Świdnica atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Świdnicy?

Spis treści

Świdnica to niezwykle atrakcyjne miasto znajdujące się na Dolnym Śląsku. Ze względu na swoje położenie obok granicy niemieckiej i czeskiej, w historii i architekturze tej miejscowości widać wiele wpływów zachodnich sąsiadów. Co warto zobaczyć w Świdnicy? Poznajcie najciekawsze miejsca w tym mieście.

Centrum miasta – świdnicki Rynek i zabytkowe kamienice

Centrum miasta to obowiązkowy punkt, który trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Świdnicy. Rynek otoczony jest kolorowymi renesansowymi i gotyckimi kamienicami. Najpiękniejsze z nich to: „Pod Głową Św. Jana Chrzciciela”, „Pod Złotą Gęsią”, „Pod Złotą Koroną” oraz unikatowa „Pod Złotym Gryfem”. W jego środkowej części ulokowany jest gmach Ratusza z wieżą ratuszową, którego początki sięgają XIII wieku. Kiedyś funkcjonował w nim Dom Kupiecki. Dzisiaj natomiast w Ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Mieszczące się w Ratuszu Muzeum Dawnego Kupiectwa jest unikatowym miejscem. To jedyne muzeum w Polsce, które jest poświęcone historii lokalnego kupiectwa. Warto wiedzieć, że kiedyś Świdnica była ważnym punktem na szklaku handlowym Europy. Ekspozycja Muzeum Dawnego Kupiectwa podzielona jest tematycznie. Można zobaczyć tutaj część apteczną, kolonialną czy dawne kramy.

Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy

Kościół Pokoju w Świdnicy jest symbolem tego miasta, a zarazem najcenniejszym zabytkiem Dolnego Śląska. Co ciekawe, świątynia w 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To największy drewniany kościół w Europie z XVII w., który pomieści aż 7500 osób, a do jego wnętrza można dostać się przez 27 wejść. Budowla została wzniesiona metodą szachulcową (drewniany szkielet wypełniono gliniano-słomianą masą). Z racji tego obiekt ten nazywany jest „kościołem bez gwoździ”. Z pewnością duże wrażenie zrobi na Was również wnętrze Kościoła Pokoju, a szczególnie ołtarz autorstwa Augusta Hoffmana.

Katedra Św. Stanisława i Wacława

Odwiedzając taras widokowy na wieży ratuszowej, w panoramie miasta można zauważyć jeden wyróżniający się punkt. To katedra Św. Stanisława i Wacława, która ma najwyższą wieżę kościelną na całym Dolnym Śląsku. Mierzy ona 101,5 m. Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta. To imponująca budowla, która ma również największe gotyckie okno na Śląsku o wysokości 18 m i szerokości 6 m. Początki katedry sięgają XIV wieku. Przez lata jej wygląd bardzo się zmieniał. Dzisiaj natomiast zachwyca barokowo-gotyckim wystrojem. W jej wnętrzu znajduje się majestatyczny ołtarz z 5 rzeźbami świętych, który był wzorowany na paryskim ołtarzu z kościoła Val-de-Grâce. Co ciekawe, w kościele stało aż 77 gotyckich ołtarzy, z czego najpiękniejszym był ołtarz Zaśnięcia NMP z XV wieku. Jest on zachowany do dzisiaj i znajduje się na Chórze Mieszczańskim.

Ogród Różany i Park Centralny

Świdnica to piękne zabytkowe miasto, w którym znajduje się mnóstwo zieleni. Znajduje się tutaj aż 8 parków miejskich, z czego największym z nich jest Park Centralny. Położony jest niedaleko katedry i Kościoła Pokoju. Park przeszedł niedawno rewitalizację. Dzięki temu został wzbogacony o kładki i ścieżki dla pieszych oraz nowe elementy roślinności. Ponadto zamontowano klimatyczne oświetlenie, które sprawia, że park świetnie wygląda wieczorem i nocą. Obok parku mieści się Ogród Różany. To romantyczne, pełne uroku miejsce, w którym nasadzono mnóstwo pięknie pachnących i kolorowych kwiatów.

Czerwony Baron

W Świdnicy warto również odwiedzić Park im. Gen. Sikorskiego. Najciekawszym elementem tego miejsca jest replika samolotu Fokker Dr. I, Manfreda von Richthofena. Kim była ta postać? Był to niemiecki pilot, a zarazem bohater I wojny światowej, który stoczył 80 zwycięskich pojedynków powietrznych. Czerwony Baron, bo tak go nazywano ze względu na kolor samolotu, jakim latał, stał się legendą. W 2008 r. powstał film biograficzny „Der Rote Baron”, którego kanwą były wyczyny Czerwonego Barona.

Dziki Świdnickie

W Świdnicy nie brakuje ciekawych atrakcji. Spacerując po mieście, można natknąć się na zrewitalizowany, estetyczny skwer, na którym znajduje się pomników Dzików Świdnickich. Zwierzęta te nie są przypadkowe. W herbie miasta występuje dzik i jest on uważany za symbol Świdnicy.

Obok dzików leży skrzynia, której strzegą. W 2013 r. zostały zamknięte w niej pamiątki, które są prezentem dla przyszłych Świdniczan. Skrzynię będzie można otworzyć dopiero za 100 lat. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa inicjatywa.

Najciekawsze atrakcje kulturalne Świdnicy – gdzie wybrać się na wydarzenia kulturalne w tym mieście?

W Świdnicy znajdują się nie tylko piękne zabytki. W tym mieście tętni również życie kulturalne. Wystarczy spojrzeć na liczbę ciekawych wydarzeń, które odbywają się regularnie w Świdnicy. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się tutaj Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości. W kwietniu natomiast organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. W lipcu warto wybrać się na Festiwal Teatru Otwartego, a w listopadzie na Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM. To zaledwie część imprez, które przyciągają masę mieszkańców i turystów każdego roku.

Koncerty, spektakle i inne widowiska w Świdnicy

Jeśli chcecie wybrać się na spektakl teatralny, koncert, występ kabaretowy lub stand-upowy, odwiedźcie jedną z placówek kulturalnych w tym mieście. W Świdnicy działa m.in. Świdnicki Ośrodek Kultury, który poza organizacją imprez, zajmuje się również aktywizacją dzieci i dorosłych poprzez organizację licznych zajęć artystycznych.

Miejscem, w którym organizowanych jest wiele ciekawych imprez, jest również Sala Widowiskowa przy I LO. Co ciekawe, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy jest najdłużej działającym liceum w mieście. Dodatkowo mnóstwo wydarzeń odbywa się w Młodzieżowym Domu Kultury, a także w restauracjach czy pubach.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w Świdnicy, zapraszamy do śledzenia naszego portalu. Biletyna.pl to serwis, w którym kupicie bilety na najlepsze imprezy muzyczne, teatralne i nie tylko w Świdnicy i innych miastach Polski.

Site Footer