Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

Pałac Młodzieży - Katowice

ul. Mikołowska 26, Katowice
(POKAŻ NA MAPIE)

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Telewizja Kłamie

 KUP BILET

Telewizja Kłamie

 KUP BILET

Kabaret Hrabi - nowy program: Pociechy

WYPRZEDANE

Kabaret Hrabi - nowy program: Pociechy

WYPRZEDANE

Klimakterium ... i już

 KUP BILET

Najsłodszy owoc

 KUP BILET

Stare Dobre Małżeństwo

WYPRZEDANE

Prywatna Klinika

 KUP BILET

Prywatna Klinika

 KUP BILET

Pozytywni

 KUP BILET

Pozytywni

 KUP BILET

Niespodzianka

 KUP BILET

Niespodzianka

 KUP BILET

Nic się nie stało

 KUP BILET

Nic się nie stało

 KUP BILET

Czerwone Gitary - 55-lecie. Platynowy koncert

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJSą takie miejsca, które trzeba zobaczyć na własne oczy. A najlepiej doświadczyć na własnej skórze. Tak właśnie jest z Pałacem Młodzieży w Katowicach. To kultowe miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Ciekawa historia, zabytkowe wnętrza, a do tego bogaty repertuar aż proszą się o odwiedzenie. Dowiedz się więcej, co wyróżnia Pałac Młodzieży w Katowicach i już teraz kup bilety na nadchodzące wydarzenia!

Historia Pałacu Młodzieży w Katowicach

Pałac Młodzieży to jedna z wizytówek Katowic. Nie ma co się dziwić. Monumentalna bryła, piękne wnętrza, a do tego bogaty repertuar. Jak to się jednak wszystko zaczęło?

Początków należy szukać w 1947 roku. To właśnie wtedy wojewoda wystąpił z inicjatywą budowy takiego obiektu w Katowicach. Pałac Młodzieży powstał już w 1951 roku. Został on zrealizowany według projektu Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. Jak przypadło na tamte czasy, sięgnięto po rozwiązania socrealizmu. Nie zabrakło jednak elementów późnego modernizmu.

Pałac Młodzieży w Katowicach mieści w sobie aż 10 obiektów. Łączy w sobie nie tylko edukację kulturalną, ale również wychowanie fizyczne. Nie brakuje w nim bowiem sal gimnastycznej, a także sali teatralnej czy wystawienniczej.

Miejsce to stało się początkiem dla wielu klubów i stowarzyszeń w Katowicach. Pałac Młodzieży zapewnia przestrzeń m.in. dla klubu sportowego “Pałac Młodzieży” czy stowarzyszenia “Z Nauką w Przyszłość.

Obecnym dyrektorem Pałacu Młodzieży jest Adam Lasek

Architektura Pałacu Młodzieży

To, nad czym warto się pochylić, to architektura Pałacu Młodzieży w Katowicach. Niezwykłe detale, gipsowe rzeźby, a także malowidła ścienne sprawiają, że wszelkie wydarzenia, które się tutaj odbywają, nabywają wyjątkowej atmosfery. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jak wspomnieliśmy, budynek powstał w duchu socrealizmu z elementami modernizmu. Był to taki nurt w historii sztuki, kiedy chętnie sięgano po inspiracje z dawnych epok takich jak renesans. Pałac Młodzieży w Katowicach jest tego doskonałym przykładem.

Wystarczy tylko spojrzeć na jego wnętrza. Nie brakuje w nich malowideł na ścianach, dekoracji ślusarskich i drewnianych, mozaik czy rzeźb gipsowych.

Już sama elewacja budzi podziw. Składa się ona z dwóch brył, które są połączone się dzięki łącznikowi z prześwitem. Wejście znajduje się w podcieniu głównego budynku.

Odwiedzając Pałac Młodzieży, zwróć uwagę na ozdobną fontannę z płaskorzeźbami przedstawiającymi proces budowy w budynku. Wchodząc do budowli, nie sposób nie zauważyć ściennego malowidła pokazującego pochód.

Najbardziej interesująca jest oczywiście Sala Teatru według projektu Duchowicza i Majerskiego. Jest pełna boazerii i sztukaterii. Oglądając spektakl, spójrz w górę nad sceną. Znajduje się tam płaskorzeźba przedstawiająca dzieci grające na instrumentach, śpiewaków oraz tancerki.

Pałac Młodzieży w Katowicach dzisiaj

Budynek Pałacu Młodzieży jest wpisany do rejestru zabytków od 2010 roku. W tym samym czasie rozpoczęto jego remont. Budynek wymagał modernizacji. Na szczęście udało się zachować elementy dawnego wystroju, a zabytkowe dekoracje wyczyszczono i odrestaurowano. Dzięki temu jeszcze piękniej ozdabiają to miejsce.

Podczas modernizacji Pałacu Młodzieży nie zapomniano także o wyposażeniu. Obecnie w Sali Teatralnej znajdują się nowoczesne reflektory, zainstalowano system nagłośnienia oraz ruchome głowice. Spektakle, które się tam odbywają, są zatem na najwyższym poziomie. Troska o detale oraz nowoczesny sprzęt sprawia, że budynek spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów.

Repertuar Pałacu Młodzieży w Katowicach

Jakie wydarzenia można zobaczyć w Katowicach? Pałac Młodzieży zaprasza na wiele atrakcji. Oprócz kół zainteresowań i klubów sportowych można w nim zobaczyć nie jeden koncert czy spektakl teatralny (Stare Dobre Małżeństwo, Najsłodszy Owoc).

Katowice inne wydarzenia