Ostrowiec Świętokrzyski atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Spis treści

Ostrowiec Świętokrzyski położony jest na ziemi sandomierskiej, należącej do historycznej Małopolski. Ulokowany jest nad rzeką Kamienną, a nieopodal miasta rozciąga się Pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich. Ostrowiec Świętokrzyski to kameralna, malownicza miejscowość o tradycjach związanych z przemysłem cukrowniczym, ciężkim oraz garncarskim. Przekonajcie się, co warto zobaczyć w tym mieście.

Co zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Początkowo Ostrowiec Świętokrzyski nazywał się Ostrów. Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1369 roku. Miastem stała się w 1597 roku, a jego założycielem był Jakub Gawroński. Miasto przechodziło następnie w ręce kolejnych właścicieli: Zasławskich, Sanguszków, Lubomirskich i Łubieńskich. W 1837 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała huta. Trzy lata później wybudowano cukrownię. Historia tego miasta związana jest z przemysłem, dzisiaj jednak ma do zaoferowania również wiele pięknych zabytków i zakątków, w których można spacerować i delektować się malowniczym krajobrazem. Co warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Kolegiata św. Michała Archanioła

Kolegiata św. Michała Archanioła zastąpił kościół św. Uriela Archanioła, który został wybudowany w 1614 roku przez Janusza Ostrogskiego, a następnie zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Kościół utrzymany jest w neobarokowym stylu wg projektu Stefana Szyllera. Codziennie o godzinie 12:00 z wieży świątyni odgrywany jest hejnał Ostrowca Świętokrzyskiego, „Zew młodych ostrowczan”.

Pałac Wielopolskich i Muzeum Regionalne

Pałac Wielopolskich wybudowany w latach 1887–1899 utrzymany jest w stylu eklektycznym. Charakterystyczny dla niego portyk podjazdowy zaprojektował Leonardo Jan Ludwik Marcowi. Artysta wykorzystał projekt pałacu w Klimkiewiczowie (który nie został wybudowany) wykonany dla barona Antoniego Edwarda Fraenkla. Kiedy właścicielem obiektu był hr. Zygmunt Wielkopolski, pałac odwiedzali m.in. gen. Maxime Weygant i kpt. Charles de Gaulle. Po śmierci hrabiego żona sprzedała przybytek Zakładom Ostrowieckim.

W czasie II wojny światowej pałac służył jako niemiecki szpital. Po 1945 roku w pałacu mieściły się szkoły. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Najciekawsze eksponaty to m.in. porcelana ćmielowska czy poczet królów wykonany przez M. Baciarellego. Co ciekawe, obok muzeum odkryto stanowiska dymarskie z czasów rzymskich.

Kościół św. Mikołaja

Prawdopodobnie kościół św. Mikołaja ufundował biskup Prandota w XIII wieku. Pierwotnie drewniana świątynia została zastąpiona murowaną w 1652 roku. Niestety została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Obecny wygląd kościoła wraz z otaczającymi go obiektami zawdzięczamy ks. Józefowi Karśnickiemu. Przed obiektem znajduje się jedyna w swoim rodzaju żelazna brama w stylu neogotyckim, wykonana przez Zakłady Ostrowieckie.

Kościółek Najświętszego Serca Jezusowego

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego pochodzący z 1932 roku to modrzewiowa świątynia w stylu zakopiańskim. Za jej projekt odpowiada Tadeusz Rekwirowicz. Obok kościoła znajduje się pomnik z nazwiskami osób zamordowanych w Katyniu. Po przeciwnej stronie wznosi się ażurowy krzyż z tablicą upamiętniającą górników z kopalni „Henryk”, „Józef” oraz „Stefania”.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Ostrowiec Świętokrzyski to malownicze miasteczko, które zachęca do pieszych spacerów. Będąc w tej miejscowości, warto odwiedzić także rynek miejski, który znajduje się w centrum. Mieści się na nim ciekawy pomnik upamiętniający zamordowanych w 1942 roku mieszkańców miasta. Interesującymi obiektami są również fontanna i róża wiatrów w kształcie kuli ziemskiej.

Warto także odwiedzić Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajdują się w nim: skatepark, plac zabaw, muszla koncertowa oraz pomniki nawiązujące do historycznych wydarzeń tego miasta. W całym Ostrowcu można również podziwiać sztukę uliczną. Na wielu budynkach namalowane są piękne murale. Z racji tego, że miasto było ośrodkiem hutniczym, na jego terenie znajduje się wiele opuszczonych fabryk. To gratka dla miłośników eksplorowania takich miejsc.

Kino, muzyka, teatr – kultura w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wybierając się do Ostrowca Świętokrzyskiego, można odwiedzić różnorodne piękne i zachwycające miejsca. Znajdują się tutaj wyjątkowe kościoły czy wiele innych zabytków, które są warte uwagi. Województwo świętokrzyskie to malownicze tereny, które warto odwiedzić.

Ostrowiecki Browar Kultury

W mieście działają ponadto placówki kulturalne, do których można wstąpić po całym dniu zwiedzania, aby odprężyć się podczas koncertów, spektakli czy innych świetnych widowisk. Najważniejszym miejscem dla miłośników kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim jest z pewnością Ostrowiecki Browar Kultury. To obiekt funkcjonujący od 2019 roku. Znajduje się na miejscu dawnego Browaru Saskich.

W OBK działają: Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Galeria Fotografii MCK, Miejska Biblioteka Publiczna oraz kawiarnia artystyczna „Zmiana Klimatu”. Dzięki temu, odwiedzając jedno miejsce, można skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. W obiekcie ulokowane są nowoczesne sale wystawiennicze, koncertowe oraz konferencyjne, a także czytelnie. Turyści mogą również wstąpić do Punktu Informacji Turystycznej, aby dowiedzieć się więcej o regionie. Ostrowiecki Browar Kultury zajmuje się ponadto organizacją festiwali o randze lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Mowa tutaj o takich wydarzeniach jak: Festiwal Bluesowo-Rockowy im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, Piknik Gombrowiczowski, Międzynarodowy Turniej Tańca Break Dance „So Fresh So Clean” czy Ostrowieckie Spotkania Szantowe.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

W Ostrowcu Świętokrzyskim działa także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym organizowane są imprezy sportowe i kulturalne. To miejsce, które pomieści wiele osób, dzięki czemu mogą mieć tutaj miejsce największe wydarzenia w okolicy.

Chcecie wybrać się na ciekawe wydarzenia kulturalne w Ostrowcu Świętokrzyskim? Skorzystajcie z naszego serwisu! Biletyna.pl to portal, w którym kupicie bilety na interesujące Was koncerty, spektakle czy wiele innych widowisk.

Site Footer