od 29.03.2025
od 23.03.2025
10 Tenorów
od 11.05.2025
Rodzinne rewolucje
od 15.02.2025
Jutro będzie futro
od 14.02.2025
Telewizja Kłamie
od 22.03.2025
od 11.03.2025
od 25.01.2025
od 12.01.2025
Nowość!
ABBA i INNI Symfonicznie 2025
od 06.02.2025
Nic się nie stało
od 09.12.2024
od 08.03.2025
od 07.03.2025
od 09.03.2025
Gala Muzyki Filmowej
od 26.03.2025
Są takie miejsca, które trzeba zobaczyć na własne oczy. A najlepiej doświadczyć na własnej skórze. Tak właśnie jest z Pałacem Młodzieży w Katowicach. To kultowe miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Ciekawa historia, zabytkowe wnętrza, a do tego bogaty repertuar aż proszą się o odwiedzenie. Dowiedz się więcej, co wyróżnia Pałac Młodzieży w Katowicach i już teraz kup bilety na nadchodzące wydarzenia!
Historia Pałacu Młodzieży w Katowicach
Pałac Młodzieży to jedna z wizytówek Katowic. Nie ma co się dziwić. Monumentalna bryła, piękne wnętrza, a do tego bogaty repertuar. Jak to się jednak wszystko zaczęło?
Początków należy szukać w 1947 roku. To właśnie wtedy wojewoda wystąpił z inicjatywą budowy takiego obiektu w Katowicach. Pałac Młodzieży powstał już w 1951 roku. Został on zrealizowany według projektu Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. Jak przypadło na tamte czasy, sięgnięto po rozwiązania socrealizmu. Nie zabrakło jednak elementów późnego modernizmu.
Pałac Młodzieży w Katowicach mieści w sobie aż 10 obiektów. Łączy w sobie nie tylko edukację kulturalną, ale również wychowanie fizyczne. Nie brakuje w nim bowiem sal gimnastycznej, a także sali teatralnej czy wystawienniczej.
Miejsce to stało się początkiem dla wielu klubów i stowarzyszeń w Katowicach. Pałac Młodzieży zapewnia przestrzeń m.in. dla klubu sportowego “Pałac Młodzieży” czy stowarzyszenia “Z Nauką w Przyszłość.
Obecnym dyrektorem Pałacu Młodzieży jest Adam Lasek
Architektura Pałacu Młodzieży
To, nad czym warto się pochylić, to architektura Pałacu Młodzieży w Katowicach. Niezwykłe detale, gipsowe rzeźby, a także malowidła ścienne sprawiają, że wszelkie wydarzenia, które się tutaj odbywają, nabywają wyjątkowej atmosfery. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Jak wspomnieliśmy, budynek powstał w duchu socrealizmu z elementami modernizmu. Był to taki nurt w historii sztuki, kiedy chętnie sięgano po inspiracje z dawnych epok takich jak renesans. Pałac Młodzieży w Katowicach jest tego doskonałym przykładem.
Wystarczy tylko spojrzeć na jego wnętrza. Nie brakuje w nich malowideł na ścianach, dekoracji ślusarskich i drewnianych, mozaik czy rzeźb gipsowych.
Już sama elewacja budzi podziw. Składa się ona z dwóch brył, które są połączone się dzięki łącznikowi z prześwitem. Wejście znajduje się w podcieniu głównego budynku.
Odwiedzając Pałac Młodzieży, zwróć uwagę na ozdobną fontannę z płaskorzeźbami przedstawiającymi proces budowy w budynku. Wchodząc do budowli, nie sposób nie zauważyć ściennego malowidła pokazującego pochód.
Najbardziej interesująca jest oczywiście Sala Teatru według projektu Duchowicza i Majerskiego. Jest pełna boazerii i sztukaterii. Oglądając spektakl, spójrz w górę nad sceną. Znajduje się tam płaskorzeźba przedstawiająca dzieci grające na instrumentach, śpiewaków oraz tancerki.
Pałac Młodzieży w Katowicach dzisiaj
Budynek Pałacu Młodzieży jest wpisany do rejestru zabytków od 2010 roku. W tym samym czasie rozpoczęto jego remont. Budynek wymagał modernizacji. Na szczęście udało się zachować elementy dawnego wystroju, a zabytkowe dekoracje wyczyszczono i odrestaurowano. Dzięki temu jeszcze piękniej ozdabiają to miejsce.
Podczas modernizacji Pałacu Młodzieży nie zapomniano także o wyposażeniu. Obecnie w Sali Teatralnej znajdują się nowoczesne reflektory, zainstalowano system nagłośnienia oraz ruchome głowice. Spektakle, które się tam odbywają, są zatem na najwyższym poziomie. Troska o detale oraz nowoczesny sprzęt sprawia, że budynek spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów.
Repertuar Pałacu Młodzieży w Katowicach
Jakie wydarzenia można zobaczyć w Katowicach? Pałac Młodzieży zaprasza na wiele atrakcji. Oprócz kół zainteresowań i klubów sportowych można w nim zobaczyć nie jeden koncert czy spektakl teatralny (Stare Dobre Małżeństwo, Najsłodszy Owoc).