Bielsko-Biała atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Bielsko-Białej

Spis treści

Bielsko-Biała nazywana jest „Małym Wiedniem” przez wzgląd na pokaźną liczbę zabytków w stylu eklektycznym i secesyjnym. Przydomek ten idealnie oddaje charakter i klimat tego miasta. Co więcej, prawie 36% powierzchni Bielska-Białej to obszary chronione, ponieważ miasto ulokowane jest na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Jakie atrakcje znajdziemy w Bielsku-Białej? Przekonajmy się!

Malownicza miejscowość na skraju Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego – Bielsko-Biała

Bielsko-Biała powstała z połączenia dwóch miejscowości – Bielska i Białej. Podwójna nazwa funkcjonuje dopiero od 1951 r. Co ciekawe, osady te znajdowały się w odrębnych regionach – Bielsko było śląskie, a Biała małopolska. Do czasów II wojny światowej miejscowości te odznaczały się wielonarodowością i wielowyznaniowością. Stąd w historii i kulturze miasta przeplatają się ślady Polaków, Niemców, Czechów, Żydów i Morawian. Bielsko-Biała jest malowniczo położonym miastem, na którego terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody (Jaworzna i Stok Szyndzielni) oraz dwa użytki ekologiczne (Żabiniec i Jasionka). Jest to więc idealna miejscowość zarówno dla miłośników pięknej architektury, jak i przyrody.

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów w Bielsku-Białej?

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Rynku Starego Miasta, który mieści się po stronie historycznego Bielska. Pokaźny plac otoczony jest barokowo-klasycystycznymi kamienicami, których powstanie datuje się na XVII i XVIII w. Na Starym Rynku przeplatają się klimatyczne, brukowane uliczki. Spacerując, warto udać się na ulicę Podcienie, na której znajdują się piękne arkady. Na placu postawiono ponadto m.in. replikę studni z kamienną cembrowiną, którą odkryto w tym samym czasie, co ślady drewnianego ratusza i wagę miejską, podczas prac archeologicznych. Bielsko-Biała to kolorowe i urokliwe miasto, warto jednak zajrzeć w jego zakamarki. Ulica Schodowa to posępny i dość zaniedbany zaułek, który w trudny do wyjaśnienia sposób oczarowuje swoim klimatem.

Zamek książąt Sułkowskich

Zamek książąt Sułkowskich to najstarszy obiekt, znajdujący się po stronie historycznego Bielska. Budowla została wzniesiona w XIV w. przez Piastów Cieszyńskich. Był to typowy zamek miejski, stanowiący część fortyfikacji. Przez lata był przebudowywany, aż w XIX w., podczas modernizacji przeprowadzanej przez Ludwika Sułkowskiego, zamek całkowicie zatracił swoje dawne cechy – zyskał nowoczesnego stylu. Od 1945 r. budynek został przejęty przez państwo. Od 2013 r. nosi nazwę – Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Powstało z połączenia dwóch muzeów, które znajdowały się na terenie historycznego Bielska i Białej. W obiekcie znajdują się wystawy malarstwa polskiego i europejskiego z XIX i XX wieku. Mieści się w nim również Salon Muzyczny, galeria sztuki współczesnej regionu i wiele innych ciekawych ekspozycji. Na Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej składa się również Dom Tkacza, Stara Fabryka i Fałatówka.

Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała

Ulokowane przy ulicy Cieszyńskiej Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, stoi za takimi produkcjami jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”. Bielsko-Biała to niekwestionowana stolica Polski, jeśli chodzi o filmy animowane. Odwiedzając Studio Filmów Rysunkowych, możemy zobaczyć rekwizyty, dekoracje, a także sprzęty, które były wykorzystywane do tworzenia kreskówek kilka dekad temu.

Katedra świętego Mikołaja

Katedra świętego Mikołaja została zbudowana za czasów panowania Wacława I, w XV w. W trakcie reformacji, bielski kościół działał jako zbór luterański. Historia budynku jest dość burzliwa, i to dosłownie. Katedra płonęła trzy razy, z czego raz powodem było uderzenie pioruna. W XX w. kościół rozbudowano – jego fasadę zaprojektował wiedeński architekt Leopold Bauer. Przy katedrze mieści się 61-metrowa wieża, nawiązująca do kampanili (wolnostojących, włoskich dzwonnic).

Pomnik Marcina Lutra

Na placu Marcina Lutra w Bielsku-Białej, w centrum tzw. Bielskiego Syjonu, znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. To 2,5-metrowa, ok. 700-kilogramowa sylwetka reformatora. W jego sąsiedztwie mieści się ewangelicki Kościół Zbawiciela. Pomnik Marcina Lutra to symbol potęgi miasta, heroizmu i dumy narodowej.

Dworzec kolejowy

W Bielsku-Białej znajduje się jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Będąc w tym mieście, zdecydowanie warto odwiedzić ten piękny dworzec kolejowy. Został zaprojektowany przez Karola Schulza. W jego wnętrzu znajdują się piękne freski na suficie. Cała jego bryła robi naprawdę duże wrażenie. Co ciekawe, w 1994 r. ten dworzec kolejowy został wypisany do rejestru zabytków.

Kulturalne centrum Bielska-Białej

Będąc w Bielsku-Białej, na odwiedzających czeka masa zabytków, a także liczne miejsca, w których można obcować z kulturą. Jednym z takich obiektów jest Teatr Polski. To po pierwsze piękny budynek zaprojektowany przez Emila von Förstera. Utrzymany jest w stylu eklektycznym, z przewagą neobaroku i neoklasycyzmu. W teatrze wystawiane są różnorodne spektakle, a także realizowany jest cykl „Spektakli bez barier” dla osób niewidomych i niesłyszących.

W Bielsku-Białej można udać się również do Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, który jest jednym z najstarszych teatrów tego typu w Polsce. W mieście tym działa także Teatr Pracownia Kwadryga, który z kolei jest jednym z pierwszych objazdowych i prywatnych teatrów w naszym kraju.

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

BCK to bardzo ważne miejsce na mapie kulturalnej Bielska-Białej. Organizowane są tutaj najważniejsze wydarzenia muzyczne takie jak: Festiwal Kompozytorów Polskich, Sacrum in Musica czy Jazzowa jesień. W BCK działają także stowarzyszenia charytatywne. BCK dzieli się na Dom Muzyczny, Dom Tańca (m.in. Zespół Pieśni i Tańca Bielsko czy Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki), a także Galerię Środowisk Twórczych.

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Miłośnicy literatury i muzeów, będąc w Bielsku-Białej powinny odwiedzić Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. To miejsce, w którym zgromadzone są ręcznie przepisywane i ilustrowane przez Tadeusza Modrzejewskiego dzieła klasyków literatury polskiej. W kolekcji właściciela znajduje się ponad 100 unikatowych dzieł.

Site Footer