Ciekawe miejsca w Krakowie – najciekawsze atrakcje Krakowa

Kraków ma swojej ofercie tak wiele atrakcji turystycznych, że próba wyboru chociażby 12 najważniejszych może przyprawić o zawrót głowy. Stolica małopolski, w porównaniu z innymi polskimi miastami, niewiele ucierpiała w czasie II wojny światowej, dzięki czemu doskonale zachowały się wspaniałe zabytki architektury, olśniewające kościoły, urokliwe uliczki i naprawdę: setki innych miejsc wartych zobaczenia. Od razu należy nadmienić: na zwiedzanie Krakowa należy zarezerwować zdecydowanie więcej niż jeden dzień, czy weekend. Dawna stolica Polski obfituje bowiem w miejsca, które są nieodłączną częścią nie tylko historii Polski, ale i europejskiego dziedzictwa. Warto dodać, że dwór Kraka można zwiedzać pieszo – jest miastem z dobrą komunikacją miejską, a ze stacji Kraków Główny jest stosunkowo blisko do najważniejszych zabytków. Poniżej przedstawiamy 12 najważniejszych atrakcji, które warto zobaczyć w Krakowie – crème de la crème tego wspaniałego miasta.

Spis treści

12 Najważniejszych zabytków Krakowa:

1. Rynek Główny

Niekwestionowany lider na liście topowych krakowskich atrakcji, emanujący urokiem i historią niezależnie od tego, na którą część patrzymy. Największa przestrzeń miejska średniowiecznej Europy z takimi kultowymi budowlami jak X-wieczny Kościół św. Wojciecha, gotycka Bazylika Mariacka czy Sukiennice to miejsce, które najlepiej definiuje Kraków. Rynek Główny jest pełen malowniczych znaków rozpoznawczych, znakomitych pubów, klimatycznych kawiarni i wykwintnych restauracji, przestrzeni handlowych działających w antycznych wnętrzach, kreatywnych artystów ulicznych i miejsc, w których współistnieje zarówno kultura masowa, jak i wysoka (szczególnie polecamy: Zaułek Niewiernego Tomasza). Idealne miejsce na spacer, relaks, posiłek i zachwyt. Szczególnego kolorytu nadają mu pielęgnowane od stuleci, cykliczne imprezy związane z lokalnymi tradycjami: pochód Lajkonika z kapelą mlaskotów, konkurs szopek bożonarodzeniowych, czy intronizacja Króla Kurkowego.

2. Stare Miasto

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnica średniowieczna zajmuje przestrzeń otoczoną rozległymi Plantami, rosnącymi w miejscu dawnej fosy służącej do celów obronnych. Wchodząc do Barbakanu dowiemy się więcej o zachowanych obecnie fortyfikacjach dawnej stolicy Polski. Obok Rynku Głównego położonego w samym sercu historycznego Starego Miasta Krakowa zapewnia odwiedzającym porównywalnie atrakcyjne widoki – imponującą grę świateł na fasadach arystokratycznych kamienic, detale architektoniczne teatru Słowackiego, błogi urok Małego Rynku , przytulność tradycyjnych sklepów rzemieślniczych działających w średniowiecznych piwnicach lub długie cienie rzucane przez wieżę ratusza lub imponujące posągi tej pełnej historii dzielnicy. To świetne miejsce na rozpoczęcie spaceru bulwarami wiślanymi czy Traktem Królewskim prowadzącym prosto na wzgórze Wawelskie.

3. Kościół Mariacki

Bazylika Mariacka zawsze była najważniejszym kościołem Krakowa, jest to tak zwana fara, czyli główny kościół miasta. Katedra na Wawelu była związana z władzą zarówno kościelną jak i królewską, natomiast Kościół Mariacki to świątynia przede wszystkim mieszczańska i wszystko, co się w niej działo, wszelkie zmiany i inwestycje opierały się na datkach od zwykłych mieszkańców. Bazylika Mariacka reprezentuje tak zwany: gotyk krakowski z charakterystycznym systemem filarowo-szkarpowym. Jest monumentalną świątynią, w której mieszczą się liczne kapliczki boczne, których dokładne zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin. Położenie kościoła Mariackiego jest dosyć charakterystyczne, ponieważ po dokładnym przyjrzeniu się, można odnieść wrażenie, że budynek stoi krzywo – ukośnie do płyty placu. Dzieje się tak, ponieważ Bazylika w swoim pierwotnym (romańskim jeszcze) kształcie stała jeszcze przed wyznaczeniem rynku.

4. Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki jest jednym z pięciu krakowskich kopców. Został usypany w 1823 roku na szczycie Wzgórza Świętej Bronisławy dla uczczenia wielkiego patrioty – Tadeusza Kościuszki. Pomysł wyszedł od mieszkańców Krakowa, którzy chcieli uhonorować Naczelnika Kościuszkę, w Krakowie również pochowanego. Wybór metody upamiętnienia padł na kopiec usypany na wzór kopców Wandy i Krakusa. Prace rozpoczęto w październiku 1820 roku, a przyłączyli się niemal wszyscy, niezależnie od wieku czy statusu. Spacerować tam lubią zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i turyści, ponieważ z jego szczytu rozciąga się przepiękna panorama miasta i okolic. Odwiedzając kopiec warto zajrzeć do sal wystawowych, w których znajdują się między innymi ekspozycje poświęcone Tadeuszowi Kościuszce.

5. Zamek Królewski na Wawelu

Rezydencja polskich królów na wzgórzu wawelskim to ogromny kompleks z 71 imponującymi komnatami udostępnionymi do zwiedzania. Można w nich zobaczyć na własne oczy przepych królewskich prywatnych apartamentów, szlacheckich komnat, w których przyjmowano posłów z zagranicy, imponujące kolekcje obrazów i rzeźb zamówionych u najwybitniejszych artystów europejskich czy też przejść się do grobów królewskich. Ale zwiedzanie zamku królewskiego to nie tylko reprezentacyjne komnaty królewskie – znajdziemy tutaj liczne ekspozycje stałe obejmujące ogrom arrasów, zbrojowni, broni, wyrobów złotniczych czy orientalnych łupów wojennych zrabowanych wojskom najeżdżającym Europę nawiązują do przeszłości Wawelu, kiedy pełnił on jednocześnie funkcję warowni. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co robić w Krakowie, Wawel jest jednym z najlepszych miejsc do polecenia. Daje niepowtarzalną szansę zobaczenia arcydzieła malarstwa: Damy z gronostajem Leonarda da Vinci, nie wspominając o smoku, którego na pewno spotkasz wychodząc w kierunku bulwarów wiślanych.

Będąc na Wawelu, warto wejść również do Muzeum Katedralnego imienia Jana Pawła II.

6. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Położone nieco na uboczu i kilka kilometrów od centrum Krakowa Muzeum Lotnictwa Polskiego mile zaskoczy nawet tych, którzy nie uważają się za pasjonatów lotnictwa. Ponad 140 samolotów wystawionych w otwartej strefie byłego lotniska zaprezentuje sztukę lotniczą na przestrzeni dziesięcioleci, z różnorodnymi modelami i pouczającymi informacjami, które otrzymasz. Biorąc pod uwagę, że Polska ma bogate tradycje w dziedzinie aeronautyki, Kraków jest idealnym miejscem na lokalizację jedną z największych kolekcji samolotów na świecie otwartej dla zwiedzających z zewnątrz.

7. Fabryka Oskara Schindlera i muzeum „Emalia”

Być może znasz inspirującą historię Oskara Schindlera z przeboju kinowego Stevena Spielberga, ale wizyta w prawdziwej fabryce emalii, w której ta historia wydarzyła się naprawdę podczas wojny, to przeżycie nie do zapomnienia. Muzeum działające w dawnej Fabryce Schindlera należy do najbardziej wartych odwiedzenia muzeów w Polsce, ponieważ poświęcone jest tematyce hitlerowskiej okupacji Krakowa i losowi Żydów, którym przemysłowiec podał pomocną dłoń. Wspaniała wystawa interaktywna ze skrupulatnie odtworzonymi mieszkaniami, placami czy ulicami z czasów II wojny światowej oraz pouczające wskazówki pozwolą zapomnieć o naszej XXI-wiecznej rzeczywistości i przenieść się do czasów II wojny Światowej. Ogromny wybór nowoczesnych multimediów pozwoli lepiej zrozumieć tragedię krakowskich Żydów i to, co się wówczas wydarzyło. Emalia to zdecydowanie miejsce warte polecenia.

