Lady Pank – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Lady Pank to legendarny zespół, jeden z najpopularniejszych na polskiej scenie muzycznej. Grupa często była określana mianem „polskich Rolling Stonesów” przez wzgląd na podobny styl muzyczny, oprawę koncertów, ale również imprezowy styl życia. Przez ponad 40 lat grupa muzyków stworzyła niezliczoną liczbę hitów, które są ponadczasowe. „Tańcz, głupia, tańcz”, „Mała Lady Pank”, „Tacy sami”, „Kryzysowa Narzeczona” czy „Zawsze tam, gdzie Ty” to utwory, które są szeroko znane wśród Polaków. Zespół ma na swoim koncie ponad 20 albumów.

Lady Pank – jak zaczęła się historia legendarnego zespołu?

Historia Lady Pank rozpoczyna się we Wrocławiu w 1981 r., kiedy to Jan Borysewicz wraz z Andrzejem Mogielnickim postanowili założyć zespół. Co ciekawe, wcześniej panowie współpracowali z Budką Suflera. Pierwszym zarejestrowanym utworem grupy była „Mała Lady Pank”, od której pochodzi nazwa kultowego zespołu. Nagranie zrealizowano w studio krakowskiego Teatru STU. W 1982 r. muzycy koncertowali i współpracowali m.in. z Tadeuszem Nalepą czy Izabelą Trojanowską, której akompaniowali na koncertach. W tym czasie powstały również znane utwory, takie jak „Mniej niż zero”, „Tańcz, głupia, tańcz” czy „Vademecum skauta”. Wkrótce, po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej, do grupy dołączył Janusz Panasewicz, stając się charyzmatycznym, głównym wokalistą. Pierwszy występ muzyków odbył się w sierpniu 1982 r. w warszawskim Klubie Park. W tym samym roku ukształtował się tzw. Złoty Skład zespołu, w którego szeregi wchodzili: Jan Borysewicz (gitara prowadząca, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara), Paweł „Kapiszon” Mścisławski (gitara basowa), Jarosław „Szlaga” Szlagowski (perkusja).

Pierwsza płyta i największa popularność zespołu

W 1983 r. zespół Lady Pank osiągnął największą popularność. Szacuje się, że w tym czasie zagrali 200–400 koncertów. Oprócz występów muzycznych zaliczyli również udział w filmie Pawła Karpińskiego „To tylko rock”. W czerwcu muzycy wydali swój debiutancki album, który nazwali po prostu Lady Pank. Płyta nawiązywała stylem do popularnej wtedy londyńskiej grupy The Police. Rok 1983 upłynął pod znakiem wielu koncertów, a także licznych wyróżnień i nagród, które trafiły w ręce muzyków. Rok później na rynku pojawił się kolejny album zatytułowany „Ohyda”. W ramach promocji płyty muzycy nagrali program fabularyzowany „Blady pank to ohyda”, gdzie przedstawiali swoje piosenki. Początkiem 1985 r. Borysewicz wraz z Panasewiczem nagrali muzykę do serialu TVP „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

W 1985 r. muzycy wydali kolejny album pt. „Drop Everything”, który zawierał ich największe hity przetłumaczone na j. angielski. W ten sposób chcieli rozpocząć karierę międzynarodową. Koncertowali m.in. w USA, gdzie odrzucili propozycję wspólnej trasy koncertowej z Madonną (uważali jej repertuar za zbyt popowy). Grali również w Londynie, Moskwie czy Kanadzie. Ostatecznie porzucili pomysł kariery zagranicznej głównie ze względu na słabą znajomość j. angielskiego i próbę ingerowania w ich wizerunek przez tamtejsze wytwórnie.

Przymusowa przerwa i powrót na scenę

W 1986 r. podczas koncertu na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu doszło do incydentu, przez który działalność grupy została zawieszona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W tym samym roku zespół wypuścił album „LP3 – Nigdy nie za wiele rokendrola!” z okładką nawiązującą do wrocławskiego zdarzenia. Grupa Lady Pank powróciła na scenę 21 stycznia 1987 r. Zespół zagrał w warszawskim Ursusie, a 4 dni później w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. W 1988 r. muzycy wydali płytę „Tacy sami”, a 2 lata później album „Zawsze tam, gdzie ty”. Kolejna przerwa w funkcjonowaniu zespołu przypadła na lata 1991–1993. Wtedy Borysewicz powrócił do projektu Jan B., czego owocem było wydanie solowej płyty „Wojna w mieście”.

Lady Pank wznowiła działalność w 1994 r. w zupełnie nowym składzie. Po latach nieobecności na rynku muzycy wydali płytę „NANA”, która jest określana jedną z najlepszych w ich dyskografii. Panasewicz zadebiutował na niej jako autor tekstów. Następnie na rynku pojawiły się albumy „Międzyzdroje” oraz „Zimowe graffiti” w 1996 r. Dwa lata później ukazała się płyta „Łowcy głów”, która jest najbardziej rockową w historii zespołu. Wypełniona jest złożonymi solówkami, mnóstwem gitar i ciekawymi aranżami.

Kolejne lata zespołu

W 2000 r. zespół wydał nową płytę „Nasza reputacja”, którą promował piosenką „Słońcem opętani”. Co ciekawe, do utworu powstał pierwszy w historii zespołu teledysk animowany. Kolejny album wyszedł 4 lata później – „Teraz”. W 2007 roku Lady Pank obchodziło 25-lecie, które uczczono trasą koncertową. Jej ukoronowaniem był występ w Opolu. W tym samym roku wyszedł album „Strach się bać”. Kolejny longplay ukazał się w 2011 r. pod nazwą „Maraton”.

Rok 2016 to nie tylko premiera albumu „Miłość i władza” (promowany singlem „Miłość” z teledyskiem z udziałem Olgi Bołądź), lecz także 35-lecie grupy. Muzycy wybrali się w trasę akustyczną „35 lat – Akustycznie. Na Listę przebojów Programu Trzeciego”. Rok później premierę miał album „Zimowe graffiti 2” z hitami świątecznymi. Natomiast w 2018 r. muzycy wydali album „LP1”, w którym ich największe hity wykonywali zaprzyjaźnieni muzycy, np.: Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Kasia Kowalska, Piotr Rogucki oraz Katarzyna Nosowska.

W 2021 r. Lady Pank wydała album „LP40” z okazji 40-lecia istnienia na rynku muzycznym. Jednym z singli promujących płytę był utwór „Drzewa”, do którego powstał teledysk poruszający problem depresji w czasach pandemii. Obecnie słynna grupa wciąż koncertuje. Muzyków można zobaczyć w trasie „Lady Pank – Słońcem opętani”, a także w „Lady Pank – MTV Unplugged”. Po 40 latach obecności w świecie muzyki ulubiona grupa Polaków dołączyła do kultowej serii MTV Unplugged, gdzie muzycy prezentują swoje utwory w wersji akustycznej. Wraz z zespołem wystąpili gościnnie Tomasz Organek i Piotr Cugowski. Jeśli chcecie zobaczyć legendarny zespół na żywo, zapraszamy do zakupu biletów w serwisie Biletyna.

Site Footer