Skierniewice atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Skierniewicach

Spis treści

Skierniewice to miasto powiatowe ulokowane w województwie łódzkim. Położone jest na Równinie Łowicko-Błońskiej w dorzeczu Wisły i Nizinie Środkowomazowieckiej. Pierwsze wzmianki o Skierniewicach pochodzą z 1359 r. Prawa miejskie otrzymały natomiast w 1457 r. Miejscowość ulokowana jest między czterema lasami, graniczy także z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym. To miasto dla miłośników przyrody oraz amatorów interesujących zabytków.

Skierniewice – atrakcje, które warto zobaczyć

Ulokowane w połowie drogi do Łodzi i Warszawy Skierniewice to piękne miasto z długą historią. Centralnym punktem miejscowości jest rynek, gdzie mieści się ratusz. Powstał on w XX w. na miejscu dawnego ratusza z 1847 r. utrzymanego w stylu neorenesansowym projektu Henryka Marconiego. Interesujące jest to, że obiekt ten pełnił funkcję więzienia w czasie II wojny światowej. Przy rynku rozciągają się domy z końca XIX i początku XX w.

Zespół pałacowo-parkowy

Ciekawą atrakcją w Skierniewicach przyciągającą turystów z całej Polski jest zespół pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzi m.in. Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich (pałac prymasowski). Budynek został postawiony w 1619 r., a następnie przebudowany w 1780 r. (według projektu Efraima Schroegera). Warta zobaczenia jest szczególnie kaplica i sala bilardowa z kasetonowym sufitem i plafonem przedstawiającym Jutrzenkę (Aurorę) autorstwa Antoniego Blanka. W pałacu mieszkali arcybiskupi gnieźnieńscy. Ostatnim rezydentem był Ignacy Krasicki. Po wojnie swoją siedzibę miała w tym miejscu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Obecnie jest to gmach Instytutu Ogrodnictwa. Pałac otaczają piękne ogrody, w których można spacerować wśród malowniczych widoków.

Do kompleksu należy również klasycystyczna Pałacowa Brama Wjazdowa wybudowana w latach 1770–1780. Obecnie mieści się w niej Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Co ciekawe, kiedyś przez tę bramę przejeżdżał Stanisław August Poniatowski.

Ostatnim elementem zespołu jest Willa „Aleksandria”, zwana pałacykiem myśliwskim, zachowana w stylu eklektycznym. Obiekt pochodzi z 1814 r. Mieści się w części parku miejskiego autorstwa Adama Idźkowskiego. Dzisiaj pełni funkcję siedziby Instytutu Sadownictwa. Kiedyś natomiast zajmowali ją adiutanci cara Aleksandra II.

Dworek Modrzewiowy

Jedną z ciekawych atrakcji miasta jest Dworek Modrzewiowy. Jest to najstarszy budynek w tej miejscowości, którego powstanie datuje się na drugą połowę XIX w. To jednopoziomowy obiekt z piwnicą i strychem. Obecnie mieści się w nim siedziba Izby Historii Skierniewic, która działa od 1987 r. Interesujące jest to, że swoje ostatnie lata spędziła tutaj Konstancja Gładkowska – młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.

Dworzec kolejowy

Pięknym obiektem na mapie Skierniewic jest bez wątpienia dworzec kolejowy. Pierwszy budynek powstał w 1845 r. Kolejny wzniesiono w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi w 1873 r. W następnych latach budynek przechodził jeszcze kilkakrotnie prace renowacyjne. Dzisiaj wyróżnia się ceglaną fasadą, która przyciąga spojrzenia. Na peronie można podziwiać pomnik Stanisława Wokulskiego autorstwa Roberta Sobocińskiego.

Willa Kozłowskich

Powstała w 1893 r. Willa Kozłowskich to budynek typowy dla architektury XIX i początku XX wieku. W czasie II wojny światowej pełniła funkcję posterunku niemieckiej policji kryminalnej, a później posterunku MO. W 1976 r. trafiła do rejestru zabytków. Przeszła dwa duże remonty, jeden w latach 80. XX wieku, natomiast drugi w 2010 r. Dzisiaj w willi znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, Punkt Informacji Kulturalnej, Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości oraz Miejski Rzecznik Konsumentów.

Park Miejski

Dzisiaj Park Miejski to piękna, zielona, skierniewicka oaza, w której mieszczą się cztery kładki i jedna wysepka. Kiedyś jednak miejsce to zachwycało swoim doskonałym zagospodarowaniem. Początki parku sięgają XIV w. Znajdowały się tutaj kaskady, altany, sadzawki, tarasy i groty. Miejsce to upiększył następnie Ignacy Krasicki, upodabniając go do parków w Smolanach. W XVIII wieku znajdowały się w nim oranżeria z drzewkami pomarańczowymi, sady, winnice i ogród włoski. Następnie ogród przebudowano, dzięki czemu stał się parkiem krajobrazowym, z którym łączą się: Pałac Prymasowski, Willa Aleksandria oraz Pałacowa Brama Wjazdowa.

Wydarzenia kulturalne, koncerty, imprezy – czyli co robić w wolnym czasie w mieście?

Skierniewice to miasto, w którym można liczyć na ciekawą ofertę kulturalną skierowaną zarówno do turystów, jak i przede wszystkim mieszkańców. Organizowane są tutaj liczne wydarzenia, za których organizacją stoi główny ośrodek kultury, czyli Centrum Kultury i Sztuki. W skład CKiS wchodzi m.in. Radio RSC, Kinoteatr Polonez czy Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości. Poza koncertami, spektaklami teatralnymi czy wydarzeniami kabaretowymi i stand-upowymi, w Centrum można również skorzystać z bogatej oferty zajęć: teatralnych, wokalnych, plastycznych, tanecznych czy sportowych.

Warte odwiedzenia miejsca kultury to również muzea, które zajmują się dodatkowo organizacją ciekawych wydarzeń edukacyjnych i rozrywkowych. W mieście działa: Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia Skierniewice czy Izba Historii Skierniewic.

Co więcej, w Skierniewicach organizowane są interesujące festiwale, np. Rock May Festival, Maj Syty Fest, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej czy Festiwal Muzyki Romantycznej i Festiwal Fantastyki „SkierCon”. Popularnym wydarzeniem jest także Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw organizowane we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa. Co ciekawe, hasłem promującym Skierniewice, jest właśnie „Stolica Nauk Ogrodniczych”. To właśnie tutaj powstała większość odmian warzyw, które obecnie hodujemy w ogrodach czy spożywamy na co dzień.

Skierniewice to ciekawa miejscowość na mapie Polski. Chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną tego miasta? Bilety na najbardziej interesujące wydarzenia znajdziecie w serwisie biletyna.pl. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera oraz zainstalowania aplikacji mobilnej.

Site Footer