Co robić w Katowicach – co warto zobaczyć?

Spis treści

Katowice to miasto, które ma naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o różnorodne atrakcje. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający stolicę Górnego Śląska, mogą godzinami eksplorować wszelkie zakątki tego miasta, a także muzea i placówki kulturalne. Sprawdźcie, co robić w Katowicach i jakich miejsc nie można przegapić.

Co robić w Katowicach? Gdzie warto szukać atrakcji?

Katowice obfitują przede wszystkim w liczne obiekty rekreacyjne i placówki kulturalne. W tym mieście można zachwycić się również przepiękną i nietuzinkową architekturą. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Katowice są perłą na mapie Śląska, która jest wyjątkowa i zachwycająca. Choć miasto to jest bardzo dużą i nowoczesną aglomeracją, wbrew pozorom może zaoferować zwiedzającym również piękno przyrody. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na pograniczu Katowic i Chorzowa ulokowany jest jeden z największych parków miejskich. „Park Śląski” obejmuje 535 ha powierzchni i jest kulturalnym centrum konurbacji górnośląskiej. Znajdują się w nim liczne atrakcje: kawiarnie, siłownie, planetarium, stadion, wesołe miasteczko, czy ogród zoologiczny.

Nikiszowiec – urokliwe osiedle z niezwykłą atmosferą

Będąc w Katowicach, koniecznie musicie odwiedzić niewielkie osiedle – Nikiszowiec. To unikalna część miasta, która została wybudowana ponad 100 lat temu z myślą o górnikach pracujących w kopalni „Giesche”. W tej niewielkiej dzielnicy znajdują się budynki mieszkalne, a także szkoła, sklepy, kościoły, komisariat czy inne obiekty, które miały zapewnić mieszkańcom samowystarczalność. Nikiszowiec przepełniony jest familokami, czyli charakterystycznymi kamienicami z czerwonej cegły.

Spodek – hala sportowo-widowiskowa

Spodek to jedna z najciekawszych hal sportowo-widowiskowych, jakie można znaleźć w naszym kraju. Choć obiekt ten powstał w 1971 roku, wciąż uważany jest za nowoczesny i nietuzinkowy. Budynek ten, jak jego sama nazwa wskazuje, przypomina statek kosmiczny, znany z filmów science fiction. W hali tej wciąż odbywają się ważne wydarzenia sportowe oraz kulturalne. Co ciekawe, to właśnie w tym miejscu odbyły się koncerty takich gwiazd jak Tina Turner czy Deep Purple.

Muzeum Śląskie – muzeum na miarę XXI wieku

Muzeum Śląskie to przykład nowoczesnego podejścia do muzealnictwa. Ten nowoczesny kompleks, mieści się w zrewitalizowanej kopalni „Katowice”. Obiekt wygląda fenomenalnie już z zewnątrz, łączy on nowoczesną stylistykę z industrialną, tradycyjną architekturą Śląska. Muzeum zachwyca jednak nie tylko wyglądem, lecz także wystawami, które są interesujące zarówno dla młodszych, jak i starszych odwiedzających. Interaktywne rozwiązania nie tylko przyciągają uwagę, lecz także pobudzają wyobraźnię.

Dolina Trzech Stawów – malowniczy obszar rekreacyjny Katowic

Niedaleko centrum Katowic, mieści się tzw. Dolina Trzech Stawów, czyli obszar rekreacyjny, który obejmuje trzy zbiorniki wodne i częściowo zagospodarowane tereny zielone. Znajduje się tutaj ponadto trasa rolkowo-rowerowa, kąpielisko, przystań, ścieżki spacerowe i wiele, wiele więcej. Dookoła rozpościerają się natomiast Lasy Murckowskie.

Muzyka, sztuka, teatr – Katowice stolicą kultury Górnego Śląska

Co robić w Katowicach? Jeśli jesteście mieszkańcami tego miasta lub wybraliście się tutaj na urlop czy wycieczkę, skorzystajcie również z bogatej oferty kulturalnej tego miasta.

Galeria Szyb Wilson

We wspomnianej wcześniej części miasta, jaką jest Nikiszowiec, znajduje się jedna z największych w Polsce prywatnych galerii sztuki – Galeria Szyb Wilson. Ulokowana jest ona w dawnym szybie Wilson, w kopalni „Giesche”. W tym industrialnym otoczeniu mieszczą się dzieła sztuki współczesnej – instalacje, obrazy i rzeźby. Bogate zbiory obfitują w dzieła młodych artystów zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Interesujące wystawy i świetne dzieła sztuki nowoczesnej znaleźć można również w Galerii Sztuki Współczesnej. Obiekt ten zajmuje się nie tylko organizowaniem wystaw, lecz także popularyzowaniem wiedzy o sztuce. Dlatego regularnie można uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych, organizowanych przez BWA.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice

Jeśli mowa o kulturze i sztuce, nie sposób nie wspomnieć o Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, który jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń tego typu w naszym kraju. Festiwal ten łączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. Ponadto prezentuje najbardziej interesujących debiutantów i klasyków muzyki elektronicznej, jazzowej, rockowej czy hip-hopowej.

Teatr Żelazny

Teatr Żelazny prowadzony jest przez małżeństwo aktorów, którzy pragnęli stworzyć miejsce wpisujące się w gusta zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Spektakle wystawiane na deskach tego teatru poruszają problemów dotykających naszej rzeczywistości. Dają one do myślenia, a także potrafią rozbawić do łez.

Teatr Korez

O Teatrze Korez mówi się, że jest to „Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi”. To z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie Katowic, uhonorowane Złotą Maską. Scena teatru jest stosunkowo mała, co w tym przypadku jest ogromną zaletą, ponieważ spektakle nierzadko przenoszone są do publiczności, która może brać udział w artystycznym wydarzeniu. W miejscu tym odbywają się nie tylko przedstawienia, lecz także wystawy fotograficzne, projekcje filmowe czy spotkania literackie.

Kulturalna strona Katowic

Jeśli chcecie być na bieżąco z kulturalnymi wydarzeniami, jakie odbywają się w Katowicach i nie tylko, śledźcie na bieżąco portal biletyna.pl. To miejsce w sieci, które umożliwia zakup biletów na różnorodne spektakle, koncerty, filmy, balet, stand-up, festiwale czy trasy kabaretowe. Miłośnicy kultury i sztuki mogą również zapisać się do newslettera, dzięki któremu nie ominą ich żadne ciekawe wydarzenia. Wystarczy podać e-mail oraz nazwę miasta i gotowe! Najświeższe wiadomości ze świata sztuki i kultury będą czekać w skrzynce odbiorczej.

Site Footer