Kinowe hity na deskach teatru

W sztuce powroty do dobrze znanych utworów nie są niczym nowym. Twórcy chętnie podejmują się trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie czegoś, co już raz zdobyło serca publiczności, w zupełnie nowym wydaniu. W końcu wielu z nas jest w stanie podpisać się pod cytatem z kultowego już filmu Rejs: „Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”. Jeśli to zdanie jest bliskie także Tobie, koniecznie sprawdź nasze zestawienie. Przedstawiamy najlepsze teatralne adaptacje dzieł filmowych!

Kinowe dzieła w teatrze

Choć zarówno kino, jak i teatr opierają się przede wszystkim na pracy aktorów, trudno nie dostrzec, jak różne od siebie są to formy sztuki. Kiedy na wielkim ekranie rządzą spektakularne efekty specjalne i gigantyczne budżety, teatr skupia się raczej na budowaniu intymnej więzi z widzem. Dzięki kameralnej otoczce, aktor jest dla publiczności na wyciągnięcie ręki. Ponadto poznaje reakcje i odbiór sztuki w czasie rzeczywistym.

Kino i teatr to różne światy, które jednak często się przenikają. Najlepszym tego przykładem jest adaptacja filmowych hitów na wersje teatralne. Takie działanie pozwala zyskać zupełnie świeże spojrzenie na dobrze znane już dzieło i odkrycie go na nowo.

Sztuki teatralne na podstawie filmów

Przykłady przekładów popularnych filmów na spektakle można mnożyć. My skupiamy się na najciekawszych propozycjach, które – podobnie jak kinowe oryginały – zdobyły uznanie i serca publiczności.

W serwisie biletyna.pl można już kupić wejściówki na spektakl Dobrze się kłamie, który oparty jest na popularnym filmie Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie. To sztuka, która porusza temat zaufania, obnaża nasze słabości i doskonale portretuje relacje międzyludzkie. Co się stanie, gdy pokażemy naszym bliskim, co kryje się w naszych telefonach komórkowych? W rolach głównych m.in. Olga Bołądź, Szymon Bobrowski czy Anita Sokołowska. Zabawna historia skłania do przemyśleń, a nas dodatkowo zachęciła do znalezienia innych spektakli, które zostały zainspirowane kinowymi hitami.

Mulholland Drive

Każdy, kto choć raz miał styczność z którymkolwiek z dzieł Lyncha, wie, że temu twórcy udało się stworzyć własną stylistykę oraz uniwersum nie do podrobienia. Amerykański reżyser, znany przede wszystkim z serialu Miasteczko Twin Peaks, nieustannie zaskakuje widzów swoim bezkompromisowym podejściem do kina. Lynch jak nikt inny żongluje grozą i kiczem, tworząc nastrojowe dzieła, w których nic nie jest takim, jakie się wydaje.

Przełożenie tak specyficznego klimatu na sztukę teatralną to nie lada wyzwanie, którego podjął się  Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Oryginalna stylistyka wymagała oryginalnych środków, dlatego spektakl wyróżniał się innowacyjnym podejściem – widzowie byli dzieleni na mniejsze grupki i oglądali poszczególne części przedstawienia w różnej kolejności. Zabieg ten pozwolił oddać psychodeliczny nastrój filmu Lyncha. Ta eksperymentalna forma była najlepszym dowodem na to, że świat sztuki pozbawiony jest granic.

Deszczowa piosenka

Trudno o słynniejszy film muzyczny niż Deszczowa piosenka. Dzieło doczekało się różnych interpretacji. Kultowe piosenki i znakomita historia, której akcja rozgrywa się w Hollywood lat 20., aż prosiły się o nową, tym razem teatralną odsłonę. Na deskach sztukę wystawił Teatr Muzyczny ROMA. W obsadzie znaleźli się m.in. Dariusz Kordek, Katarzyna Walczak i Robert Rozmus.

Pretty Woman

Kinowy hit z Julią Roberts i Richardem Gerem to jeden z tych filmów, który w ogóle nie traci z czasem swojego uroku. Miłosna historia jest tutaj przedstawiona w najlepszy możliwy sposób – z dużą dawką romantyzmu i nie mniejszą porcją humoru. Na deski teatru Pretty Woman przeniósł Teatr Muzyczny w Łodzi. Za muzykę i teksty piosenek odpowiadali natomiast Bryan Adams i Jim Vallance.

Magnolia

Z wielkim rozmachem, tak przecież charakterystycznym dla kina, wystawiona została przez Wrocławski Teatr Współczesny Magnolia. Spektakl na podstawie Paula T. Andersona zaskoczył formą, która w wielu momentach zahaczała bezpośrednio o film. Rezultatem była więc filmowo-teatralna hybryda, spektakl multimedialny, traktujący o tym, co bliskie każdemu z nas – miłości, akceptacji i przebaczeniu.

Rocky Balboa

Film Rocky, podobnie, jak i historia jego powstania, podbił swego czasu serca publiczności i do dziś uchodzi za dzieło kultowe. Teatru Alatyr postanowił odkurzyć tę legendę i pokazać ją w nowym, bo teatralnym wydaniu „Rokcy Babloa”. Nic w tym dziwnego, w końcu Rocky to uniwersalna opowieść, która wciąż potrafi inspirować.

Bilety na wydarzenia dostępne są w serwisie biletyna.pl.

Dobrze się kłamie ⇨

Site Footer