Dawid Podsiadło – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Dawid Podsiadło to jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia. Jego piosenki są grane w największych stacjach radiowych. Biją także rekordy odtworzeń w serwisach streamingowych. Charyzmatyczny wokalista szturmem podbił serca polskiej publiczności. Niezależnie od wieku – muzyka Podsiadły gości na playlistach, starszych i młodszych koneserów piosenek, dopracowanych pod każdym względem. Każda płyta piosenkarza to muzyczna uczta doprawiona znakomitymi metaforami dotyczącymi tematów, które dotykają nas wszystkich. Całość dopełniają misternie przygotowane koncerty, których każdy element tworzy niezapomniane widowisko.

Dawid Podsiadło – młodość i początki kariery

Dawid Podsiadło urodził się 23 maja 1993 r. w Dąbrowie Górniczej. Artysta niejednokrotnie wspominał, że bardzo kocha swoje miasto rodzinne. Wyprowadzkę do stolicy odkładał, jak najdłużej było to możliwe. Ma starszego o osiem lat brata, który grał na gitarze. To on zaszczepił w nim dobre wzorce muzyczne. Słuchali razem takich zespołów jak Alice in Chains, Queen czy Nirvana. Podsiadło uwielbia także twórczość Katarzyny Nosowskiej. Od najmłodszych lat oglądał wraz z bratem angielskojęzyczne produkcje z napisami. Dzięki temu szybko nauczył się języka i obecnie dobrze wychodzi mu pisanie piosenek również po angielsku.

Dawid Podsiadło ukończył I LO im. Waleriana Łukasińskiego. Uczęszczał także do lokalnej szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na puzonie. Od najmłodszych lat kochał muzykę. Jego pierwszy „duży” występ miał miejsce w Tunezji. Wtedy, 12-letni Dawid, wziął udział w amatorskim konkursie muzycznym z piosenką Myslovitz.

W 2011 r. Podsiadło wziął udział w pierwszej edycji talent show „X Factor”, jednak nie udało mu się przejść drugiego etapu eliminacji. Wraz z kolegami ze szkoły założył zespół rockowy Curly Heads, z którym wystąpił w programie „Mam talent!”. Tym razem muzycy również nie mieli zbyt dużo szczęścia. Co ciekawe, piosenkarz dostał propozycję solowego awansu w programie, jednak nie zgodził się na takie rozwiązanie. Jak mówi przysłowie „do trzech razy sztuka”. Tak też się stało w przypadku kariery Podsiadły. W 2012 r. ponownie zdecydował się na uczestnictwo w „X Factorze”, co okazało się bardzo dobrym posunięciem. Dawid dotarł do finału, podczas którego wykonał piosenkę „Better than a dream” wraz z Katie Meluą. Oficjalnie Dawid Podsiadło wygrał II edycję talent show.

Dawid Podsiadło – dynamiczny rozwój kariery

Dawid Podsiadło skorzystał z wygranej w popularnym talent show lepiej niż niejeden inny zwycięzca polskiej edycji. Oprócz nagrody pieniężnej, otrzymał także kontrakt na wydanie płyty. W 2013 r. ukazał się jego debiutancki krążek „Comfort and Happiness”, którego tytuł nawiązuje do słów wypowiedzianych przez postać z gry „Final Fantasy VIII”. Po zaledwie tygodniu od premiery, album uplasował się na pierwszej pozycji zestawienia OLiS. „Trójkąty i kwadraty” oraz „Nieznajomy” rozbrzmiewały we wszystkich rozgłośniach i serwisach streamingowych w całym kraju. Otrzymał dwie nominacje do Eska Music Awards. Następnie wystąpił jako support przed koncertem Lany Del Ray na warszawskim Torwarze. W tym roku pojawił się także na festiwalu Open’er Festival w Gdyni oraz na krakowskim Coke Live Music Festival. Kolejne miesiące to następne nominacje do ważnych nagród muzycznych, m.in. Paszportów Polityki.

W 2014 r. wydał album studyjny „Ruby Dress Skinny Dog” z zespołem Curly Heads. Po raz pierwszy wziął również udział w projekcie Męskie Granie, z którym działa do tej pory. Wykonał kilka piosenek promujących wydarzenie: „Elektryczny” (2014), „Wataha” (2016), „Nieboskłon” (2018) i „I Ciebie też, bardzo” (2021). W tym roku powstał jego pseudonim przygotowany na anglojęzyczny rynek – David Ross, inspirowany postacią z serialu „Przyjaciele”.

W 2015 r. Dawid Podsiadło wypuścił drugi album solowy pt. „Annoyance and Disappointment”. Znalazły się na niej wyłącznie trzy piosenki po polsku, m.in. „W dobrą stronę” i „Pastempomat”, które stały się hitami. Rok później ukazała się reedycja krążka z remiksami autorstwa Kuby Karasia, Kamp! czy Webbera. Końcem roku artysta poinformował o przerwie w działalności koncertowej.

Dawid Podsiadło – nie tylko piosenkarz

W 2018 r. Dawid Podsiadło wrócił na scenę. Pojawiła się również jego trzecia solowa płyta „Małomiasteczkowy”. W 2019 r. wraz z Taco Hemingwayem zorganizował koncert na Stadionie Narodowym, na który wyprzedano bilety w zaledwie 3 godziny. Co ciekawe, artyści pobili rekord – sprzedali więcej biletów niż Coldplay czy Metallica. W 2022 r. artysta wydał czwarty album „Lata dwudzieste”.

Niewiele osób wie, że Dawid Podsiadło to nie tylko piosenkarz. Artysta jest koproducentem filmów „(Nie)znajomi” (2019) oraz „Johnny” (2022). Co więcej, piosenkarz ma na swoim koncie trzy role w: etiudzie szkolnej „Zabicie ciotki” (2013), serialu „Król” (2020) oraz „The Office PL” (2021).

W 2014 r. prowadził audycję radiową „Podsiadówka” w radiowej Czwórce. Od 2021 r. prowadzi wraz z Radosławem Kotarskim podcast „Podsiadło Kotarski Podcast” o szeroko pojętej tematyce dotyczącej kultury.

Dawid Podsiadło – nieśmiały i wybitny

Dawid Podsiadło to nietuzinkowa i charyzmatyczna osobowość. Choć ma na swoim koncie 12 Fryderyków i niezliczoną liczbę innych nagród muzycznych, wciąż pozostaje skromny i nieśmiały. Jego talent docenili nie tylko słuchacze. Dawid Podsiadło tworzył z wieloma cenionymi artystami polskiego rynku muzycznego.

Współpracował m.in. z: sanah, Taco Hemingwayem, Darią Zawiałow, Krzysztofem Zalewskim, Kortezem, PRO8L3M-em czy Arturem Rojkiem. Podsiadło ceniony jest nie tylko za swój talent muzyczny, lecz także wyjątkowe poczucie humoru i specyficzny styl wypowiadania się. Od czasu do czasu można spotkać go na wydarzeniach, takich jak Roast Kuby Wojewódzkiego czy koncert-jubileusz Andrzeja Poniedzielskiego „My way”, gdzie mężczyźni rozbawiają do łez swoim humorem, muzyką i satyrą.

Jeśli chcecie zobaczyć występ Dawida Podsiadły na żywo, śledźcie nasz serwis! W Biletynie znajdziecie bilety na koncerty i wydarzenia kulturalne z udziałem gwiazdy młodego pokolenia. Zapraszamy!

Site Footer