Kultura i Zdrowie Psychiczne: Jak Wydarzenia Kulturalne Mogą Pomagać w Radzeniu Sobie z Stresem?

Spis treści

Szybkie tempo życia, coraz mniej czasu dla siebie i dla bliskich, rosnąca liczba obowiązków i zmartwień – te wszystkie czynniki przekładają się na występowanie stresu. Zwiększające się uczucie niepokoju i napięcia prowadzi do znacznego pogorszenia się jakości życia, a w konsekwencji do pojawienia się: bezsenności, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy zaburzeń hormonalnych. Jak poradzić sobie z narastającym stresem? Jak się okazuje, zbawienny wpływ na skołatane nerwy może mieć kultura!

Stres – chichy zabójca XXI wieku

Stres uważa się za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większą liczbę osób. „Dawkowany” w małych ilościach, potrafi pozytywnie wpływać na nasze życie. To tzw. eustres, który mobilizuje do działania. Niestety, w obecnych czasach mamy do czynienia znaczenie częściej z dystresem, który przeradza się w chroniczny stres. Współcześni ludzie są narażeni na wiele stresorów każdego dnia. Stresuje nas praca, sytuacja materialna, scena polityczna, a także relacje z bliskimi.

Pogłębiający się stres oddziałuje w bardzo negatywny sposób na zdrowie ludzi. Zaczyna się od niepokoju, który następnie przeradza się w drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość, pocenie się i poczucie lęku. Kolejnym etapem jest rozwój dolegliwości, takich jak: choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy hormonalnego. Jednym słowem, stres przejmuje kontrolę nad organizmem i sprawia, że każdy dzień staje się trudniejszy. Przewlekłe napięcie może przekładać się również na zaburzenia lękowe czy depresję. Jak poradzić sobie ze stresem? Coraz więcej badań wskazuje na to, że sztuka może pomóc w odstresowaniu.

Kultura a stres – jak uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych może pomóc w radzeniu sobie z napięciem?

Zarządzanie stresem to pojęcie kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Obejmuje praktyki i strategie, które umożliwiają zminimalizowanie czynników stresowych w codziennym życiu, a także umiejętność ich rozpoznawania. Bardzo ważne jest w tym kontekście rozładowanie napięcia, np. poprzez praktykowanie technik relaksacyjnych czy doświadczanie wsparcia. W osiągnięciu dobrostanu (ang. wellbeing) pomaga również kultura: uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i korzystanie z oferty instytucji kultury.

Zdrowie psychiczne i kultura – duet, który wzajemnie na siebie oddziałuje

Kultura jest jak plaster na skołatane nerwy. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób uczestnictwo w koncertach czy spektaklach teatralnych wpływa na poprawę jakości zdrowia psychicznego i tym samym zredukowanie stresu.

Podczas wydarzeń kulturalnych odczuwamy radość. Śmiech, dobra zabawa to środki relaksacyjne, które pomagają wyzwolić emocje. Pozwalają odciąć się od codziennych trosk i przenieść się w zupełnie inny świat. Uczestnictwo w koncertach czy przedstawieniach to znakomita okazja do tego, by poświęcić czas sobie i swoim bliskim. Złapać oddech i spojrzeć na codzienne troski z dystansem. Przyjąć nową perspektywę. Zamknięcie się ze swoimi problemami, tkwienie w nich każdego dnia, przytłacza, pochłania człowieka i nie pozwala pójść dalej. Uśmiech, radość, mogą pomóc, przełamać rutynę i stać się bodźcem do zmian.

Wspólne uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych: wystawach, wystąpieniach kabaretowych czy sportowych, jest okazją do kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Stwarza to możliwość dzielenia się doświadczeniami, budowania poczucia własnej wartości, a także poszerzania kontaktów społecznych. Zmiana codziennego otoczenia pozwala „wyrwać się” od trosk. Bycie częścią grupy jest bardzo ważne dla ludzi. Poczucie przynależności zmniejsza uczucie izolacji i samotności. Wsparcie jest niezwykle istotne w przypadku stresu. Świadomość posiadania przy sobie osób, do których można się zwrócić w każdej sytuacji, jest na wagę złota.

Stres a uważność i emocje, które wyzwala kultura

Kultura pomaga przełamać rutynę. Podziwianie występów, dzieł sztuki czy potyczek ulubionych drużyn sportowych, każe skupić się na tym, co jest tu i teraz, na teraźniejszości, a nie tym, co było lub będzie. Kultura pomaga praktykować mindfulness, czyli uważność, co ma działanie uspokajające i kojące zmysły. Co więcej, patrzenie na wytwory kultury wprowadza mózg w myślenie kreatywne, twórcze. To bardzo odprężające i rozwijające doświadczenie, które odwraca uwagę od problemów w pracy i rodzinnych. Słuchanie muzyki, oglądanie przedstawień czy dzieł sztuki przenosi nas w stan kontemplacji, budzi zachwyt, zdumienie, radość, zachęca do myślenia. To wszystko emocje i stany, które są potrzebne do wyrzucenia negatywnych myśli i zastąpienia ich nowymi, pozytywnymi i twórczymi.

Kultura to zdrowie (psychiczne)!

Coraz więcej naukowców bada wpływ kultury na życie człowieka. W raporcie „The role of arts in improving health and wellbeing”, czytamy, że uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych oddziałuje pozytywnie na spójność społeczną, zapobiega depresji i alienacji. Ponadto reguluje emocje i wspiera rozwój poznawczy dzieci i nastolatków. U dorosłych polepsza relacje interpersonalne. Sztuka wzmacnia człowieka i zwiększa jego satysfakcję z życia.

Lars Thiel, autor Panelu Socjoekonomicznego „Zostawmy dramat na scenie” udowadnia natomiast, że uczestniczenie przynajmniej raz w miesiącu w wydarzeniach kulturalnych zapewnia lepsze samopoczucie. Co więcej, w raporcie WHO „What is the evidence on the role of the arts in improving health and well-being?” można przeczytać, że wszelakie działania artystyczne, takie jak: muzyka, literatura, teatr, taniec czy sztuki wizualne, a także uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych, wpływa pozytywnie na procesy psychospołeczne i behawioralne. Spotkania z kulturą zachęcają ludzi do zdrowszego trybu życia, unikania ryzykownych zachowań oraz podejmowania działań, prowadzących do zredukowania stresu i lęku.

Jeśli chcecie czuć się lepiej i zmniejszyć poziom napięcia, korzystajcie z arteterapii, a także odwiedzajcie przynajmniej raz w miesiącu: kina, teatry, galerie sztuki i sale koncertowe. Bilety na najlepsze wydarzenia kulturalne znajdziecie w serwisie biletyna!

Site Footer