Shen Yun

Shen Yun to zespół artystyczno-widowiskowy założony w 2006 roku w Nowym Yorku przez chińskich migrantów; jego spektakle cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Shen Yun składa się z siedmiu mniejszych zespołów zajmujących się sztuką widowiskową (łącznie to około 480 wykonawców), którzy mają za sobą występy przed milionami widzów i odwiedzili ponad 130 miast w Europie, Ameryce Północnej, Oceanii i Azji.

Tradycja sprzed komunizmu

Shen Yun promuje się jako „prezentacja tradycyjnej chińskiej kultury takiej, jaką była kiedyś: studium łaski, mądrości i cnót wydestylowanych z pięciu tysiącleci chińskiej cywilizacji”. Inicjatywa jest opisywana w materiałach promocyjnych jako ożywiająca chińską kulturę po okresie „ataku i zniszczenia” pod rządami Komunistycznej Partii Chin. W 2021 roku grupa zaczęła reklamować swoje programy jako „Chiny sprzed komunizmu”. Co roku Shen Yun tworzy oryginalne 2,5-godzinne produkcje. Każda składa się z około 20 części przedstawiających klasyczne chińskie układy taneczne, tańce ludowe, występy solowych muzyków i wokalistów śpiewających pieśni operowe po chińsku oraz taneczne wersje chińskich opowieści ludowych. Dwujęzyczni mistrzowie ceremonii przedstawiają każdy występ w języku mandaryńskim oraz w lokalnych językach używanych na obszarze, na którym występują.

Klasyczny chiński taniec

W centrum każdej produkcji jest taniec grupowy na dużą skalę. Każda formacja składa się z około 40 tancerzy i tancerek, którzy wykonują głównie klasyczne chińskie układy, często wykorzystując techniki, formy i postawy akrobatyczne, a także bębny. Repertuar Shen Yun czerpie z historii i legend Chin, takich jak znana nam doskonale opowieść o Mulan. Shen Yun wykonuje trzy podstawowe elementy klasycznego tańca chińskiego: postawę, formę oraz umiejętności techniczne. Choreograf Vina Lee, stwierdziła, że ​​niektóre z charakterystycznych chińskich cech (yun) zostały „utracone” od czasu zmian kulturowych rewolucji komunistycznej. Oprócz klasycznego chińskiego tańca Han, Shen Yun zawiera również elementy Yi, Miao, tańca tybetańskiego i mongolskiego.

Muzyka

Tańcom Shen Yun towarzyszą chińskie instrumenty: pipa, suona, dizi, guzheng oraz różne chińskie instrumenty perkusyjne. Melodie prowadzi pełna orkiestra. Pomiędzy występami tanecznymi można usłyszeć występy solowe przy akompaniamencie chińskich instrumentów. Występują wówczas śpiewacy operowi wykonujący pieśni, które czasami przywołują motywy duchowe lub religijne, w tym odniesienia do wiary Falun Gong.

Najbliższe występy:

Site Footer