
najbliższe wydarzenie
17.03.2024 15:30
najbliższe wydarzenie
14.12.2023 10:00
najbliższe wydarzenie
18.12.2023 17:30
najbliższe wydarzenie
24.03.2024 12:00
najbliższe wydarzenie
31.12.2023 18:00
Kiedy myślimy a aktywnościach kulturalnych w Katowicach, najprawdopodobniej pierwsze przyjdą nam na myśl koncerty i wydarzenia masowe organizowane w Katowickim Spodku. Oczywiście, ten charakterystyczny budynek, który zna chyba każdy Polak, nie jest jedynym miejscem o charakterze kulturalnym w tym mieście. Poniżej zaprezentujemy Wam kilka nieoczywistych miejsc na kulturalnej mapie Katowic, w których obejrzeć można spektakle teatralne.
Pałac Młodzieży imienia profesora Aleksandra Kamińskiego w Katowicach to de facto placówka wychowania pozaszkolnego, nad którą nadzór sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach. Pomysł na budowę obiektu tego typu zrodził się w roku 1947, a budowę rozpoczęto dwa lata później. Budynek został zaprojektowany w stylu socrealistycznym z elementami modernistycznymi. Socrealizm odnaleźć możemy przede wszystkim w wystroju czy wyposażeniu wnętrz. Warto zauważyć, że obiekt doskonale wpasowuje się w urbanistyczną kompozycję miasta. Pałac Młodzieży otwarty został 3 grudnia 1951 roku i jego patronem był wówczas Bolesław Bierut, którego w 1990 roku zmieniono na profesora Aleksandra Kamińskiego. W roku 2013 Pałac został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawaną przez Sejmik województwa śląskiego oraz wpisano go do rejestru zabytków. W 2011 postanowiono odświeżyć budynek – prace modernizacyjne zostały ukończone 3 lata później.
Pałac Młodzieży w Katowicach jest miejscem, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych przede wszystkim spektakli teatralnych i koncertów. Wystąpiło już tutaj wiele gwiazd sceny krajowej i zagranicznej, ale oczywiście i młodzi artyści, którzy właśnie się tam kształcą w ramach lokalnej polityki oświatowej i edukacyjnej. Wejścia na spektakle Pałacowych Grup Teatralnych są bezpłatne.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to największe centrum kongresowe w Polsce. Budowę Centrum rozpoczęto w roku 2011, a ukończono ją już 4 lata później (w roku 2015). MCK zalicza się do Strefy Kultury, czyli stosunkowo nowej części miasta Katowice, poświęconej kulturze, a usytuowanej na dawnych terenach przemysłowych. Budynek w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych.
Sala audytoryjna Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach znajduje się na poziomie 0 całego obiektu i wyposażona jest w 570 miejsc siedzących. Jest to niesłychanie oryginalna przestrzeń o powierzchni niespełna 600 metrów kwadratowych i pozwala na realizację różnego rodzaju wydarzeń: wykładów, konferencji, koncertów czy spektakli teatralnych. Scena audytorium ma wymiary 8 na 16 metrów i wyposażona jest w niezależne wejścia z zaplecza, co umożliwia organizację profesjonalnych wydarzeń scenicznych. Sala audytoryjna posiada nagłośnienie wysokiej jakości i charakteryzuje się dobrym wydzieleniem akustycznym od foyer oraz pozostałych części budynku.
Miejski Dom Kultury "Szopienice-Giszowiec" to tak naprawdę dwa Domy Kultury, instytucja bowiem posiada dwie filie. Pierwsza znajduje się w dzielnicy Szopienice, a druga - Giszowiec. Działają tutaj liczne grupy i sekcje: Teatr Młodzieżowy NN, zespoły muzyczne i taneczne, sekcja skata sportowego, klub szachowy. Często organizowane są tutaj imprezy kulturalne, a instytucja stawia na bliski kontakt z mieszkańcami Katowic i stara się walczyć ze stereotypem nudnych Domów Kultury, określając się jako miejsce otwarte na nowości i propozycje.
Instytucja Katowice Miasto Ogrodów powstała 1 lutego 2016 roku z połączenia dwóch organizacji: Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Centrum Kultury Katowice imienia Krystyny Bochenek.