Chełm atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Chełmie?

Spis treści

Chełm to spokojne, kameralne miasto położone w województwie lubelskim nad rzeką Uherką. Znajduje się blisko granicy z Ukrainą i Białorusią. Chełm może pochwalić się bogatą historią, jest stykiem trzech kultur: polskiej, żydowskiej i ruskiej. Jakie atrakcje skrywa? Przekonajmy się!

Chełmskie podziemia kredowe

Największą atrakcją i zarazem wizytówką Chełma są podziemia kredowe, których pilnie strzeże Bieluch – duch niedźwiedzia, którego podobizna znajduje się w herbie miasta. Tunele kredowe rozciągają się pod niemal całym Chełmem, a wydobycie surowca miało tutaj miejsce już w średniowieczu. Mocno wyeksploatowane korytarze wpłynęły na krajobraz miasta. Budowane są w nim dość niskie budynki – najwyższy jest 8-piętrowy szpital – cięższe mogłyby się zapaść pod ziemię. Chełmskie podziemia kredowe są dużą atrakcją turystyczną. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można wiele dowiedzieć się nie tylko o samym wydobyciu kredy, lecz także o mieście. Na turystów czeka również Duch Bieluch, który opowiada swoją historię i obiecuje spełnić życzenie odwiedzających.

Góra Chełmska

Pomimo tego, że nazwa „Chełm” kojarzy się z nakryciem głowy, w rzeczywistości oznacza „górę”. Góra Chełmska (Góra Zamkowa) wznosi się na wysokości 237 m n.p.m. Ulokowana jest na terenie, który należy do kościoła. Z racji tego wszędzie można zobaczyć tabliczki nawołujące do zachowania się jak pielgrzym – zwiedzania w ciszy. Chełmska katedra (bazylika kolegiacka Najświętszej Maryi Panny) zajmuje zaszczytne miejsce na Górze. Można ją dojrzeć z wielu punktów miasta. Została zbudowana w XVIII wieku jako katedra unicka, a wcześniej jej miejsce zajmowała prawosławna cerkiew. Katedra charakteryzuje się późnobarokowym wyglądem i jest otoczona budynkami kościelnymi, takimi jak: klasztor bazylianów, pałac biskupów unickich, Brama Uściłuska i dzwonnica.

Cerkiew św. Jana Teologa

Chełm to nie tylko podziemia kredowe i Góra Zamkowa. Jak wspomniano wcześniej, jest to miasto o wielokulturowej historii. Dowodem tego jest cerkiew św. Jana Teologa, która działa do dzisiaj. Powstała w latach 1846–1852 z funduszy rządu carskiego. Pierwotnie służyła wojskowym, a następnie stała się świątynią parafialną, z której korzystała głównie ludność rosyjska. Po odzyskaniu niepodległości cerkiew wciąż należała do wiernych prawosławnych. Planowano nawet ją powiększyć, jednak II wojna światowa uniemożliwiała jej remont. Dzisiaj cerkiew doczekała się pięknej iluminacji, jest ponadto malowniczym punktem miasta.

Plac Łuczkowskiego

Plac Łuczkowskiego wygląda jak miejski rynek. Możecie zobaczyć na nim pozostałości po ratuszu, a także główny punkt, czyli zrekonstruowaną studnię. Dodatkowo na placu rozmieszczone są tabliczki z informacjami o mieście. Dookoła „rynku” rozmieszczone są kolorowe kamienice, które sprawiają, że całość prezentuje się malowniczo.

Gmach Dyrekcji Kolei

Wyróżniający się, ogromny budynek na planie litery H to Gmach Dyrekcji Kolei. Jest to obiekt, który naprawdę robi wrażenie. Przed wojną pełnił funkcję siedziby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Jest jednak znany szerzej jako Gmach PKWN, w którym odczytano Manifest PKWN w 1944 r. Następnie budynek był Urzędem Wojewódzkim. Dzisiaj jest placówką skupiającą wiele urzędów, w tym Starostwo Powiatowe. Zaraz obok gmachu znajduje się tzw. osiedle Dyrekcja, w którym niegdyś mieszkali urzędnicy. To bardzo klimatyczne miejsce, przypominające nieco warszawski Żoliborz.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza

Muzeum Ziemi Chełmskiej mieści się w cztery budynkach rozmieszczonych w mieście: w dawnym Kolegium Pijarskim, drukarni „Zwierciadło”, zespole XIX-wiecznych kamieniczek oraz w dawnej cerkwi św. Mikołaja. W zbiorach muzeum prezentowane są wystawy, takie jak: „Skarby przyrody”, „Tradycje kolejowe Chełma – Dworzec Główny PKP w Chełmie”, „Chełmska bezpieka i jej ofiary” oraz „Powrót od przeszłości”.

Kościół pw. Rozesłania św. Apostołów

Kościół Rozesłania św. Apostołów prezentuje styl późnobarokowy, jest to jedna z budowli, która wchodzi w skład zespołu popijarskiego. Co ciekawe, pierwszą świątynię, która znajdowała się w tym miejscu, ufundował Władysław Jagiełło jako upamiętnienie zwycięstwa pod Grunwaldem. W bitwie tej brali udział również mieszkańcy Chełma. Pierwotna świątynia spłonęła w 1585 roku. Na jej miejscu w latach 1753–1763 wybudowano nowy kościół, który zaprojektował Paweł Fontanna. Jego wnętrze zdobią polichromie Józefa Meyera, który był nadwornym malarzem króla Augusta III.

Chełm – atrakcje kulturalne, które warto zobaczyć

W Chełmie znajduje się kilka placówek, które mają do zaoferowania wiele, jeśli chodzi o różnorodne wydarzenia kulturalne. Miasteczko może pochwalić się licznymi atrakcjami, takimi jak podziemia kredowe, kościoły czy murale. Tak samo okolice Chełma prezentują się bardzo ciekawie. Jeśli po całym dniu zwiedzania chcecie się odprężyć, zachęcamy do zapoznania się z miejscami, które proponują rozrywkę na najwyższym poziomie.

Jedną z najważniejszych zarówno dla mieszkańców Chełma, jak i turystów placówką jest bez wątpienia Chełmski Dom Kultury. Odbywają się w nim koncerty, wernisaże, a także pokazy filmowe. W obiekcie znajduje się Centrum Kultury Filmowej ZORZA, które serwuje świetne propozycje dla kinomanów. Co więcej, na terenie Chełma mieści się również Amfiteatr Kumowa Dolina ulokowany w malowniczej okolicy. W miejscu tym odbywają się liczne wydarzenia muzyczne i festiwale, np. SKRAJ Kultury. Etno Festiwal czy Retro Fest! Festiwal Muzyki Rozrywkowej Dwudziestolecia Międzywojennego.

W Chełmie mieści się również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym odbywają się imprezy kulturalne i sportowe. Dodatkowo miasto odwiedza cyrk, którego występy można oglądać w Namiocie Cyrkowym.

Jeśli chcecie wybrać się na interesujące wydarzenia kulturalne w Chełmie, które organizowane są w jednej z lokalnych placówek, kupcie bilety na wybrane imprezy w naszym serwisie. Biletyna.pl to portal dla osób, które uwielbiają sztukę, muzykę i teatr. Z racji tego na bieżąco aktualizujemy bazę wydarzeń odbywających się w całej Polsce.

Site Footer