźć ciekawe konstrukcje nawiązujące do Układu Słonecznego, a także place zabaw w kształcie gwiazdozbiorów: Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.

Kulturalne atrakcje Ełku

W Ełku można podziwiać zabytki i cieszyć się bliskością przyrody. W tym mieście można również wybrać się na liczne wydarzenia kulturalne. Oprócz wspomnianego wcześniej amfiteatru, działa tutaj Ełckie Centrum Kultury. To największa instytucja kulturalna w powiecie ełckim.

Na działalność ECK składa się prężnie działające kino, organizacja koncertów i szeroko pojęte warsztaty artystyczne. W ramach ECK działa także Galeria ŚLAD i Galeria HOLL. W ostatnich latach galerie te wystawiały prace cenionych artystów. W tym dzieła malarskie, grafiki, pastele, kolekcje znaczków, fotografie itd.

Muzyka i estrada

Zarówno turyści, jak i Ełczanie mogą odwiedzić alternatywny Teatr 30 minut. Jego celem jest szerzenie samoświadomości i autoekspresji. Drugim wartym uwagi miejscem jest Teatr Tańca. Grupę artystów tworzą uczniowie szkół średnich, studenci, a także dorośli. Za pomocą różnych stylów tańca tworzą pełne ekspresji widowiska, których nie można ominąć.

Ostatnia organizacja teatralna to Teatr im. Józefa Węgrzyna, który działa w ramach Stowarzyszenia Twórczości Teatralnej. Wystawia on znakomite spektakle dla dzieci i dorosłych. W repertuarze grupy znajdują się bajki i baśnie, a także perły klasyki – sztuki Moliera, Szekspira, Fredry czy dzieła współczesnej komedii.

W Ełku działają również zespoły pieśni i tańca, a także Szkoła Artystyczna, która jest częścią Ełckiego Centrum Kultury. Organizowane są w niej zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne czy komputerowe.

Kabarety, koncerty i pokazy filmowe i wiele innych

Oprócz atrakcji wymienionych wyżej w Ełku można wybrać się na kabaret, takich znanych grup jak Neo-Nówka czy Ani Mru Mru. Odbywają się tutaj także liczne koncerty.

Ponadto w Ełckim Centrum Kultury organizowane są pokazy filmów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są to zarówno komedie, jak i dramaty, czy animacje. Z pełną ofertą wydarzeń w Ełk zapoznacie się na stronie Biletyna!

Site Footer