Bezpieczeństwo na koncertach – jak to wygląda?

Spis treści

Koncerty to wyjątkowe wydarzenia, na których zawsze gromadzi się ogromna liczba osób. Podczas koncertów, miłośnicy muzyki mogą wspólnie cieszyć się doznaniami, zabawą i emocjami. Niestety, tak duże widowiska, wiążą się również z pewnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Czy jest się czego obawiać?

Koncerty – zagrożenia, na które trzeba być przygotowanym

Bezpieczeństwo na koncertach to jedna z najważniejszych kwestii, o którą powinni zadbać organizatorzy wydarzeń. Osoby, które są za to odpowiedzialne, muszą odpowiednio dostosować strategię, tak aby zminimalizować ryzyko dla publiczności oraz występujących artystów. Współczesne zagrożenia to m.in. ataki terrorystyczne, przemoc, zatłoczenie oraz wybuch paniki. Odpowiednie zabezpieczenie koncertów i wdrożenie właściwych środków podczas wydarzeń muzycznych jest dziś kluczowe. Nauczyła nas tego historia – na przestrzeni ostatnich lat, doszło do kilku tragicznych incydentów, w których zginęło wiele osób.

Środki bezpieczeństwa na koncertach

W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom koncertów i artystom występującym na scenach, organizatorzy wdrażają liczne środki bezpieczeństwa, które z roku na rok są coraz bardziej udoskonalane. Pierwszym z nich jest kontrola bezpieczeństwa, na którą składa się wykorzystanie metalowych skanerów oraz przeprowadzenie manualnej kontroli bagażu w celu zminimalizowania ryzyka przemycenia niebezpiecznych przedmiotów.

Nieodłącznym elementem koncertów jest ochrona, która obejmuje policjantów i wyspecjalizowanych ochroniarzy. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wydarzenia, błyskawiczne reagowanie na wszelkie niebezpieczne zachowania oraz kierowanie publicznością podczas ewentualnej ewakuacji. W trakcie niektórych koncertów wynajmowani są również dodatkowi ochroniarze, którzy przypisani są do ochrony występujących muzyków.

W kontekście bezpieczeństwa na koncertach kluczowe znaczenie ma odpowiednio przeprowadzone szkolenie personelu. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą być dobrze przygotowane na wiele różnych sytuacji, które niekoniecznie muszą być związane tylko z atakami terrorystycznymi czy przemocą, ale również działaniem sił natury. Ochrona i funkcjonariusze muszą być przeszkoleni również w zakresie zarządzania tłumem, co jest niezbędne do tego, aby uniknąć paniki. Podczas koncertów powinien być kontrolowany przepływ ludzi oraz określony bezpieczny poziom wypełnienia sali koncertowej.

Bezpieczeństwo koncertów w Polsce

Bezpieczeństwo koncertów w Polsce regulowane jest Ustawą z 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych. W ustawie określone są wszystkie najważniejsze informacje, związane z zasadami postępowania, które są konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych, warunkami bezpieczeństwa, zasadami i trybami wydawania zezwoleń na realizację imprezy, zasadami przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa (w tym danych osobowych) oraz zasadami odpowiedzialności organizatorów za szkody wyrządzone w związku ze zorganizowaniem imprez masowych.

Jak można przeczytać w akcie prawnym, za bezpieczeństwo imprezy masowej w miejscu i w czasie jej trwania, odpowiada wyłącznie organizator. Bezpieczeństwo to obejmuje spełnienie przez organizatora rygorystycznych wymogów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia, ochrony porządku publicznego, zabezpieczenia pod względem medycznym oraz zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych, instalacji i urządzeń technicznych.

Zgoda na organizację koncertu – kto ją udziela?

Każda impreza masowa, bez względu na to, czy ma charakter rozrywkowy, czy kulturalny, może być zrealizowana wyłącznie po wydaniu na nią zgody. Wydawaniem takich dokumentów zajmuje się organ sprawujący władzę w danej lokalizacji, który odpowiedzialny jest za podejmowanie najważniejszych decyzji. Może być to więc wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Przed organizacją koncertu kluczowe jest również poinformowanie o wydarzeniu odpowiednich służb. Mowa tu oczywiście o policji, straży pożarnej i pogotowiu ratunkowym, które powinny być przygotowane na różne ewentualności. Konieczne jest uzyskanie ich opinii i zgody na ochronę podczas imprezy.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas koncertów?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas koncertów. Warto pamiętać, że w dużej mierze zależy ono od zachowania uczestników. Najlepszą strategią będzie więc unikanie sytuacji przemocowych, stosowanie się do poleceń osób zarządzających oraz dbanie o komfort innych osób. Bezpieczeństwo na koncertach to odpowiedzialność nie tylko organizatorów, lecz także samych uczestników, więc pamiętajcie, aby zachowywać się rozsądnie podczas trwania każdego, tak licznego wydarzenia.

Bądźcie uważni!

Celem koncertów oraz innych imprez masowych jest dobra zabawa i dostarczenie pozytywnych emocji. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że nie wszystko zawsze odbywa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Najważniejsze podczas koncertów jest to, aby mieć oczy dookoła głowy i możliwie jak najszybciej poinformować organizatorów o sytuacjach, które budzą naszą wątpliwość pod względem bezpieczeństwa. Mowa tu m.in. o zauważeniu ognia, awarii danego urządzenia, działaniach przestępczych, agresywnym zachowaniu innych osób czy rzucaniu niebezpiecznymi przedmiotami itp.

Bądźcie rozważni!

Zagrożenia, które pojawiają się podczas koncertów to w większości przypadków skutek uboczny nieodpowiedniego zachowania się osób, które biorą w nim udział. Jeśli więc zależy Wam na maksymalnym bezpieczeństwie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad swoim zachowaniem, ponieważ od tego może zależeć zdrowie, ale i życie wszystkich innych uczestników koncertu. Przed udaniem się na taką imprezę, koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące tego, jak należy się zachowywać, co można ze sobą zabrać oraz jak postępować w przypadku ewentualnej ewakuacji. Znajomość regulaminu imprezy to absolutna podstawa, jeśli zależy Wam udanej i w pełni bezpiecznej zabawie.

Site Footer