Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Kinoteatr Rialto - Katowice

ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Rialto to katowicki kinoteatr prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia-Film i mieszczący się przy ul. św. Jana 24. Rialto od samego początku swojego istnienia, tj. od 1913 roku (wtedy jeszcze pod nazwą Kammerlichtspiele) ma ten sam adres, w budynku należącym wtedy do Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna.

Kino Rialto: Katowice i teatr pod gołym niebem!

Wartym wspomnienia epizodem z tamtych czasów jest to, że już wtedy Kinoteatr Rialto realizował kinowe pokazy plenerowe na terenach pomiędzy budynkiem kina a przebiegającą nieopodal siecią kolejową.

Nowe czasy, nowe nazwy

Lata 20-te XX wieku to czas odbudowy polski po 123 latach zaborów, na każdym kroku starano się usunąć z przestrzeni publicznej wszelkie pamiątki po tym, że Polska była podzielona między Niemcy, Rosję i Austrię. W związku z tym w 1928 roku zmianie uległa nazwa kina. Z Kammerlichtspiele zmieniono ją na znaną dziś Rialto. Jednak to nie koniec zmian, tuż przed II wojną światową ówcześni dzierżawcy kina (Jerzy Kunstliger, dr Menasse Katz, Leopold Glesner) przemianowali je na Słońce, a zaraz potem ponownie zmienili na UFA - Theater Rialto. Ostatnia zmiana nazwy miała miejsce w 1945 roku, wtedy to znowu przy ul. św. Jana 24 można było odwiedzać kino Rialto, ponieważ ostatecznie powrócono do tej historycznej nazwy kina.

Kinoteatr Rialto

Na początku XXI wieku w Polsce miała miejsce ekspansja zagranicznych, oraz tworzonych w oparciu o ich model biznesowy, polskich multipleksów, wielosalowych kin zlokalizowanych najczęściej w galeriach handlowych, dzięki czemu jeszcze łatwiej było im zdobyć klientów. Na szczęście kino Rialto wyszło z tego nierównego pojedynku obronną ręką, ponieważ w 2005 roku zostało przekształcone w kinoteatr, a w 2006 roku dołączyło do ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych.

Dzięki poszerzeniu oferty o widowiska sceniczne oraz wyspecjalizowaniu się w ofercie kierowanej do niemainstreamowego zarządzany przez Silesia-Film Kinoteatr Rialto cały czas działa pełną parą organizując wiele ciekawych wydarzeń, przeglądów filmowych, spektakli oraz innych wydarzeń estradowych, takich jak na przykład kabarety czy stand-upy.