Kora – krótka biografia legendy polskiej sceny muzycznej

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, a po mężu Jackowska to prawdziwa legenda polskiej sceny rockowej. Utalentowana piosenkarka rockowa, autorka tekstów, wokalistka zespołu Maanam. Urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Zmarła 28 lipca 2018 roku dożywając 67 lat. Kora uważana jest za ikonę polskiej muzyki lat 80-tych i nie tylko.

Spis treści

Kora – Młodość

Jej rodzina należała do zubożałej urzędniczej inteligencji. Była piątym, najmłodszym dzieckiem Marcina i Emilii Ostrowskich. Jej ojciec był w międzywojniu komendantem policji w Buczaczu i nie interesował się domem. Matka natomiast, chorowała na gruźlicę, dlatego Olga w latach 1955-60 mieszkała w domu dziecka prowadzonym w Jordanowie przez siostry prezentki. Artystka ma złe wspomnienia z tamtego okresu swojego życia.

W autobiograficznej książce „Kora, Kora. A planety szaleją” artystka opowiada o tym jak niedługo po powrocie do domu zmarł jej ojciec i dziewięcioletnia Olga musiała przeprowadzić się do rodziny w Jabłonowie Pomorskim. Dziewczynka musiała wstawać bardzo wcześnie i pracować w stacji meteorologicznej, którą prowadził wuj. Do tego jej zazdrosna o wuja ciotka kazała Oldze go pilnować, gdyż podejrzewała go o zdradę. Gdy była w piątej klasie podstawówki przeprowadziła się z powrotem do Krakowa.

Jako nastolatka była mocno związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim,Wiesławem Dymnym, Jerzym Beresiem, Krystyną Zachwatowicz i Piotrem Markiem. W tych właśnie hippisowskich czasach przyjęła swój pseudonim „Kora”. Tuż po maturze poznała Marka Jackowskiego, muzyka grup Vox Gentis i Anawa. Zakochani wzięli ślub w grudniu roku 1971. Mimo, że nie miała żadnego dyplomu, pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie przez ponad dwa lata. Występowała sporadycznie z nowym zespołem męża – Osjan. Grała wtedy na fujarce i koncertowała po Polsce między innymi z Donem Cherry. Do Warszawy przeprowadziła się w 1975 roku.

Zespół Maanam – legenda polskiego rocka

Zespół Maanam rozpoczął swoją działalność w 1975 roku. W pierwszych latach zespół koncertował pod nazwą M-a-M (duet gitarowy Milo Kurtisa i Marka Jackowskiego grający muzykę alternatywną, inspirowaną Bliskim Wschodem). Kora zaczynała od śpiewania wokaliz w stylistyce folkloru bliskiego wschodu. Pierwszy występ z M-a-M odbył się w lutym 1976 roku w poznańskim Klubie Medyka „Aspirynka”, prowadzonym przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Zespół koncertował też z Maciejem Zembatym. W tym krótkim epizodzie grał z nimi walijski gitarzysta i wokalista John Porter. Współpraca zaowocowała nagraniem przez Korę wokaliz z muzyką Michała Lorenca do odcinków Krew (1979) i Czystość (1979) serialu telewizyjnego Przyjaciele (1979–1981).

Nazwa Maanam pierwszy raz pojawiła się pod koniec lat 70-tych. Zespół zaczął grać muzykę rockową, a Olga Jackowska stała się główną wokalistką Maanamu. Od roku 1980 Kora stała się jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek polskiej muzyki rozrywkowej i rockowej.

Maanam zrobił ogromne wrażenie na jury i publiczności na festiwalu piosenki w Opolu oraz wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w roku 1980. Wykonali wtedy piosenki „Boskie Buenos” i „Żądza pieniądza” wielokrotnie bisując. Oba nagrania stały się od razu wielkimi przebojami i zostały wydane na singlu. Sukces zespołu zaowocował współpracą z reżyserem Krzysztofem Rogulskim, który poprosił Maanam o stworzenie piosenki do filmu Wielka majówka. Film wszedł do kin w 1981 roku i w niektórych scenach można było zobaczyć grupę Maanam. Piosenki wykorzystane w filmie to „Och, ten Hollywood” oraz ballada „Ta noc do innych jest niepodobna”.

