Siedlce atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Siedlcach

Spis treści

Siedlce to miasto położone w województwie mazowieckim. Ulokowane jest na Podlasiu Południowym pomiędzy malowniczymi rzekami: Muchawką i Helenką. W Siedlcach można zobaczyć kilka pięknych zabytków. To miasto jest ponadto kulturalnym centrum regionu, więc wiele ciekawych atrakcji znajdą tutaj dla siebie miłośnicy muzyki, teatru i sztuki. Dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Siedlcach!

Poznajcie interesujące atrakcje – Siedlce to miasto warte zobaczenia

Zastanawiacie się, jakie ciekawe miejsca skrywają Siedlce? Atrakcje tego miasta są naprawdę wyjątkowe. Siedlce zyskały prawa miejskie w 1547 r., jednak pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z 1448 r. Kiedyś miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym, rozrastało się w szybkim tempie. Za sprawą Aleksandry Ogińskiej, będącej przedstawicielką rodu Czartoryskich, miejscowość ta stała się nawet bardzo ważnym punktem na mapie Polski o znaczeniu kulturowym. Siedlce odwiedzały największe elity w kraju. Niestety podczas II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone. Dzisiaj jednak można podziwiać wiele zabytków, które zachowały się z czasów świetności tego miasta. Dzisiaj Siedlce ponownie stały się ważnym ośrodkiem kulturowym i przemysłowym, dlatego warto poznać to miasto bliżej.

Pałac Ogińskich

Pałac Ogińskich to jedna z największych i najważniejszych atrakcji Siedlec. Ten okazały budynek został wybudowany w centrum miasta przez Kazimierza Czartoryskiego w XVIII w. Jego czasy świetności przypadają na okres, gdy trafił w ręce Aleksandry Ogińskiej, córki Michała Fryderyka Czartoryskiego. To od jej nazwiska pochodzi nazwa pałacu.

W pałacu kilkakrotnie gościł ówczesny król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko oraz inne ważne osobistości. Następnie właścicielką pałacu została Izabela Czartoryska, która oddała go państwu w zamian za ziemie na Lubelszczyźnie. Wtedy pałac służył jako siedziba władz, a po I wojnie światowej jako siedziba kurii biskupiej. W czasie II wojny światowej pałac został zniszczony, a po jej zakończeniu odbudowany. Od 2006 r. w pałacu mieści się Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny.

Park Aleksandria

Aleksandra Ogińska zadbała nie tylko o piękny wygląd pałacu, lecz także stworzenie zespołu parków otaczających ten wyjątkowy budynek. Ogrody te miały podobno zachwycić samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dawniej na terenie parku znajdowało się wiele ciekawych budynków, np. teatr, domek rybacki czy meczet turecki. Po parkowych kanałach można było poruszać się łodziami. Dziś wygląd parku różni się znacząco. Nie ma w nim już pięknych ozdób. Znajduje się tutaj jednak staw z wyspą, plac zabaw i pomniki przyrody.

Ratusz

W Siedlcach warto zobaczyć również piękny, zabytkowy ratusz, który pochodzi z połowy XVIII wieku. Łączy on w sobie styl barokowy i styl klasycystyczny. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne, do którego warto zajrzeć, ponieważ zawiera aż 14 tysięcy różnych eksponatów, w tym odkrycia archeologiczne pochodzące z epoki kamienia. Charakterystycznym elementem ratusza jest 8-boczna wieża, na której szczycie znajduje się Atlas trzymający kulę ziemską. Zwany jest on Jackiem.

Zabytkowy teatr

Ten wzniesiony na początku XIX wieku budynek pełnił najpierw funkcję wozowni Ogińskich. Następnie został przekształcony na teatr, który był niezwykle ważnym punktem kulturalnym na mapie Polski. Obecnie ten klasycystyczny zabytek mieści siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego.

Kościoły w Siedlcach warte zobaczenia

Będąc w Siedlcach, warto zobaczyć także piękne zabytki sakralne. Jednym z nich jest barokowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Siedlec. Uwagę przykuwa również katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to budowla w stylu neogotyckim, zwieńczona dwa wieżami o wysokości 75 metrów.

Muzeum Diecezjalne

Z czego znane są Siedlce? Atrakcje, które znajdują się w tym mieście, przyciągają mnóstwo turystów każdego roku. Wielu z nich przyjeżdża na Podlasie specjalnie, aby odwiedzić Muzeum Diecezjalne. Mieszczą się w nim bogate zbiory, a najcenniejszym eksponatem zdecydowanie jest obraz „Ekstaza św. Franciszka”, namalowany przez El Greco. To jedyne dzieło tego hiszpańskiego artysty, które można zobaczyć w naszym kraju.

Gdzie szukać kulturalnych wrażeń w Siedlcach?

Kończąc zwiedzanie Siedlec, warto wybrać się na ciekawy spektakl, koncert lub inne widowisko, które dostarczy Wam kulturalnych doznań. W tym mieście działa m.in. Miejski Ośrodek Kultury. W ramach jego działalności organizowane są różnorodne wydarzenia, a także imprezy cykliczne. W siedleckim MOK-u, można również uczestniczyć w zajęciach rozwijających szeroko pojęte umiejętności artystyczne.

Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Scena Teatralna Miasta Siedlce

Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Scena Teatralna Miasta Siedlce to kolejne miejsce na mapie Siedlec, w którym można liczyć na znakomite kulturalne widowiska. Od ponad 10 lat Centrum Kultury i Sztuki stanowi bardzo ważne miejsce na mapie Polski Wschodniej, jeśli chodzi o scenę teatralną. Wystawiane są tutaj liczne premiery, które przyciągają wielu miłośników dobrej sztuki.

Hala Sportowa ARMS

Wydarzenia gromadzące liczną widownię, odbywają się natomiast najczęściej w Hali Sportowej ARMS. To właśnie w tym miejscu można liczyć nie tylko na sportowe emocje, lecz także na świetną zabawę podczas występów lokalnych i ogólnopolskich artystów kabaretowych czy muzycznych. W Siedlcach działają również dwa kina oraz Kluby Kultury. To ulokowane na osiedlach, przy uniwersytecie czy w wielu innych miejscach kluby, w których można nierzadko obejrzeć ciekawe wystawy czy uczestniczyć w zajęciach artystycznych.

Chcesz wybrać się na interesujące wydarzenia kulturalne w Siedlcach? Listę najciekawszych i zawsze aktualnych widowisk znajdziesz w serwisie biletyna.pl. Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami w tym mieście, zapiszcie się do newslettera. Dzięki temu nie ominie Was żadna premiera.

Site Footer