Zgierz atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Zgierzu?

Spis treści

Zgierz leży w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi. Co ciekawe, miasta łączy linia tramwajowa. Pierwsze wzmianki o Zgierzu pochodzą z 1231 r. Czas największego rozwoju miasta przypada na XIX wieku, kiedy powstał tutaj przemysł włókienniczy. Kiedyś Zgierz był uważany za centrum przemysłu sukienniczego. Co warto zwiedzić w tej miejscowości? Sprawdźcie!

Najciekawsze atrakcje – Zgierz

W historii Zgierza mocno zapisał się XIX w. To właśnie ten okres był przełomowym momentem dla miasta. Dzięki rozwinięciu przemysłu, miejscowość szybko rozkwitła zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym. Do dzisiaj zachował się jego pierwotny układ urbanistyczny. Krajobraz architektoniczny Zgierza wyraźnie podzielony jest na dwie części – Stare i Nowe Miasto.

Zwiedzając tę miejscowość, warto odwiedzić jego najstarszą część, położoną na wzgórzu. Mieści się tutaj neogotycki kościół p.w. św. Katarzyny. Świątynię zbudowano w latach 1910–1920 wg projektu inż. S. Lemene. W jej wnętrzu znajdują się liczne zabytki, z czego najcenniejsze pochodzą z XVII wieku.

Łaźnia Miejska

Przy ulicy Łęczyckiej ulokowana jest Łaźnia Miejska. Budynek zaprojektowali w 1926 r. W. Hoderecki i F. Michalski. Jego budowę ukończono natomiast trzy lata później. Kiedyś był nowoczesną i wielofunkcyjną placówką użyteczności publicznej. Znajdowało się tutaj m.in. 16 wanien, rzymska łaźnia sucha, rosyjska łaźnia parowa, pralnia mechaniczna oraz gabinety do masażu.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy

Park Kulturowy Miasto Tkaczy to historyczna dzielnica Zgierza, która powstała w latach 1821–1830. Dzięki tej inwestycji udało się zachować jego układ z lat 20. XIX wieku. Największą atrakcją parku jest 30 domów tkaczy. Budynki wybudowano dla sukienników, którzy przybyli do Zgierza z zamiarem stworzenia przemysłowego miasta Królestwa Warszawskiego.

Na terenie parku mieści się Muzeum Miasta Zgierza. Zgromadzone w nim zbiory nawiązują do historii regionu. W tym miejscu znajduje się kilka interesujących wystaw. Pierwsza z nich poświęcona jest dziejom Zgierza. Druga, „Kruszówka”, wnętrzom mieszczańskim z przełomu XIX i XX wieku. Natomiast trzecia stała ekspozycja przedstawia „Dziecięcy świat, zabawki z dawnych lat”.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia w parku to Centrum Konserwacji Drewna. Prowadzone jest przez Fundację Ochrony Mebli Zabytkowych i Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. Placówka zajmuje się konserwacją drewnianych obiektów zabytkowych oraz promocją drewna, promowaniem stylu Biedermeier oraz szkoleniami w zakresie konserwacji mebli.

W parku znajduje się również Galeria Sztuki oraz Muzeum Miejsca, w którym można zapoznać się z techniką produkcji sukna. Placówka ulokowana jest w XIX-wiecznym domu rękodzielniczym postrzygacza sukna Mikołaja Hermansa. Można zobaczyć tutaj także ciekawe eksponaty z epoki.

Centrum Kultury Dziecka

W niedalekiej odległości od Parku Kulturowego mieści się Centrum Kultury Dziecka. Placówka proponuje bogatą ofertę zajęć dla najmłodszych. Jej celem jest propagowanie edukacji kulturalnej wśród dzieci. Wśród warsztatów, z jakich można skorzystać, znajdują się: lekcje muzyczne, taneczne, plastyczne, rękodzieła czy Bajkobrania – spektakle teatralne dla najmłodszych widzów.

Stary Młyn

Miejsce, które łączy zgierską tradycję z nowoczesnością – Stary Młyn. To placówka, która naprawdę powstała na miejscu dawnego, autentycznego młyna z początku XX wieku. Obecnie mieści się tutaj siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. To najważniejsze miejsce na mapie kulturalnej Zgierza. Zajmuje się organizacją ważnych dla życia mieszkańców wydarzeń, np. Zgierskiego Forum Gospodarczego. Ponadto działa tutaj kino, galeria sztuki, kawiarnia oraz strefa relaksu. Stary Młyn wypełniony jest przede wszystkim pracowniami MOK-u, w których odbywają się różnorodne zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Zgierz dla aktywnych – kąpielisko „Malinka”

Jeśli chodzi o atrakcje w Zgierzu dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek, koniecznie trzeba wspomnieć o kąpielisku „Malinka”. To ośrodek ulokowany na ponad 71 hektarach, niedaleko stoku Góry Wilamowskiej. Dzięki rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2019–2021, miejsce to stało się idealną celem dla miłośników odpoczynku i szeroko pojętej rekreacji. Znajduje się tutaj m.in. kąpielisko z pomostami, ścieżki spacerowe czy obiekty sportowe. Wspólnie z całą rodziną możecie zagrać tutaj w siatkówkę plażową, mini piłkę nożną, koszykówkę, beach soccera oraz wybrać się na strzelnicę golfową.

Atrakcje kulturalne w Zgierzu

Odwiedzając Zgierz, można podziwiać nie tylko piękną XIX-wieczną zabudowę. To również miasto, w którym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. W poszukiwaniu rozrywki warto wybrać się przede wszystkim do wspomnianego już Starego Młyna. Kolejne miejsce to Hala sportowa MOSIR, w której odbywają się zarówno imprezy sportowe, jak i koncerty, występy kabaretowe oraz stand-upowe.

Na terenie Zgierza działa także Młodzieżowy Dom Kultury, Dom Kultury SEM oraz Centrum Kultury Dziecka. Co więcej, w mieście tym funkcjonuje także Towarzystwo Śpiewacze Lutnia oraz Biblioteka Miejska, która działa od 1913 r.

Zgierskie imprezy cykliczne

Zgierz tętni życiem kulturalnym. Lista miejsc kultury wartych odwiedzenia jest naprawdę spora. Z pewnością zainteresują Was również imprezy cykliczne, organizowane przez MOK i władze miasta. Mowa tutaj o takich wydarzeniach jak: ALBERTIANA, koncentrująca się na twórczości osób niepełnosprawnych, Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni”, Zgierski Festiwal Gitary Basowej „Graj(mi)dół”, Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity”, Zgierski Kaziuk (poświęcony wileńskim tradycjom) czy „Stachura pozostałym”.

Jeśli szukacie biletów na wydarzenia kulturalne w Zgierzu, zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu! W Biletynie znajdziecie wejściówki na najciekawsze wydarzenia w mieście. Aby nie ominęły Was nowości, zachęcamy do zainstalowania aplikacji mobilnej, a także subskrybowania naszego newslettera.

Site Footer