Jelenia Góra atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Jeleniej górze

Spis treści

Jelenia Góra to jedno z większych miast na Dolnym Śląsku. Ulokowane jest w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Otaczają ją również Karkonosze, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie, Podgórze Izerskie i Rudawy Janowickie. Jelenia Góra jest idealnym miejscem do aktywnej turystyki, ale nie tylko. Sprawdźmy, jakie atrakcje oferuje to miasto.

Atrakcje Jeleniej Góry

Zwiedzanie Jeleniej Góry warto rozpocząć od centralnego punktu tego miasta, czyli Rynku. Mieści się na nim XVII-wieczny, barokowo-klasycystyczny ratusz. Budynek ten otaczają natomiast kolorowe kamieniczki utrzymane w stylu barokowym i rokokowym. Na Placu Ratuszowym znajdziemy także fontannę Neptuna. Przykuwającym uwagę elementem jest także czerwony jeleń, będący niebanalną odsłoną symbolu miasta.

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego to najstarsza świątynia w Jeleniej Górze, której najstarsze elementy (prezbiterium i korpus budynku), pochodzą z XIV wieku. Jest to kościół gotycki z barokowo-renesansowym wystrojem. Znajduje się w nim renesansowa ambona z 1591 r. Uwagę zwraca również barokowy ołtarz, a także epitafia i płyty nagrobne, zatopione w murach świątyni.

Wieża widokowa

Podczas pobytu w Jeleniej Górze koniecznie trzeba odwiedzić Wzgórze Krzywoustego. To prawdopodobnie na jego terenie Bolesław II Krzywousty założył Jelenią Górę. Na Wzgórzu Krzywoustego mieści się 22-metrowa wieża widokowa zwana „Grzybkiem”. Z jej szczytowego punktu można podziwiać panoramę miasta, Karkonosze i inne piękne góry.

Baszta Zamkowa i Baszta Grodzka

Centrum Jeleniej Góry było kiedyś otoczone solidnymi murami i 36 bastejami. Dotąd zachowały się dwie z nich jako jedyne pozostałości po tych średniowiecznych budowlach. Baszta Grodzka jest obecnie półbasztą, wmurowano w nią budynek mieszkalny z charakterystycznym murem pruskim. Baszta Zamkowa służyła niegdyś jako więzienie miejskie. Dzisiaj jest traktowana jako wieża widokowa.

Kaplica św. Anny

Kaplica św. Anny została umieszczona w bastei w XVI w. Od tego momentu pełniła zarówno funkcję sakralną, jak i obronną. Jej mury mają grubość 1,5 metra – widać w nich otwory strzelnicze. Wnętrze natomiast jest wykończone skromnie. Znajduje się w nim ambona i fresk, imitujący ołtarz.

Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego zostało wzniesione początkiem XVIII wieku jako dowód zamożności ówcześnie żyjących mieszczan. To miejsce o bogatej historii. Sanktuarium było kością niezgody pomiędzy protestantami a katolikami – po drugiej wojnie światowej budynek został przejęty przez tych drugich. Świątynia robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz bogatymi zdobieniami. Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego skrywa również kaplice grobowe, których wykończenie nawiązuje do jeleniogórskiego handlu tkaninami.

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wśród atrakcji turystycznych Jeleniej Góry znajduje się Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która została wzniesiona w XVIII w. na miejscu XV-wiecznej kaplicy. Jej wnętrze kryje polichromie w stylu bizantyjskim i piękny barokowy portal. Wyposażenie natomiast zostało odratowane ze zniszczonych cerkwi na Chełmszczyźnie.

Muzeum Karkonoskie

Muzeum Karkonoskie jest pełne eksponatów, które są charakterystyczne zarówno dla Jeleniej Góry, jak i jej okolic. Odwiedzając to miejsce, można poznać lokalną historię, a także zobaczyć piękne zabytki, np. drewnianą chatę czy drewniany model Kościoła Łaski. W tym powstałym końcem XIX wieku muzeum, znajduje się także największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego.

Muzeum Historii i Militariów

Muzeum Historii i Militariów to gratka dla miłośników militariów, którzy będą mieli okazję zobaczyć na żywo wojskowe pojazdy oraz sprzęt. Ten niewielki Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego ulokowany jest na terenie dawnych koszarów.

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Będąc w Jeleniej Górze zdecydowanie, warto odwiedzić Zamek Chojnik w Sobieszowie, który został wzniesiony w XIV w. Ulokowany jest na szczycie góry Chojnik, czyli na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jelenia Góra – atrakcje, które warto zobaczyć w okolicy

W okolicach Jeleniej Góry, daleko od centrum miasta, warta zobaczenia jest m.in. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, którą tworzy kilkadziesiąt odnowionych pałaców, dworów i zamków. Otoczone są one parkami i ogrodami. W okolicy Jeleniej Góry znajduje się również Pałac Łomnica z muzeum „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”, czyli malowniczy kompleks, na który składa się Pałac, „Dom Wdowy”, folwark i 9-hektarowy park w stylu angielskim.

Na obrzeżach miasta, znajduje się Borowy Jar, czyli teren rekreacyjny, ulokowany tuż przy granicy Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. To urokliwe tereny pełne zieleni i puntów widokowych, wśród których można odpocząć po intensywnym dniu zwiedzania Jeleniej Góry. Borowy Jar jest położony stosunkowo niedaleko gościńca Perła Zachodu. Jelenia Góra to ponadto doskonała baza wypadowa w Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie czy Izerskie.

Kultura w Jeleniej Górze

Odwiedzając Jelenią Górę, warto poznać to miasto także od strony kulturalnej, ponieważ ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Warto zaznaczyć, że Jelenia Góra jest artystycznym i kulturalnym centrum regionu. Znajdują się tutaj liczne teatry, m.in. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, który jest swoją drogą pięknym budynkiem secesyjnym, Zdrojowy Teatr Animacji, Teatr Rębacz, Teatr „Mała Bajeczka” czy „Teatr Maska”.

W mieście znajduje się także Filharmonia Dolnośląska, liczne galerie (np. BWA-Biuro Wystaw Artystycznych) i muzea (np. Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna). Warto wspomnieć również o Jeleniogórskim Centrum Kultury, w którym odbywają się nie tylko liczne koncerty, wystawy czy widowiska, lecz także prowadzona jest edukacja artystyczna. Dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających Jelenią Górę, cieszą się organizowane w tym mieście festiwale. W tym: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA czy Festiwal Muzyki „Silesia Sonans”.

Site Footer