Kompozytorzy muzyki filmowej – poznaj najwybitniejszych

Kto nie jest w stanie zanucić motywu przewodniego z Ojca Chrzestnego? Czy Król Lew byłby tak wzruszający, gdyby nie ścieżka muzyczna i czy sceny w Dobrym, złym i brzydkim przeszłyby do historii kina bez podkładu dźwiękowego? Twórcy dzieł filmowych często wiele zawdzięczają współpracującym z nimi kompozytorom. W naszych zestawieniu prezentujemy tych najwybitniejszych. Poznaj najlepszych kompozytorów muzyki filmowej!

Autorzy muzyki filmowej – kto stoi za kinowymi hitami?

Muzyka filmowa przeszła do mainstreamu, a jej kompozytorzy nie rzadko mają status wielkich gwiazd. To oni są bowiem odpowiedzialni za ścieżki, które zyskują miano kultowych, a samym filmom dodają charakteru. Zdarza się też, że takie utwory zaczynają żyć swoim życiem, częstokroć przebijając swoją popularnością kinowe obrazy. Nie trzeba być fanem przygód dr Henry’ego Waltona Jonesa, by znać motywy z Indiany Jonesa, tak jak i nie trzeba odnajdywać się w świecie Gwiezdnych Wojen, by natychmiast rozpoznawać intro.

Współcześni kompozytorzy muzyki filmowej bez problemu wyprzedają duże nakłady płyt i organizują koncerty na żywo. Rekordziści mają na koncie dziesiątki ścieżek dźwiękowych do filmów, które na stałe wpisały się w nasz kanon kulturowy. Są takie utwory, których po prostu nie wypada nie znać, dlatego w tym artykule prezentujemy ludzi, którzy dołożyli swoją cegiełkę do popularności wielu znakomitych filmów.

Znani twórcy i kompozytorzy muzyki filmowej

Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy, że kino i muzyka są ze sobą nierozerwalnie połączone, powinien zwrócić uwagę na kategorie nagród w największych konkursach filmowych. Oscary, Złote Globy czy wyróżnienia BAFTA przyznawane są również za najlepszą muzykę i piosenkę. To właśnie wtedy tryumfy święcą kompozytorzy filmowi, którym zawdzięczamy niezliczoną ilość wzruszeń. Oto nasze subiektywne zestawienie, w którym najjaśniejszymi gwiazdami są właśnie sławni kompozytorzy muzyki filmowej.

Howard Shore

3 Oscary i setki utworów skomponowanych na potrzeby filmów. To nazwisko powinno wiele mówić fanom Filadelfii, Siedem czy Milczenia owiec. Howard Shore to kompozytor i dyrygent, któremu zawdzięczamy piękne, podniosłe motywy, w tym również te z Władcy Pierścieni. Jeśli kojarzycie scenę, w której Drużyna Pierścienia wyrusza z Rivendell lub poruszającą przemowę Aragorna, wygłoszoną pod bramami Mordoru – już wiecie komu dziękować za zachwycające ścieżki dźwiękowe.

Hans Zimmer

Stworzył utwory do filmów, które stały się wielkimi przebojami, jak np. Piraci z Karaibów, Pearl Harbor, Ostatni samuraj, Gladiator i Batman. Szacuje się, że Zimmer napisał muzykę do nawet 120 obrazów! Co ciekawe, fani muzyki pop mogą go również kojarzyć z zespołu Buggles – kompozytor przygrywał wówczas na klawiszach, z czego zrodził się znany do dzisiaj hit: Video Killed the Radio Star.

John Williams

Ten kompozytor muzyki filmowej może pochwalić się niezwykłym dorobkiem. Szczęki, Dracula, Lista Schindlera – to zaledwie początek jego spektakularnych muzycznych osiągnięć. John Williams ma na koncie utwory do najpopularniejszych serii, w tym Harry’ego Pottera i Gwiezdnych Wojen, co zapewnia mu pewną pozycję w każdym zestawieniu najlepszych twórców muzyki do filmów.

Ennio Morricone

Niedawna wieść o jego śmierci wstrząsnęła fanami. Morricone to prawdziwa legenda. Sprzedał dziesiątki milionów płyt i skomponował muzykę do setek filmów. Wśród jego największych dzieł należy wymienić ścieżki do: Nietykalnych, Nienawistnej ósemki, thrillera Frantic i horroru Coś.

Angelo Badalamenti

To nadworny kompozytor Davida Lyncha, któremu zawdzięczamy nie tylko niezapomniane intro do serialu Miasteczko Twin Peaks. Badalamenti chętnie bierze udział we wszystkich projektach amerykańskiego reżysera, dlatego jego utwory usłyszymy m.in. w Blue Velvet, Mulholland Drive i Zagubionej autostradzie. Kompozytor jak nikt inny potrafi oddać nastrój lynchowskiego uniwersum, a jego ścieżki mają w sobie nutkę grozy i tajemniczości.

Posłuchaj najlepszej muzyki filmowej na żywo

Fanom muzyki filmowej polecamy koncert Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams. Podczas eventu zaprezentowane zostaną najpiękniejsze ścieżki z uwielbianych filmów, a na scenie zaprezentuje się 250 artystów z całego świata, w tym chór i orkiestra symfoniczna! To prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników kina! Bilety na to wyjątkowe wydarzenie znajdziesz już w serwisie biletyna.pl.

Bilety na wydarzenia dostępne są w serwisie biletyna.pl.

Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams ⇨

Site Footer