Kortez – na czym polega fenomen muzyka kojącego tłumy?

Przemysł muzyczny rządzi się swoimi prawami. Pełno w nim błyskotliwych debiutów, artystów jednej piosenki i spektakularnych upadków. Zdarza się, że nawet ci, którzy obdarzeni są nietuzinkowym głosem, długo muszą czekać na swoje pięć minut. Tak też było w przypadku Korteza – twórcy, którego dzisiaj już nikomu nie trzeba przedstawiać. Na czym polega jego fenomen? Na pytanie, dlaczego Kortez kradnie serca publiczności, odpowiemy, biorąc pod lupę jego życiorys, piosenki, albumy i koncerty. Poznaj bliżej jednego z czołowych artystów polskiej sceny muzycznej!

Kortez – kto kryje się pod tym pseudonimem artystycznym?

Kortez, a właściwie Łukasz Federkiewicz, ciężko pracował na swoją obecną pozycję na rynku. Muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat – jako nastolatek uczył się gry na puzonie. Dzisiaj jest nie tylko wokalistą, ale i multiinstrumentalistą, co jest jego dużym atutem w procesie twórczym. Mimo ewidentnego talentu artysta przez długi czas nie miał wiele wspólnego ze scenicznym życiem – pracował m.in. jako drwal czy ochroniarz w dyskoncie, by utrzymać swoją rodzinę.

Kortez został zauważony podczas precastingu to programu Must Be The Music. Dzięki znakomicie przyjętemu debiutowi artysta zyskał popularność i dzisiaj jest jednym z najchętniej słuchanych polskich muzyków. Jego trasy wyprzedają się na pniu, a kolejne utwory zdobywają szczyty list przebojów. Kortez jest też współtwórcą wielkiego hitu, promującego Męskie Granie Orkiestra 2018 – to właśnie trio: Kortez, Podsiadło i Zalewski było odpowiedzialne za Początek – piosenkę, która w jednym z popularnych serwisów została odtworzona już ponad 113 milionów razy!

Dyskografia artysty robi wrażenie – Kortez ma na swoim koncie trzy płyty studyjne (Bumerang, Mój dom i Mini dom), pięć minialbumów oraz krążek koncertowy. Wszystkie albumy studyjne pokryły się platyną, czemu trudno się dziwić, kiedy przyjrzy się temu, jakie utwory Kortez zawarł na każdym z nich – Bumerang przyniósł nam Z imbirem i Zostań, Mój dom Pierwsza i Dobry moment, a Mini dom – wielki przebój, Hej Wy.

Jak mówi sam Kortez, główną inspiracją przy powstawaniu płyt była dla niego żona (obecnie są po rozwodzie) i syn, którego pieszczotliwie nazywa Joe. Taki tytuł nosi też jedna z piosenek, którą muzyk zadedykował swojemu dziecku.

Jakie nowości Kortez przygotował dla fanów w 2021 r.?

Kortez to liryczna dusza – wystarczy wyciągnąć cytaty z jego piosenek, by zrozumieć, dlaczego tafia prosto w serca fanów. Artysta znany jest z poetyckości, ale i małomówności, która tylko dodaje mu aury tajemniczości, a tym samym i uroku. Być może na tym właśnie polega jego fenomen – Kortez jest jak everyman – na pierwszy rzut oka nie kojarzy się ze sceniczną personą, unikając życia na pokaz i zbędnej otoczki podczas występów. Jego największą mocą jest głos, którego siły nie sposób kwestionować. Skupienie na muzyce w najczystszej postaci i brak zainteresowania show biznesem – to właśnie w naszym przekonaniu sprawia, że Kortez jest artystą świadomym i autentycznym, co zapewnia mu sympatię słuchaczy.

Nowa płyta artysty – Sold Out 2019/2020 ukazała się w czerwcu 2020 r., ale to nie znaczy, że Kortez nie ma w zanadrzu niespodzianek dla swoich fanów. Artysta jest teraz w trasie Kwadro Tour 2020. Sceneria za oknem wraz z twórczością muzyka tworzy iście poetycki duet, dlatego słuchacze z pewnością nie będą zawiedzeni. Wokaliście na scenie towarzyszyć będą: Krzysiek Domański, Robert Szymański i Tomasz Ziętek. Ten kwartet skradnie serca publiczności – Kortez wykona swoje największe przeboje m.in. Bumerang, Dobry moment czy Stare drzewa z filmu Kamerdyner, ale nie zabraknie także tych mniej popularnych kawałków, jak np. Dla Mamy, We dwoje i Od dawna już wiem.

Bilety na trasę Kwadro Tour 2020 znajdziesz w serwisie biletyna.pl. Nie zwlekaj i zarezerwuj swoją wejściówkę na to magiczne wydarzenie. Muzyczna uczta gwarantowana!

Site Footer