Walentynkowe wydarzenia pełne miłości!

Szukasz idealnego prezentu na walentynki? Podaruj niezapomniane emocje dla swojej drugiej połówki! Nie ma nic lepszego niż wspólnie spędzony wieczór

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Walentynki

Walentynki to święto miłości obchodzone niemal na całym świecie. Ten wyjątkowy dzień pragniemy spędzić w towarzystwie najbliższych – swojej drugiej połówki bądź bliskich przyjaciół. Tego dnia warto wybrać się na ciekawe wydarzenia walentynkowe, które odbywają się w każdym mieście. Dowiedz się więcej o tym święcie, a także sprawdź ciekawe pomysły na prezenty walentynkowe.

Skąd wzięło się święto zakochanych?

Walentynki mają swoje korzenie w obrzędach pogańskich starożytnego Rzymu. To właśnie 14 lutego w Wiecznym Mieście obchodzono luperkalia. Był to festyn na cześć boga płodności Faunusa Lupercusa, podczas zabawy miała miejsce miłosna loteria. Mężczyźni losowali karteczki z imionami kobiet, które następnie stawały się ich partnerkami do końca luperkalii lub nawet całego życia. Ta tradycja przetrwała do piątego stulecia. W 496 r. papież Gelazy I postanowił znieść tę tradycję i zastąpić ją świętem męczennika Walentego.

W Polsce walentynki w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj, pojawiły się dopiero pod koniec lat 90. XX w. Wcześniej w naszym kraju obchodzono słowiańskie święto miłości i płodności, czyli Noc Kupały (sobótkę). Noc świętojańska była wyjątkowa, magiczna, pełna miłości i światła. Odbywała się w najkrótszą noc w roku – z 21 na 22 czerwca. W niektórych częściach Polski jest obchodzona po dziś dzień.

Dlaczego św. Walenty jest patronem zakochanych?

Zanim walentynki przywędrowały do Polski, św. Walenty znany był w naszym kraju jako patron chorych na epilepsję, nerwy i osób z zaburzeniami psychicznymi. Kim więc był Walenty? Otóż pełnił on funkcję biskupa Terni w czasach Klaudiusza II Gockiego. Władca ten zakazał młodym legionistom pobierania się z ich partnerkami. Walentemu nie spodobał się ten pomysł, mimo wszystko udzielał im ślubów – przez to został wtrącony do lochów. Tam poznał córkę strażnika, która była niewidoma. Podobno pod wpływem głębokiego uczucia do Walentego dziewczyna odzyskała wzrok. Cesarz, jak się o tym dowiedział, skazał Walentego na śmierć. Ten, w liście pożegnalnym do ukochanej, zamieścił podpis „Od twojego Walentego”. Takimi samymi słowami współcześni zakochani podpisują wyznania miłosne, jakie sobie przesyłają 14 lutego.

Prezenty na walentynki – co podarować ukochanej osobie?

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Pokaż drugiej połówce, że bardzo ją kochasz, wręczając jej wyjątkowy podarunek. Z pewnością Twój partner ucieszy się ze spersonalizowanego prezentu, który będzie dowodem na to, jak wielkie uczucie Was łączy. Może to być np. wspólne zdjęcie nadrukowane na koszulce czy poduszce.

Bardzo dobrym pomysłem jest spędzenie walentynek na wspólnych aktywnościach. Możecie wybrać się na kolację, wykupić pobyt w SPA lub degustację win. Znakomitym rozwiązaniem jest także udział w wydarzeniach walentynkowych. W mniejszych i większych miejscowościach organizowane są specjalne koncerty, spektakle czy inne widowiska z okazji święta miłości. Kup już dziś bilety na walentynki w serwisie Biletyna. Sprawdź wejściówki na najlepsze wydarzenia w Twojej okolicy.