Konin atrakcje – co warto robić i zobaczyć w koninie?

Spis treści

Konin położony jest w województwie wielkopolskim nad Wartą, która należy do Wielkiej Pętli Wielkopolski (szlaku wodnego, liczącego 690 km). Kiedyś przez Konin przebiegał Szlak Bursztynowy, dzięki któremu miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a później również kulturowym. Sprawdźcie, jakie atrakcje w Koninie warto zobaczyć.

Najstarszy znak drogowy – Słup Koniński

Jedną z największych atrakcji Konina jest romański słup drogowy, który został ustawiony przed kościołem św. Bartłomieja w 1151 roku. Jest on pozostałością po trakcie łączącym Kalisz z Kruszwicą, znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy tymi miejscowościami. Słup Koniński zawiera łacińską inskrypcję, która zawiera datę powstania oraz wyjaśnia okoliczności powstania obiektu. Można z niej wyczytać, że Słup Koniński został postawiony przez palatyna Piotra.

Kościół św. Bartłomieja

Tuż obok Słupa Konińskiego znajduje się gotycki kościół św. Bartłomieja z XIV wieku. To właśnie w nim modlił się Władysław Jagiełło, Zofia Urbanowska, a ochrzczony został zdobywca Oscara Jan Kaczmarek. Świątynia jest dość mała, a jej wnętrze w większości pochodzi z XX w. Autorem zdobiących budowlę polichromii jest Eligiusz Niewiadomski, który po wykonaniu swoich prac zabił Gabriela Narutowicza. W skarbcu kościoła można zobaczyć kielich z 1535 roku, a w jego pobliżu znajduje się dzwonnica z 1878 roku oraz klasycystyczna plebania zdobiona pilastrami jońskimi.

Rynek i niepowtarzalny ratusz

Rynek w Koninie umieszczony jest w środku charakterystycznego rozgałęzienia ulic, które pamiętają jeszcze czasy średniowieczne. Budynek ten jest niezwykle ciekawy, ponieważ jego ściany mają kształt trapezu. Klasycystyczny gmach wzniesiono początkiem XIX w. Na wieży zegarowej można zaobserwować zegar pochodzący z klasztora cystersów w Lądzie. Przed ratuszem dumnie prezentuje się z kolei pomnik Józefa Piłsudskiego.

Jezioro Turkusowe

Historia Konina jest ściśle powiązana z wydobyciem węgla. Pozostałością po tych czasach jest Jezioro Turkusowe, mieszczące się na terenie poprzemysłowym kopalni „Gosławice”. Przez odprowadzanie do zbiornika wodnego odpadów komunalnych zmieniło ono kolor na intensywnie turkusowy.

Muzeum Okręgowe

Muzeum Okręgowe to bardzo ciekawe miejsce na mapie Konina. Dzięki niemu można poznać historię tego miasta i regionu, a także zobaczyć bardzo interesujące szczątki prehistorycznych zwierząt z okresu plejstocenu. Co ważne, zostały one odkryte właśnie na terenie Konina.

Park Makiet Mikroskala

Park Makiet Mikroskala to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali Polski, lecz także całej Europy. Zwiedzający mogą zobaczyć tutaj niemal 50 różnych makiet, które prezentują, np. dzieje historyczne całego świata, a także scenerie bajek i filmów. Co ciekawe, część z nich pokazuje zjawiska naturalne, np. efekty oddziaływania żywiołów i katastrof. W parku umieszczono ponadto instalacje świetlne i edukacyjne, a do tego odwiedzający mogą samodzielnie wykonać projekty z klocków konstruktorskich.

Bulwar Nadwarciański

Ciekawe miejsca w Koninie można znaleźć również nad rzeką. Bulwary Nadwarciańskie zostały stosunkowo niedawno zrewitalizowane. Dzięki temu są one obecnie świetnym miejscem do spacerowania czy urządzania pikników. Można wybrać się nad nie na wycieczkę z całą rodziną.

Dom Zofii Urbanowskiej

Zwiedzanie bulwarów można zakończyć odwiedzeniem domu Zofii Urbanowskiej, który znajduje się w niedalekiej okolicy. Pisarka jest autorką m.in. powieści „Róża bez kolców”, „Księżniczka” oraz uwielbianej przez noblistę Czesława Miłosza książki „Gucio Zaczarowany”. Obecnie w domu mieści się Urząd Stanu Cywilnego w Koninie.

Synagoga i zamek

W mieście znajdziemy również synagogę. Budowla została postawiona w 1829 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Chociaż nie można jej obecnie zwiedzać, warto przyjrzeć się okazałej fasadzie, która robi wrażenie. Niedaleko synagogi mieści się Plac Zamkowy, na którym zamku nie zobaczymy. Co ciekawe, nigdy go tutaj nie było. Zamek założony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego znajdował się w zupełnie innej lokalizacji.

W centralnej części Placu Zamkowego ulokowana jest fontanna z kamienia, która upamiętnia Juliusa Fromma. Był to urodzony w Koninie chemik, dzięki któremu obecnie prezerwatywy tworzone są z lateksu. To właśnie on opracował technologię produkcji z ciekłej gumy.

Kulturalne zwiedzanie Konina

W Koninie coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy sztuki, teatru, jak i muzyki. Działające na terenie miasta instytucje kulturalne tworzą świetną ofertę dla młodszych i starszych widzów. Jedną z głównych placówek jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które dzieli się na trzy oddziały: przy ul. Okólnej, CKiS-DK Oskard oraz Galerii CKiS Wieża Ciśnień.

CKiS w Koninie proponuje szeroką ofertę koncertów, spektakli teatralnych oraz kabaretowych czy stand-upowych. Dodatkowo w ramach jego działalności można uczestniczyć w różnorodnych zajęciach artystycznych. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ placówka ta zajmuje się organizacją festiwali, np.: Jazz Festival Jazzonalia, OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, Wielkopolski Festiwal Tańca Tańczące Trzewiczki czy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Polska Konteksty.

Koniński Dom Kultury

Kolejne bardzo ważne miejsce na konińskiej mapie kulturalnej to Koniński Dom Kultury, w którym nie tylko odbywają się ciekawe wydarzenia. Działa tutaj również kino, w którym wyświetlane są największe premiery mainstreamowe i nieco mniej znane, których nie można zobaczyć w zwykłych kinach.

Konin jest ponadto doskonałym miastem dla miłośników sztuki. Działa tutaj wiele galerii sztuki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Są to: Galeria Sztuki „Łaźnia”, wspomniana Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”, Galeria „Na Glince”, Galeria MBP „Nad książkami” czy Galeria Pięknego Przedmiotu „Giotto”.

Chcecie odkryć kulturalną stronę Konina? Zapraszamy do skorzystania z serwisu Biletyna.pl. Zarezerwujcie już dziś bilety na najciekawsze wydarzenia kulturalne, które odbywają się w tym mieście!

Site Footer