Tarnów atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Tarnowie

Spis treści

Tarnów jest mocno niedoceniany przez wielu turystów. To duży błąd, ponieważ to drugie co do wielkości miasto w województwie małopolskim oferuje bardzo ciekawe atrakcje. Jest to polski „Biegun Ciepła” i miejsce pełne zabytków. Co warto zobaczyć w Tarnowie? Przedstawiamy najbardziej interesujące miejsca na mapie tego miasta.

Góra św. Marcina i ruiny zamku Tarnowskich

Zwiedzanie Tarnowa warto rozpocząć od góry św. Marcina, ponieważ to właśnie tutaj narodziło się to miasto. W IX w. powstał tutaj pierwszy gród. Obecnie na górze św. Marcina można podziwiać ruiny zamku, a także piękną panoramę miasta.

Rynek Główny

Tarnowski Rynek Główny jest stosunkowo niewielki. Nie bez powodu okrzyknięto go perłą renesansu. Rynek otaczają urokliwe, renesansowe kamieniczki, a w jego centrum stoi gotycko-renesansowy Ratusz. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej. Niedaleko Rynku, na Placu Sobieskiego mieści się natomiast słynny Cafe Tramwaj, czyli kawiarnia serwująca pyszne słodycze i napoje. Jest to pamiątka po dawnej linii tramwajowej, która istniała do 1942 r.

Dworzec kolejowy

W Tarnowie znajduje się wyjątkowy dworzec kolejowy – Perła secesji. Wielu uważa go za najpiękniejszy nie tylko w Polsce, lecz także Europie. Budowę obiektu zakończono w 1910 r. Powstał on na wzór dworca lwowskiego. Niezwykle ciekawe jest wnętrze dworca, które przypomina elegancki hotel. Znajdują się tam piękne obrazy i zdobienia.

Brama Seklerska

Przemierzając ulice Tarnowa, można natknąć się na wyjątkową, bogato zdobioną Bramę Seklerską im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego. Jest to jedno z miejsc nawiązujących do przyjaźni polsko-węgierskiej. Tarnów już od średniowiecza miał bliskie kontakty z Węgrami. Co więcej, to właśnie w Tarnowie urodził się Józef Bem, który będąc na emigracji na Węgrzech, dokonał wiele dobrego dla naszego kraju.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Muzeum Etnograficzne mieści się w bardzo ciekawym budynku – dawnym zajeździe podmiejskim. Znajduje się w nim jedyna w Polsce i Europie stała wystawa o historii Romów. To barwna i interesująca ekspozycja. Co ciekawe, w Tarnowie organizowany jest Tabor Pamięci, czyli przemarsz upamiętniający zamordowanych Romów. Muzeum Etnograficzne to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Interesującą atrakcją Tarnowa jest także Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, przedstawiające w sposób multimedialny dzieje tego miasta i okolicy.

Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie

Przed wejściem do bazyliki, warto zwrócić uwagę na pomnik Jana Pawła II z 1981 r. Jest to pierwszy pomnik papieża Polaka na świecie. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP ma naprawdę imponujące wnętrze pełne zabytków. Największe wrażenie na odwiedzających robią jednak pomniki nagrobne znajdujące się za ołtarzem. To najwyższe w Europie pomniki nagrobne rodów Tarnowskich i Ostrogskich. W kościele tym znajduje się także pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich, który uważany jest za najpiękniejsze dzieło renesansowej rzeźby w Polsce.

Kataryniarz i Burek

Burek to bardzo popularny plac targowy w Tarnowie pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. Ulokowany jest przy placu Generała Józefa Bema, na którym znajduje się jedyny w Polsce grający pomnik kataryniarza. Będąc w tych okolicach, warto odwiedzić Kościół Matki Bożej Szkaplerznej, w którym znajduje się malowany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w.

Stary Cmentarz w Tarnowie

W Tarnowie znajduje się jednej z najstarszych cmentarzy w Polsce, powstał w 1788 r. Na terenie Cmentarza jest ok. 4000 nagrobków, z czego aż 20% z nich ma wartość zabytkową. Na Starym Cmentarzu, w jego centralnej części, mieści się Kaplica Grobowa Książąt Sanguszków z 1871 r.

W Tarnowie znajdziemy jednak jeszcze starszą nekropolię, którą jest cmentarz żydowski. Najstarsze nagrobki pochodzą z połowy XVI w.

Park Strzelecki i Mauzoleum gen. Józefa Bema w Tarnowie

W Tarnowie warto odwiedzić również odrestaurowany Park Strzelecki, który urzeka pięknymi drzewami, kwiatami i alejkami. W Parku Strzeleckim znajduje się ogródek jordanowski i Mauzoleum generała Józefa Bema.

Atrakcje Tarnów — co jeszcze warto zobaczyć?

Z pewnością warto zobaczyć centrum miasta i główny deptak. Ulica Wałowa jest reprezentacyjną częścią Tarnowa. Znajduje się tutaj m.in. pomnik Romana Brandstaettera – żydowskiego pisarza, czy Ławeczka Poetów.

Niegdyś Tarnów był jedną z największych wspólnot żydowskich. Właśnie dlatego warto odwiedzić mykwę w stylu mauretańskim. Ta Stara Łaźnia to wyjątkowe miejsce, można posmakować tu pyszne dania kuchni żydowskiej, cygańskiej i galicyjskiej. Spacerując ul. Żydowską, można dojść do bimy, która pozostała po synagodze. Przy bimie można zauważyć natomiast pozostałości murów miejskich.

Co więcej, przechodząc się ulicą Krakowską, można ujrzeć m.in. piękny, neogotycki kościół św. Rodziny. W nim znajdują się witraże wykonane przez Stefana Matejkę.

Jak widzicie, to miasto, które oferuje wiele ciekawych miejsc. Warto je odwiedzić!

Co robić w Tarnowie?

Jeśli poznasz już wszystkie ciekawe miejsca i zabytki Tarnowa, wybierz się w odprężającą i kulturalną podróż po tym małopolskim mieście. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy tej wyjątkowej miejscowości, mogą udać się do jednej z kilku miejskich instytucji kultury.

Mowa tutaj m.in. o Teatrze im. L. Solskiego. W tym nowoczesnym budynku odbywają się liczne spektakle dla młodszych i starszych widzów, a także różne wydarzenia kulturalne. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest c, w którym organizowane są wystawy malarskie i fotograficzne, a także spotkania z artystami.

Centra Kultury

W Tarnowie działa kilka wartych odwiedzenia centrów kultury. Są to: Centrum Sztuki Mościce, Pałac Młodzieży i Tarnowskie Centrum Kultury. To instytucje, których misją jest szerzenie wiedzy o kulturze i sztuce. Organizowane są tutaj liczne zajęcia artystyczne, a także wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, przedstawienia i widowiska.

Spektakl, a może koncert? Gdzie się udać?

W Tarnowie znajduje się Amfiteatr Letni, który w miesiącach letnich tętni życiem. Organizowane są tutaj festiwale, koncerty, spektakle czy wiele innych wartych zobaczenia widowisk. W Tarnowie działa również Tarnowska Orkiestra Kameralna, której występy można usłyszeć w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Repertuar tej grupy obejmuje zarówno muzykę barokową, jak i współczesną.

W serwisie Biletyna znajdziecie bilety na różne imprezy i wydarzenia odbywające się w Tarnowie.

Site Footer