Taco Hemingway – Biografia – Życie i twórczość

Spis treści

Taco Hemingway uważany jest za jednego z najzdolniejszych raperów młodego pokolenia. To artysta, obok którego twórczości nie da się przejść obojętnie. Budzi ogromne emocje wśród słuchaczy, a jego teksty są szeroko cytowane w popkulturze. Sam porusza się w niej sprawnie – błyskotliwe nawiązuje w swoich piosenkach do kina, gazet, muzyki i filmu. Artysta stroni od mediów i wywiadów przed kamerami, udostępnia swoją muzykę za darmo, a do uzyskanych nagród i wyróżnień nie przywiązuje większej wagi – w ogóle ich nie odbiera. Taco Hemingway to zdecydowanie wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej.

Taco Hemingway – młodość i edukacja

Taco Hemingway naprawdę nazywa się Filip Tadeusz Szcześniak. Urodził się 29 lipca 1990 r. w Kairze. Gdy miał kilka lat, wraz z rodzicami przeprowadził się do Kantonu (Chiny) a w 1996 r. do Warszawy. Uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum nr 1, a następnie do XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika. Tam poznał Macieja „Rumaka” Ruszeckiego, który później został jego producentem muzycznym. Po szkole średniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku kulturoznawstwa i studia magisterskie na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Londyńskiego.

W jednej z recenzji płyty Taco Hemingwaya napisano, że artysta tworzy pomost pomiędzy rapem, poezją i popem. Sam określił siebie jako połączenie Czesława Miłosza i The Notoriousa B.I.G. Na jego twórczość i styl rapowania duży wpływ mieli wykonawcy, tacy jak: Kendrick Lamar, Drake, Eminem, Childish Gambino, Earl Sweatshirt, The Creator czy The Notorious B.I.G. oraz polscy wykonawcy, m.in.: Sokół, Małpa, Łona, Fisz i Ten Typ Mes.

Początki kariery

W 2011 r., będąc jeszcze studentem, Filip zaczął publikować swoje piosenki na popularnym serwisie streamingowym. Używał wówczas pseudonimu Foodvillain. Jako pierwszy wypuścił swój mixtape „Who Killed JFK”. Niestety jego pierwszy projekt nie spotkał się z większym uznaniem publiczności ani rozgłosem. W 2013 r. wydał minialbum „Young Hems” w języku angielskim. Wtedy też przyjął pseudonim Taco Hemingway – pierwotnie stworzył go na potrzeby gry FIFA. Kiedy jego kolejny krążek nie zyskał popularności, Filip zatrudnił się w agencji reklamowej i potem jako tłumacz języka angielskiego. Końcem 2014 r. ukazał się jego minialbum „Trójkąt warszawski”. Następnego dnia zagrał pierwszy koncert, który odbył się w Cafe Kulturalna w stolicy. W czerwcu 2015 r. premierę miał singiel „6 zer”, który przyniósł raperowi ogromną popularność. W tym samym miesiącu wyszedł kolejny minialbum artysty „Umowa o dzieło”. Rok później raper wydał singiel „Deszcz na betonie”, będący zapowiedzią albumu „Marmur”.

Pierwszy album studyjny i kolejne lata działalności

Kiedy fani rapera czekali na jego pierwszy album studyjny, ten niezapowiedzianie wydał kolejny, czwarty już minialbum „Wosk”. W listopadzie 2016 r. ukazał się długo wyczekiwany longplay „Marmur”. W tym samym roku Taco Hemingway wyruszył na pierwszą trasę koncertową „Marmur Tour”. W 2017 r. na rynku pojawił się piąty minialbum „Szprycer”, na którym artysta zmienił nieco swój styl piosenek, przez co krążek nie spotkał się z dobrymi opiniami krytyków. W tym samym roku raper rozpoczął drugą trasę koncertową „2017 Tour”, która obejmowała 13 miast, a jej zwieńczeniem był koncert w warszawskim Torwarze. W 2017 r. Taco Hemingway odniósł kolejny sukces, tym razem w kooperacji z Otsochodzi – nagrali utwór „Nowy kolor”, który stał się hitem.

Kolejny rozdział w karierze rapera – Taconafide

W 2018 r. Taco Hemingway wraz z Quebonafide stworzyli duet Taconafide, którego zwiastunem był singiel „Art-B”. Muzycy od razu zapowiedzieli trasę koncertową „Ekodiesel Tour”. Po wydaniu kilku singli, 18 kwietnia 2018 r. ukazała się płyta „Soma 0,5 g” wraz z materiałem bonusowym „Soma 0,25 g”. Krążek okazał się ogromnym sukcesem muzyków, ostatecznie osiągając status diamentowego. Bił rekordy popularności na największych serwisach streamingowych w Polsce. Jeszcze w 2018 r. raper wydał solowy krążek zatytułowany „Café Belga” oraz minialbum „Flagey”. Końcem roku artysta wyruszył w trasę koncertową „Café Belga Tour”.

Choć muzyk zapowiadał w jednej z piosenek przerwę od muzyki, początkiem 2019 r. wystąpił gościnnie na singlu Bedoesa „Chłopaki nie płaczą”. Newonce umieścił jego zwrotkę w rankingu „5 kawałków, które przesunęły granice tego, co wolno, a czego nie w polskim rapie”. W maju artysta wraz z Dawidem Podsiadło ogłosił koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie. Muzycy pobili rekord Polski w sprzedaży największej liczby biletów. W lipcu 2019 r. Taco Hemingway wydał nowy album studyjny „Pocztówka z WWA, Lato ’19” z udziałem Pezeta, Dawida Podsiadło, schaftera, Kizo, Ras i Rosalie. Początkiem 2020 r. artysta wyruszył w trasę koncertową „Pocztówka z Polski Tour”.

club2020, „Jarmark”, „Europa”

W lipcu 2020 wraz z grupą Pro8L3M Taco Hemingway założył wydawnictwo muzyczne „2020”. Następnie, dzień przed ciszą wyborczą, artysta wydał singiel „Polskie tango”, mówiący o polskiej mentalności i krytyce sytuacji politycznej. W sierpniu premierę miały albumy „Europa” i „Jarmark”. W tym samym roku Taco Hemingway udzielił wywiadu, w którym zapowiedział, że chce skupić się na wydawaniu muzyki i pomaganiu młodym artystom. W 2023 r. ukazał się album „club2020” stworzony przez supergrupę związaną z wytwórnią 2020. Muzycy pracowali nad płytą w specjalnie do tego celu zaaranżowanej przestrzeni w Stoczni Gdańskiej. Wśród artystów znaleźli się m.in. Young Lesosia, Young Igi, Margaret, Kukon, Dziarma, Dwa Sławy, Gruby Mielzky, Oki czy Szczyl.

W sierpniu 2023 roku, bez wcześniejszych zapowiedzi, Taco Hemingway wypuścił podwójny singiel „Gelato” oraz „Makarena Freestyle”. Piosenki wydano wraz z teledyskami. Jeden z nich nawiązuje do poprzednich płyt rapera. Taco zapowiedział premierę swojego szóstego albumu studyjnego – „1-800-Oświecenie” – na 22 września 2023 r. Bilety na koncerty i wydarzenia muzyczne z udziałem Taco Hemingwaya znajdziecie w Biletynie!

Site Footer