Polski folklor w muzyce oferuje więcej, niż myślisz

Muzyka ludowa, czy też muzyka nawiązująca do folkloru i tradycji danego regionu, to nie tylko dobrze wszystkim znane brzmienia. Współcześnie muzyka folkowa to wielowymiarowe przeżycie, które garściami czerpie nie tylko z historii, ale również współczesnej popkultury, nadając muzyce tradycyjnej o wiele świeższego i ciekawszego dla młodszych pokoleń charakteru.

Baciary — ponadczasowe utwory o współczesnym charakterze

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli nowoczesnego folkloru jest zespół Baciary, założony w 2002 roku. Pierwotnie członkami formacji byli jedynie bracia Andrzej i Janusz Body, którzy w takim właśnie duecie nagrali swoją pierwszą płytę. Z czasem grupa ewoluowała i w 2003 roku dołączyli do nich Adam Szymczyk, Stanisław Skupień oraz Piotr Pardyl, nagrywając wspólnie kolejną płytę, a następną w rok później.

Kolejne lata przyniosły zespołowi następne zmiany i jeszcze większe sukcesy. Do grupy dołączyli również Maciej Rybka oraz Michał Gromada, nagrywając wspólnie kilka hitów, które znalazły się na krążku Wesołe Posiady, stanowiącym składankę różnych twórców. Zespół cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością nie tylko w swoich rodzimych stronach (Podhale), ale również na terenie całej Polski, a nawet poza jej granicami. Ostatnia płyta formacji, tj. Baciary z baciarami, stanowi kwintesencję muzyki góralskiej, przedstawionej w odświeżonej formie o nieco bardziej nowoczesnym, a tym samym oryginalnym brzmieniu.

Piosenki Baciarów słyną ze swojego przyjemnego, skocznego i bardzo żywiołowego charakteru. Ich niezwykły fenomen polega przede wszystkim na lekkości i porywającej do tańca melodii, która nie tylko pozwala cieszyć się chwilą, ale również jest w stanie łączyć pokolenia przy wspólnej zabawie. Do jednych z najpopularniejszych hitów zespołu należą takie przeboje jak: Żyje się raz, Jak się bawią ludzie, Siedem Czerwonych Róż, czy Nic do stracenia.

Odrobina muzyki pop, szczypta rocka, delikatne naleciałości disco polo, a to wszystko przy akompaniamencie charakterystycznego, góralskiego brzmienia! Nie da się ukryć, że formacja za sprawą swojego niespotykanego połączenia podbiła serca fanów, osiągając ogromny sukces. Baciary – koncerty na żywo to możliwość zobaczenia jak muzycy radzą sobie na scenie i sposobność do przeżycia tych niezapomnianych chwil razem z bliskimi osobami.

Polska muzyka ludowa — zespoły, pieśni i tańce

Polski folklor muzyczny to ważna część kultury, która nawiązuje nie tylko do tradycji, ale również istotnych wydarzeń historycznych. Jego śląskie korzenie swój początek mają dokładnie tam, gdzie mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – w pałacu w Koszęcinie.

W Polsce muzyka folklorystyczna cieszy się szacunkiem i uznaniem, głównie ze względu na takie formacje jak Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który swój sukces zawdzięcza ogromnemu zapałowi i talentowi jego członków, a także ciężkiej pracy. Przygoda ZPIT Śląsk rozpoczęła się dokładnie 1 lipca 1953 roku, a jego założycielami byli Stanisław Hadyna oraz Elwira Kamińska. Przyczynili się oni nie tylko do stworzenia solidnych fundamentów grupy, ale również do ukierunkowania jej i nadania wyjątkowego kunsztu artystycznego.

Dziś formacja może poszczycić się nie tylko bogatym i dopracowanym w najmniejszych detalach repertuarem, ale również licznymi nagrodami i niezwykłym doświadczeniem scenicznym. Piękno i unikalność grupy wiąże się nie tylko z ich ogromnym zapleczem muzycznym, ale również z podejściem do swojej pracy. ZPIT Śląsk występuje nie tylko na deskach międzynarodowych scen muzycznych, ale również w małych miejscowościach, które na co dzień odcięte są od wydarzeń kulturalnych.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – Koncert Galowy to wyjątkowa możliwość, by podziwiać program opracowany na podstawie muzyki Stanisława Hadyny i układów choreograficznych Elwiry Kamińskiej – twórców sławy Zespołu Śląsk.

Site Footer