Król Walca jest tylko jeden? O wiedeńskich kompozytorach słów kilka

Choć nie każdy jest miłośnikiem klasycznych kompozycji, to każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na muzykę mieli wiedeńscy kompozytorzy. Skomponowane przez nich utwory stały się nie tylko klasykami gatunku, ale i kanonami kultury, szeroko rozpoznawanymi, ponadczasowymi dziełami. Co sprawiło, że muzycy wiedeńscy są tak popularni i czy naprawdę Król Walca jest tylko jeden? Przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat wiedeńskich kompozytorów.

Kompozytorzy wiedeńscy – wybitni artyści

Jeśli trzeba by wskazać miejsce, które wydało na świat wielu wybitnych kompozytorów, bez wątpienia byłby to Wiedeń – prawdziwa stolica melomanów. To właśnie tam tworzył Johann Strauss, ale także Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven. Wiedeńska Opera jest z kolei uważana za jedną z najlepszych na całym świecie.

Współcześnie w Wiedniu niemal na każdym kroku można natknąć się na miejsca poświęcone tym twórcom, dzięki muzeom, pomnikom i ulicznym występom. Trudno się temu dziwić. Mowa w końcu o artystach wybitnych. Do dziś zachwycamy się symfoniami Beethovena, jego Sonatą Księżycową czy utworem Dla Elizy. Mozartowi zawdzięczamy Requiem d-moll, Wesele Figara i Czarodziejski Flet, a Haydnowi niezapomniane symfonie. Mówiąc o muzyce poważnej, nie sposób nie wspomnieć o Johannie Straussie, który dorobił się tytułu „Króla Walca” i to pomimo tego, że walce wcale nie były jego domeną.

Król Walca – Johann Strauss

W kontekście muzyki klasycznej najczęściej wymienia się Johanna Straussa, ale w tym rodzie można znaleźć jeszcze innych, godnych pamięci muzyków. Orkiestrę w Wiedniu prowadził ojciec Johanna, który aktywnie tworzył także walce. Przez całe swoje życie skomponował ich około 150. To on wprowadził walca na salony i dzięki niemu taniec ten stał się tak popularny w niektórych kręgach towarzyskich.

Działalność ojca – z resztą wbrew jego woli – kontynuował syn, Johann Strauss. Mając kilkanaście lat, założył on konkurencyjną dla Straussa seniora orkiestrę. W rodzinne przedsięwzięcie byli zaangażowani jego bracia – Edward i Józef. Po śmierci ojca Johann Strauss połączył obie orkiestry w jedną, która szybko zyskała światowy rozgłos i uznanie. Walce Straussa cieszyły się tak wielką popularnością, że kompozytor został obwołany „Królem Walca”. W rzeczywistości chętnie tworzył również polki i marsze. Wśród najgłośniejszych kompozycji Johanna Straussa II należy wymienić: Zemstę nietoperza, Nad pięknym modrym Dunajem czy Noc w Wenecji.

Muzyka Straussa wiecznie żywa

Muzyka klasyczna wciąż wywiera ogromny wpływ na kulturę – inspiruje ją i kształtuje. Cieszy się też niesłabnącą popularnością. Trudno w to uwierzyć? Nieprzekonanych powinien zainteresować fakt, że bilety na słynny Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich należy rezerwować z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. W wielu rodzinach udział w tym wydarzeniu jest wręcz tradycją.

Aby wysłuchać kompozycji wiedeńskich twórców, na szczęście nie trzeba daleko wyjeżdżać. W muzyczną podróż można się za to wybrać dzięki koncertom muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych na świecie artystów. Wirtuozów instrumentów oraz wybitnych solistów można usłyszeć podczas licznych wydarzeń kulturalnych, na które bilety znajdziesz na stronie biletyna.pl.

Szczególnej uwadze polecamy Koncert Wiedeński, nawiązujący formą i oprawą artystyczną do austriackich gali. Na scenie swój talent będą prezentować laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych. Oddadzą oni klimat Wiednia, wykonując walce i polki Straussa.

Najpiękniejsze utwory Straussa, jak i zachwycające arie i duety, uświetnią także Koncert Wiedeński z klasą i humorem, podczas którego wystąpią m.in.: sopranistka Anita Rywalska, mezzosopranistka Agata Sava, tenor Oskar Jasiński czy światowej sławy skrzypek Artur Banaszkiewicz. Bilety do nabycia w serwisie biletyna.pl.

Site Footer