Inteligenci

Inteligenci to sztuka autorstwa Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Jej bohaterami jest pewna polska rodzina, z pozoru zwyczajna, niczym nie odróżniająca się od innych. Anna (w tej roli Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) to małżeństwo z wieloletnim stażem, zgodnie z tytułem sztuki – uważające się za inteligencję. Para wychowuje dwóch synów: młodszy (nie pojawia się ani razu na scenie) ma właśnie przystąpić do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej; starszy – właśnie wraca z trwającej całą noc imprezy, a na jego twarzy widnieją ślady bójki. Nieoczekiwanie w domu Szczepana i Anny pojawia się również jej siostra, a jakby tego było mało, do drzwi pukają funkcjonariusze policji.

Na scenie dominuje minimalizm. Akcja całości przedstawienia rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, pełniącym rolę domu rodzinnego. Aktorzy mają do dyspozycji zaledwie kilka rekwizytów i sztuczną ściankę, która oddziela pokój dzienny od kuchni. W tej skromnej scenerii reżyser (Wojciech Malajkat) pozostawia aktorom pole do budowy ról i sytuacji, które wypadają niezwykle naturalnie. Doskonale spisuje się gwiazdorska obsada, dzięki której od razu zostajemy wciągnięci w przedstawianą historię.

Głównym tematem sztuki jest komunikacja międzyludzka, zwłaszcza ta rodzinna, która z pozoru harmonijna, może łatwo zostać zachwiana i odsłonić prawdę o wzajemnym niezrozumieniu i pozach, które przybieramy na co dzień. Na scenie okaże się czy nasi tytułowi „inteligenci” są postępowi, czy tylko się za takich uważają. Na światło dzienne wyjdą skrywane przez lata sekrety, bolączki, ambicje i dawne romanse. Wszystko katalizowane przez konflikt z prawem starszego syna (który najprawdopodobniej pobił czarnoskórego kolegę) eskaluje i sprawia, że konfliktu nie da się już dłużej ignorować i udawać, że w tym domu problemów nie ma.

Inteligenci to spektakl niezwykle aktualny i uniwersalny, który prowokuje do myślenia i skłania do refleksji na temat komunikacji i różnic poglądowych. Czy w dzisiejszych czasach rodzina jest w stanie się porozumieć? Jak pozbyć się stereotypów? To tematy, które dotykają nas wszystkich i są obecne w wielu domach. Inteligentów będzie można zobaczyć w wielu miastach w całej Polsce.

Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia.

Autor: Marek Modzelewski

Reżyseria: Wojciech Malajkat

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Produkcja: Katarzyna Fukacz i Damian Słonina (Tito Productions)

Obsada:

  • Agata Kulesza/Magdalena Stużyńska
  • Izabela Kuna/Anita Sokołowska
  • Wojciech Malajkat
  • Maciej Łączyński/Maciej M. Tomaszewski (II rok Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie, debiut teatralny)

Najbliższe spektakle:

Site Footer