Ile zarabia aktor w teatrze?

Spis treści

Aktorstwo zazwyczaj kojarzy się z bardzo wysokimi zarobkami. W końcu gwiazdy filmowe cieszą się ogromną popularnością i zwykle mogą sobie pozwolić na wystawne życie. Jednak nie wszystkie osoby, zajmujące się aktorstwem, mogą poszczycić się pokaźnymi sumami na koncie. Dowiedzmy się, ile zarabia aktor w teatrze?

Czy aktorstwo to opłacalny zawód?

Zawód aktora kojarzy nam się zazwyczaj z popularnymi gwiazdami filmowymi. Celebryci mogą często pochwalić się sporymi zarobkami, których źródło nie leży jedynie w aktorstwie, lecz także w licznych współpracach ze znanymi markami. Z tego powodu zawód aktora jest często uznawany za bardzo dobrze płatny, wręcz przynoszący ogromny zysk. Warto jednak pamiętać, że aktor filmowy i teatralny to osoby pracujące w zupełnie różnych gałęziach tego przemysłu. Zarobki osób zajmujących się graniem w sztukach i przedstawieniach raczej odbiegają od naszego wyobrażenia o tym prestiżowym zawodzie.

Czy możemy zatem uznać aktorstwo za opłacalny zawód? Odpowiedź brzmi – to zależy, co uznajemy za opłacalne. Na rynku pracy znajdziemy zapewne wiele lepiej wynagradzanych branż, choć są i takie, które przynoszą znacznie mniejsze dochody niż zawodowe aktorstwo.

Ile zarabia aktor w teatrze?

Zarobki aktorów teatralnych mogą być naprawdę różnorodne. Początkujący, niedoświadczony aktor nie może liczyć na zbyt sowite wynagrodzenie. Pracując na etacie, zarabia około 2 tys. złotych brutto. W przypadku starszych wykonawców, którzy mają za sobą już spory teatralny staż, kwoty te są już znacznie wyższe i plasują się w granicach 5-6 tys. złotych brutto.

Aktorzy teatralni zazwyczaj zatrudniani są na podstawie umowy o pracę. Niektóre teatry stosują dodatkowe gratyfikacje w przypadku spektakli wyjazdowych, które zazwyczaj są rozliczane na podstawie umowy o dzieło. Zawód aktora, tak jak każdy inny, jest opodatkowany. Jednak wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2017 roku uznaje się aktorów za odtwórców, a nie twórców. Wyrok ten jest o tyle istotny, że zgodnie z jego postanowieniem aktorom nie przysługują zwiększone koszty uzyskania przychodu, a więc powinni oni pracować na podstawie umowy zlecenie.

Od czego zależy wysokość zarobków aktora teatralnego?

Na wysokość pensji aktora składa się kilka czynników. Podobnie jak w przypadku innych branż, istotną rolę odgrywa tutaj miejsce pracy. Teatry działające w większych aglomeracjach są znacznie częściej odwiedzane, odnotowują więc wyższe przychody niż mniejsze instytucje. Są zatem w stanie wypłacać swoim aktorom wyższe wynagrodzenia.

To, ile zarabia aktor w teatrze, zależy również od jego doświadczenia. Młodzi, początkujący adepci sztuki teatralnej zazwyczaj nie mogą liczyć na wysokie stawki. W przypadku wykonawców z większym stażem pensje są zazwyczaj wyższe. Nie bez znaczenia jest również rozpoznawalność danego aktora. Bardziej medialne nazwiska są zdecydowanie bardziej dochodowe dla teatru, ponieważ są w stanie ściągnąć na widownię znaczną liczbę osób.

Nierówności związane z płcią nie omijają niestety branży aktorskiej. Aktorki zarabiają średnio 20% mniej niż ich koledzy. Z tym problemem zmagają się nie tylko kobiety pracujące w teatrach, lecz także w telewizji. Możemy mieć nadzieję, że z biegiem czasu granica ta będzie się zacierać.

Wysokość pensji to również kwestia ilości zagranych spektakli. Większość teatrów wypłaca swoim pracownikom nie tylko podstawową pensję, lecz także dodatkową premię za każdy występ. Pamiętajmy, że praca aktora to nie tylko to, co widzimy na scenie. To również wiele miesięcy prób i przygotowań, przymiarek kostiumów oraz czas poświęcony na dojazdy w przypadku gościnnych wystąpień.

Dlaczego aktorzy teatralni zarabiają mniej niż telewizyjni?

Skąd wynika ta dysproporcja między zarobkami aktorów pracujących w teatrze, a tych, którzy zajmują się kręceniem produkcji filmowych i telewizyjnych? Główną rolę ogrywa tutaj popularność. Przed wynalezieniem i spopularyzowaniem telewizji, przedstawienia teatralne były jedyną dostępną możliwością obcowania z tym rodzajem sztuki. Teraz kiedy każdy z nas ma praktycznie nieograniczoną możliwość korzystania z telewizji i rozmaitych platform streamingowych, teatr spadł na dalszy plan. Wizyty w nim ograniczyły się to okazjonalnej rozrywki, do której zresztą większość osób nie jest przyzwyczajona. Z tego powodu produkcje filmowe oraz seriale są zdecydowanie bardziej dochodowe niż spektakle. Przyciągają znacznie więcej reklamodawców i potencjalnych sponsorów, zatem wynagrodzenia, które wytwórnia może wypłacić aktorom, są znacząco wyższe.

Aktorzy filmowi i telewizyjni są również znacznie bardziej rozpoznawalni. Występują w licznych programach rozrywkowych i często intensywnie prowadzą swoje social media. Dzięki temu, produkcje z ich udziałem przyciągają przed ekrany tysiące fanów.

Stabilność w pracy aktora teatralnego

Na koniec należy również wspomnieć, że zawód aktora nie należy do najbardziej stabilnych. Wielu młodych twórców stara się odnaleźć swoje miejsce w teatrze, ale zapotrzebowanie nie jest niestety tak duże.

Polecamy korzystać z uroków teatru, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Na biletyna.pl znajdziesz szeroki wybór biletów na spektakle teatralne i inne wydarzenia kulturalne. To świetny prezent dla rodziny i przyjaciół.

Site Footer