Szczyt popularności Mannam-u i Kory

W szczytowym momencie swojej popularności zespół potrafił grać po dwa koncerty dziennie. Najwierniejsi fani zespołu przejmowali elementy stroju i stylizacji muzyków, makijaż oraz fryzury. Piosenki „Boskie Buenos” i „Lucciola” stały się dla wielu hymnem polskich lat 80tych. Największym przebojem albumu „Sie ściemnia” była piosenka o tym samym tytule, z pierwszym polskojęzycznym animowanym wideoklipem wyemitowanym w największej na świecie stacji muzycznej – MTV. To były złote lata Maanamu. Grupa koncertowała wówczas w klubach w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na rynkach zachodnich Maanam pojawił się dzięki prywatnej wytwórni fonograficznej Rogot. Trzeci album, Nocny patrol, grupa nagrała w dwóch wersjach językowych (Pierwotnie płyta miała się ukazać pod tytułem „French is Strange”). W muzyce wyczuwało się niepokojącą atmosferę stanu wojennego w Polsce. Anglojęzyczna wersja Night Patrol ukazała się w Niemczech, w krajach Beneluxu oraz w Skandynawii.

Mannam – dyskografia

Mannam wydał w sumie 11 studyjnych albumów:

  • Maanam (1981), O! (1982),
  • Nocny patrol (1983), Mental Cut (1984),
  • Sie ściemnia (1989),
  • Derwisz i anioł (1991),
  • Róża (1994),
  • Łóżko (1996),
  • Klucz (1998),
  • Hotel Nirwana (2001)
  • Znaki szczególne (2004).

Zespół nagrał wiele piosenek, które szybko stały się hitami. Wśród nich w latach 80 XX wieku „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”, „O! nie rób tyle hałasu”, „Krakowski spleen”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango” czy „Lucciola”, a w następnej dekadzie „Anioł”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Róża”, „Zapatrzenie”, „Po prostu bądź” czy „Po to jesteś na świecie”.

31 grudnia 2008, po 32 latach istnienia, zespół Maanam zawiesił działalność, a artystka zaczęła występować pod szyldem Kora. Obok premierowych nagrań solowych, Kora wykonywała głównie przeboje Maanamu.

W czerwcu 2010 odbyła się premiera jej nowej solowej piosenki „Zabawa w chowanego”. Piosenka pojawia się w filmie dokumentalnym Tomasza Sekielskiego o tej samej nazwie.

Życie prywatne Kory

Olga Jackowska była w związku małżeńskim z Markiem Jackowskim w latach 1971-1984. Z tego związku pochodzi pierwszy syn Kory, Mateusz. Po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy piosenkarka poznała Kamila Sipowicza. Weszła z nim w związek, którego owocem był syn Szymon (1976). Kamil Sipowicz pracował przy organizacji koncertów Maanamu. W 1979 Kora wraz z mężem i dziećmi wróciła do Krakowa, jednak w 1984 roku wzięli rozwód. Mimo to nie zakończyli współpracy. Kora zamieszkała w Warszawie z Sipowiczem w 1989 roku. Para założyła wówczas własną wytwórnię fonograficzną Kamiling Publishing. Po śmierci Jackowskiego, który zmarł w 2013 roku, Kora wzięła ślub z Kamilem Sipowiczem i przyjęła jego nazwisko. Świadkiem na ich ślubie był najstarszy syn Mateusz Jackowski. W 2011 r. Kora została babcią.

Kora kochała zwierzęta, dlatego w domu Kory i Kamila Sierpowiecza było ich wiele. Na Roztoczu mieli trzy alpaki, koty i psy, a wśród nich znaną przez wszystkich suczkę Ramonę. W 2016 roku piosenkarka tak mówiła o swoim życiu na wsi: „Nie mieszkam w luksusowej posiadłości, gdzie ktoś koło mnie skacze. Tu trzeba cały czas coś robić. Od czwartej rano jestem na nogach i jak czasem się nie zdrzemnę w ciągu dnia, to do późnych godzin nocnych jestem w ruchu. Pielęgnuję ogródek, sadzę warzywa, kwiaty, opiekuję się zwierzętami. Gdy żyłam w Warszawie, w pewnym sensie żyło mi się lżej, ale to życie nie było takie pełne i piękne jak teraz”.

Site Footer