8. Dzielnica Kazimierz

Dzielnica Kazimierz, czyli „Dzielnica Żydowska”, to naprawdę wyjątkowe miejsce na skalę europejską. Różnorodność, którą oferuje, którą docenią nie tylko entuzjaści kultury żydowskiej. Kraków między XIV a XX wiekiem przyciągał wielu Żydów uciekających z różnych części Europy, dając im żyzne tereny do rozwoju i budowania wygodnej enklawy. Jej synagogi, przytulne kafejki, antykwariaty i sklepy rzemieślnicze działające niczym nienaruszone od czasów wojny, malutkie i ciasne budynki z nazwiskami poprzednich żydowskich właścicieli umieszczonych na fasadach, tworzą szczególną atmosferę, którą emanuje krakowski Kazimierz. Można tu skosztować wyśmienitej kuchni serwowanej na ulicy Józefa, zjeść zapiekankę na Placu Nowym czy wejść na Drinka na Estery. Krakowski Kazimierz to oczywiście Stara Synagoga, ulica Szeroka i najstarszy żydowski cmentarz, istniejący już przed 1560 rokiem czy Plac Bohaterów Getta na Krakowskim Podgórzu. Zastanawiasz się, dokąd udać się w Krakowie, aby odkryć różnorodność kulturową, z której był tak dumny w przeszłości? Kazimierz z pewnością Cię oczaruje. Szczególnie polecamy zwiedzanie z Anną Kiesel.

9. Kościół świętego Franciszka

Kościół św. Franciszka z Asyżu spotykamy tuż pod wzgórzem Wawelskim. Ta wczesnośredniowieczna świątynia posiada jedyne w swoim rodzaju wnętrze, które współtworzyli najwybitniejsi polscy artyści. Barwny secesyjny wystrój sklepienia, piękne posągi i ołtarze umieszczone w prezbiterium czy imponująco duże witraże biblijne Stanisława Wyspiańskiego pełniące funkcję okien kościoła sprawiają, że warto zobaczyć tę świątynię na własne oczy. Odwiedź kościół franciszkanów w Krakowie, aby zapewnić sobie ucztę dla zmysłów, która spodoba się zarówno wierzącym, jak i niewierzącym.

10. Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński to jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Założony został w Krakowie w 1364 roku i od tego momentu dostarcza ludzkości wybitnych absolwentów. Na niesamowitym dziedzińcu arkadowym gotyckiego Collegium Maius można zobaczyć antyczny zegar z drewnianymi figurkami poruszającymi się co dwie godziny wzdłuż melodii Gaudeamus Igitur. Aby zrozumieć, dlaczego to miejsce jest prawdziwym punktem obowiązkowym w Krakowie, należy odwiedź jego sale wykładowe, biblioteki akademickie, pokoje profesorów i skarbiec uczelni. Dodatkowo można wzbogacić swoją wiedzę o średniowiecznym systemie edukacyjnym, oglądając przybory naukowe z tamtego okresu (w tym te, których używał Mikołaj Kopernik), stare podręczniki i meble używane do celów akademickich, a także jeden z najstarszych globusów, na którym wreszcie znalazł się Nowy Świat.

11.Kościół Najświętszej Maryi Panny

Ten gotycki kościół z cegły jest jednym z najbardziej malowniczych zabytków Krakowa. Składa się z dwóch podniebnych wież o wysokości 69 i 82 metrów. W tej drugiej raz na godzinę gra tradycyjna melodia Hejnału Mariackiego, doskonale słyszalna we wszystkich zakątkach Starego Miasta.

12.Barbakan

Barbakan został wzniesiony w XV wieku. To gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami: okrągłymi i sześciobocznymi ułożonymi na przemian siebie. Z racji na charakterystyczny kształt bywa nazywany Rondlem. Dawniej otoczony głęboką fosą, dziś otoczony ścieżkami spacerowymi jest chętnie fotografowany przez turystów. Barbakan to najbardziej wysunięta w kierunku północnym część fortyfikacji miejskich miasta.

Inne atrakcje Krakowa:

  • Muzeum Archeologiczne – ul. Senacka 3, 31-002 Kraków
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej – ul. Świętego Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków
  • Muzeum Etnograficzne – Ratusz kazimierski, plac Wolnica 1, 31-060 Kraków
  • Muzeum Farmacji – ul. Floriańska 25, 31-019 Kraków
  • Muzeum Archidiecezjalne – ul. Kanonicza 19, 31-002 Kraków

Atrakcje poza centrum miasta:

Jeżeli znudzą Ci się spacery po Krakowskim Rynku, Bulwarach Wiślanych czy nawet tak nietuzinkowe atrakcje jak koncert na dachu Akademii Muzycznej, może skusisz się na zwiedzanie interesujących miejsc poza Krakowem i wybierzesz się do kopalni soli w Wieliczce lub odwiedzisz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

  • Kopalnia Soli w Wieliczce – ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim

Site Footer