Będzin atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Będzinie?

Spis treści

Jedno z najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego – Będzin. To miejscowość o bogatej historii, która pozostawiła po sobie ślady w postaci pięknych zabytków. Można je zobaczyć w wielu częściach miasta. Będzin proponuje również wiele atrakcji dla dzieci i miłośników kultury. Zapraszamy do poznania najciekawszych miejsc, które skrywa powiat będziński.

Zamek w Będzinie na malowniczym Wzgórzu Zamkowym

Zamek w Będzinie to jedna z największych atrakcji tego miasta. Średniowieczna warownia obronna została zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należy on do systemu tzw. Orlich Gniazd. Budowla była przez wiele lat niszczona. Odrestaurowano ją w 1956 r. Zamek będziński był kiedyś istotnym punktem na mapie politycznej Polski. W jego murach niejednokrotnie gościli polscy królowie: Henryk Walezy, Jan III Sobieski czy August II Mocny.

Wzgórze Zamkowe to malowniczy punkt miasta. Wchodząc na wieżę zamku, można podziwiać przepiękną panoramę Będzina. Do dyspozycji zwiedzających pozostają również komnaty i wystawy stałe: „Dawna broń” i „Dzieje Będzina”. Po zwiedzeniu zamku, warto udać się w Podziemia Będzińskie. To trasa turystyczna urządzona w poniemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej.

Niedaleko zamku znajduje się natomiast kościół pw. św. Trójcy, który jest cennym zabytkiem miasta. To unikalna budowla pochodząca z XIV wieku. Jej obecny kształt nadano pod koniec XIX wieku, a najstarsze elementy świątyni pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego. Przemierzając Wzgórze Zamkowe, warto odwiedzić także kirkut – cmentarz żydowski z przełomu XVIII/XIX wieku. Na jego terenie zachowało się wiele macew w bardzo dobrym stanie. Szacuje się, że jest ich ok. 850.

Pałac Mieroszewskich

W sąsiedztwie zamku ulokowany jest Pałac Mieroszewskich. To rezydencja wzorowana na francuskich pałacach, pochodząca z 1702 r. – barokowo-klasycystyczna perła. Obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Zagłębia, które udostępnia szeroki zbiór eksponatów, uporządkowanych w następujących działach: historii, etnografii, archeologii, broni i uzbrojenia, sztuki czy m.in. fotografii. Jeśli chodzi o wystawy w Pałacu Mieroszewskich, są to: „Wnętrza stylowe XVIII – XIX wieku”, „Izba zagłębiowska”, „Kolekcja malarza i grafika – Samuela Cyglera” czy „Sala im. prof. Jana Świderskiego”. Regularnie pojawią się tutaj także wystawy czasowe, np. „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie. Archeologia terenów dzisiejszego Będzina”.

Dom Modlitwy „Mizrachi”

Ważnym miejscem dla historii i kultury miasta jest synagoga „Mizrachi”, pochodząca z XIX w. Obiekt mieści się w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3. Zwiedzając to miejsce, warto szczególnie zwrócić uwagę na zdobienia. Dekorację malarską wpisano do rejestru zabytków ruchomych. Interesującym miejscem do odwiedzenia jest również Dom Modlitwy Cukermana. Powstał na początku lat 30. XX wieku. W jego wnętrzach można podziwiać piękne polichromie, ołtarz, menorę czy instrumenty muzyczne.

Będzin dla rodzin – aktywny wypoczynek dla dzieci i dorosłych

W Będzinie znajduje się rozbudowana Strefa Aktywności Rodzinnej, w skład której wchodzą m.in. place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, skatepark, tor rowerowy, boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy miasteczko ruchu drogowego.

Ciekawe miejsca dla całych rodzin, jakie znajdują się na mapie Będzina to również parki: Krakowska i Rozkówka. Można w nich spacerować, odpocząć po zwiedzaniu czy skorzystać z wielu atrakcji na świeżym powietrzu.

Kulturalne atrakcje w Będzinie – gdzie wybrać się na ciekawe widowiska w mieście?

W Będzinie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. To miasto, które ma do zaoferowania naprawdę mnóstwo ciekawych atrakcji dla miłośników kina, teatru, muzyki, kabaretu czy stand-upu. W poszukiwaniu rozrywki na wysokim poziomie, warto wybrać się do

Będzin Areny. To hala widowiskowo-sportowa, gdzie zarówno na miłośników kultury, jak i sportu czeka dużo emocji.

Po poznaniu dziejów zamku, zwiedzeniu Wzgórza Zamkowego i innych atrakcji dla miłośników historii oraz przyrody, warto udać się do Ośrodka Kultury, które jest główną instytucją kulturalną w mieście czy Filii Ośrodka Kultury Grodziec. To miejsca, w których nie tylko odbywają się koncerty czy przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Organizowane są tutaj również zajęcia rozwijające talenty muzyczne, wokalne, plastyczne czy rękodzielnicze.

W Będzinie działają również teatry. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. To teatr lalkowy znany w całym kraju, który swoje pierwsze przedstawienia wystawiał na scenie Teatru Miejskiego w Sosnowcu. W mieście działa również Teatr Lalki i Aktora „Arena” oraz Teatr Peventorium.

Imprezy cykliczne w Będzinie – na jakie imprezy można się wybrać?

W Będzinie cyklicznie odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne. Wśród nich znajduje się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Eliminacje do konkursu odbywają się w 33 ośrodkach w Polsce oraz w Ukrainie i na Białorusi. Kolejna impreza to Festiwal Muzyki Reggae Marleyki, który organizowany jest od 1997 r. To święto muzyki reggae oraz wyraz hołdu dla Roberta Nesty Marleya.

W ostatni weekend wakacji w Będzinie odbywa się Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek – jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Pozostałe widowiska, które mają miejsce każdego roku to m.in. Przegląd Zespołów Obrzędowych „Herody”, Będzińskie Spotkania Teatralne „Best” oraz Dni Kultury Żydowskiej.

Będzin to piękne miasto, w którym warto zwiedzić zamek będziński, przejść się po Górze Zamkowej, a następnie wybrać się na wydarzenia kulturalne. Jeśli chcecie być zawsze na bieżąco z ofertą tego miasta, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu. W biletyna.pl znajdziecie bilety na najciekawsze widowiska nie tylko w Będzinie, lecz także całej Polsce. Subskrybujcie nasz newsletter! Zachęcamy także do zainstalowania aplikacji mobilnej, by zawsze mieć kulturę pod ręką.

Site Footer