Marki atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Markach?

Spis treści

Marki leżą w województwie mazowieckim. Należą do aglomeracji warszawskiej. Przez miasto przepływa rzeka Długa i Czarna, które uchodzą do Kanału Żerańskiego. Osadnictwo w Markach istniało już w czasach prehistorycznych. Na terenach tych odkryto narzędzia, datowane na 5 tysiąclecie p.n.e. Marki słynęły niegdyś z rzemiosła: obuwnictwa i tkactwa, a także bogatych zasobów gliny, z której tworzono cegły. Jakie ciekawe miejsca skrywa to miasto? Przekonajcie się sami!

Fabryka Briggs and Posselt

W 1883 r. angielscy przedsiębiorcy Edward, Alfred i John Briggs zakupili tereny należące kiedyś do spółki „Folwark i cegielnia wójtostwa Marki”. Rok później bracia uruchomili jedną z największych, a zarazem najnowocześniejszych przędzalni wełny w Europie Środkowo-Wschodniej, która produkowała wyroby głównie na rynek rosyjski. W fabryce wyrabiano przędzę czesankową i wełnianą farbowaną. Co ciekawe, był to pierwszy zakład w Królestwie Kongresowym, wyposażony w oświetlenie elektryczne.

Bracia Briggs wybudowali w Markach również osiedle robotnicze i budynek szkoły elementarnej (obecnie mieści się w niej Marecki Ośrodek Kultury). Dzięki nim w mieście powstał także kościół pod wezwaniem św. Izydora Oracza w 1904 r. Fabryka dysponowała nowoczesną elektrownią o mocy 1565 kW, a tuż obok niej uruchomiono trakcję parową, którą przedłużono do Radzymina. Poskutkowało to jeszcze większym rozwojem Marek. Marecka Kolej Dojazdowa zakończyła działalność dopiero w 1974 r.

Park Briggsów

Park Briggsów to zabytkowy park miejski, przez który przepływa rzeka Długa. To piękny teren rekreacyjny z wytyczonymi alejkami, gdzie można relaksować się na świeżym powietrzu. Znajduje się w nim place zabaw dla dzieci i ławeczki. W lecie organizowane są tutaj koncerty, zjazdy food trucków oraz koncerty w ramach akcji „Na weekend zostaję z rodziną”.

Największą atrakcją na terenie parku jest Pałacyk Briggsów. Rezydencja wzorowana na stylu kolonialnym Anglii znajduje się na skraju terenu rekreacyjnego. Obecnie jest siedzibą Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II. Budynek powstał równolegle z budową fabryki. Za jego projekt odpowiada Antoni Beill. Pałacyk ma dwa piętra, a jego elewację wykonano z białej cegły klinkierowej. Warto podkreślić obecność wykusza oraz sztukatorskiej dekoracji szczytów w postaci gryfów. Do rezydencji przynależała ażurowa weranda, która pełniła funkcję oranżerii.

Kościół pod pw. św. Izydora Oracza i kościół św. Andrzeja Boboli

Kościół pod pw. św. Izydora Oracza budowano w latach 1899–1903 wg projektu Jana Hinza. Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim, a jej wnętrze w stylu neobarokowym. W kościele znajduje się dębowy, neogotycki ołtarz główny, który zdobi figura ukrzyżowanego Chrystusa. Jej autorem jest Antoni Pansiuk. W jego szczytowej części mieści się natomiast rzeźba pelikana (symbol ofiarności i troskliwości rodzicielskiej). W środkowym fragmencie mensy zamontowana jest płyta z relikwiami św. Izydora Oracza. W świątyni warto przyjrzeć się także witrażom, które przedstawiają najważniejsze dzieje Polski, począwszy od chrztu w 966 r. po obchody milenijne w 1966 r. Cennym wyposażeniem kościoła są ponadto organy z początku XX wieku i ambona z 1902 r.

Na terenie miasta ulokowany jest także kościół św. Andrzeja Boboli. Jego fundatorem był ks. Antoni Poławski, który po przyjeździe z USA rozpoczął budowę obiektu. Za jego projekt odpowiadał Feliks Michalski. Ostateczny kształt nadano mu w latach 80. XX wieku. W środku mieszczą się ołtarze Matki Boskiej Fatimskiej i św. Andrzeja Boboli. To dzieła projektu Wincentego Kućmy i autorstwa Antoniego Oremusa z Krakowa. Okna kościoła zdobią witraże Stanisława Jakubczyka, a tuż obok budynku ulokowana jest dzwonnica z trzema dzwonami, wykonanymi w ludwisarni w Węgrowie.

Rezerwat przyrody Horowe Bagno

Będąc w Markach, warto dodatkowo odwiedzić piękne tereny przyrodnicze, które rozciągają się na obrzeżach miasta. Warty zobaczenia jest zdecydowanie Rezerwat przyrody Horowe Bagno. To rezerwat torfowiskowy, którego celem jest ochrona obszarów wilgotnych lasów, torfowisk i wód, które zamieszkują i porastają rzadkie zwierzęta i rośliny. Nieopodal Zielonki mieści się natomiast Jezioro Czarne, zwane Kruczkiem. To jezioro borowinowe otoczone piękną, dziewiczą przyrodą. Sąsiaduje z łagodnymi wydmami, z których zimą można zjeżdżać na sankach. Co ciekawe, na jeziorze nagrywano jedną ze scen do filmu Generał Nil Ryszarda Bugajskiego.

Marki – atrakcje kulturalne dla miłośników sztuki, kina i teatru

Marki to urokliwe miasto, gdzie zabytkowa zabudowa przeplata się z malowniczymi zielonymi terenami. Po całodniowym zwiedzaniu przychodzi czas na odpoczynek. Nic tak nie relaksuje jak koncerty ulubionych artystów czy spektakle teatralne. W Markach odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Gdzie ich szukać?

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego to najważniejsza instytucja kulturalna w mieście. Siedzibą MOK jest piękny, ponad 100-letni budynek zlokalizowany przy ulicy Fabrycznej 2. Odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, wernisaże i koncerty. MOK organizuje również wydarzenia plenerowe. Oprócz tego, w placówce można skorzystać z szerokiej palety warsztatów i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne działa od 2019 r. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce, w którym zastosowano zaawansowane rozwiązania proekologiczne. MCER uzyskało certyfikat ekologiczny BREEAM. Co ciekawe, budynek wieńczy zielony dach w formie zbiornika z roślinnością bagienną. Obiekt dzieli się na dwa budynki. W części A działa Szkoła Podstawowa i filia Biblioteki Publicznej. Część B poświęcona jest natomiast sportowi. Zawiera boiska, a także sale do tańca, sportów walki czy fitnessu. W kompleksie znajduje się ponadto nowoczesna sala widowiskowa, w której mają miejsce pokazy, przedstawienia, występy kabaretów czy stand-uperów.

Mieszkacie w Markach? A może chcecie odwiedzić to piękne miasto? W Biletynie znajdziecie bilety na wydarzenia kulturalne w Markach. W naszym serwisie macie dostęp do najciekawszych imprez w jednym miejscu. Zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej Biletyna i subskrypcji newslettera.

Site Footer