Asthma-koncert z płytą Manifest

Asthma, a tak właściwie Mateusz Wardyński, to wszechstronnie utalentowany artysta. Zdobywca nagrody Polish Hip – Hop music Awards w kategorii odkrycie roku. Pochodzący z Bielska – Białej młody raper z punkowym DNA to także student Akademii Sztuk Teatralnych,  który pojawił się na polskiej scenie muzycznej w 2020 roku ze swoim singlem „Centrala”. Utwór zachwycił nie tylko młode pokolenia, ale także starszych znawców gatunku, którzy znajdują w nim inspiracje hip-hopem z czasów, kiedy tekst był jeszcze „o czymś”. Oprócz przekazu, który jak niektórzy mówią jest „głosem pokolenia”, dużym plusem jest niezwykle prosty, aczkolwiek bardzo dobry bit o oldchoolowym charakterze. Całość dopełnił minimalistyczny klip.

Po staremu, ale w nowej odsłonie

Teksty pisane przez Asthmę nawiązują treścią do sytuacji politycznej, do zachowań policji, a także zahaczają o tematykę zmian klimatycznych. Jeśli chodzi o przekaz, sam artysta odcina się od stwierdzenia „głos pokolenia”, gdyż jak sam mówi: często przypisuje się go jednostce, a według niego ten głos wydobywa się z miliona gardeł. Raperzy, którzy wypowiadają się na trudne tematy mogą łatwo przekroczyć granicę i wejść w rolę „wieszcza narodu”. Asthma, jako jeden z niewielu, tej granicy nie przekroczył. Słuchając go, odnosi się wrażenie, że jest na tej samej pozycji co odbiorca. Utożsamiany jest z obywatelem Polski, a nie jej zbawicielem. Artysta jest niezwykle autentyczny w tym co robi i to właśnie przyciąga do niego fanów.

Manifest – najważniejsza płyta tego roku

Jeżeli interesujesz się hip – hopem, to ta płyta jest najbardziej wartościową tegoroczną propozycją.  Debiutancki album, który wydany został z nakładem wytwórni Def Jam Recordings Poland przekazuje ogrom energii. W całym albumie nie znajdzie się nawet jeden miałki kawałek. Całość jest opowieścią o pasji do muzyki, a także zmartwieniach i nadziejach wobec świata, które wypływają z serca autora. Słychać inspiracje wielkimi nazwiskami z przeszłości, jednak nie jest to próba kopiowania lecz raczej adaptowania i łączenia w całość z innymi elementami, co daje niesamowity świeży efekt.

Koncerty Asthmy z płytą Manifest – Harmonogram

Site Footer