Legnica atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Legnicy?

Spis treści

Legnica położona jest w województwie dolnośląskim nad Kaczawą. Jest to zabytkowe miasto o bogatej i długiej historii, którego początki sięgają VIII wieku. W Legnicy mieści się wiele ciekawych miejsc. Interesujące atrakcje znajdą tutaj dla siebie zarówno miłośnicy architektury, kultury, jak i przyrody. Co warto zobaczyć w Legnicy? Podpowiadamy!

Co skrywa Legnica? Atrakcje, które warto zobaczyć w centrum miasta

Przyjeżdżając do Legnicy, zwiedzanie warto rozpocząć od centrum miasta. Na malowniczym rynku znajduje się wiele interesujących atrakcji. Mowa tutaj m.in. o Kamienicach Śledziowych. Jest to zespół ośmiu kamienic składających się z trzech kondygnacji, które charakteryzują się dekoracjami w stylu renesansowym, klasycystycznym oraz ozdobami sgraffitowymi. W centralnej części miasta można zobaczyć również, takie atrakcje turystyczne jak: fontanna Neptuna z 1731 r., barokowy Stary Ratusz, Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła czy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

Zamek Piastowski – najstarszy murowany zamek w Polsce

Jedną z największych atrakcji Legnicy, która przyciąga wielu turystów, jest Zamek Piastowski. Został wybudowany na miejscu warownego grodu wzniesionego prawdopodobnie przez Trzebowian. Zamek Piastowski powstał końcem XII wieku i był pierwszą murowaną warownią na ziemiach polskich. Przez lata budowla zmieniała właścicieli. Do 1675 r. była siedzibą książąt piastowskich, następnie starostów habsburskich i pruskich, a także niemieckich urzędników rejencyjnych. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza licznym przebudowom i remontom, który były przeprowadzane w ciągu ostatnich stuleci. Na Zamku Piastowskim można zobaczyć pozostałości po kaplicy romańskiej, która przeszła renowację. Warto odwiedzić również, takie miejsca jak: taras widokowy, na wieży św. Piotra, z której można podziwiać całą okolicę, wieżę św. Jadwigi czy bramę zamkową.

Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła to jedna z atrakcji turystycznych Legnicy, która jest wyjątkową propozycją dla miłośników architektury. Jest to piękny zabytek wzniesiony w XII w. Obecny wygląd katedry został nadany w XV w. Wtedy właśnie dobudowano do niej portal gotycki i dwie wieże. W katedrze można podziwiać wiele zabytków. Najciekawsze to: posąg Madonny z Dzieciątkiem z XIV w., sarkofag księcia Wacława i jego żony, barokowy ołtarz główny z XVIII w. czy chrzcielnica z XIII w.

Kościół ewangelicki Marii Panny

Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Marii Panny w Legnicy to kolejna propozycja dla pasjonatów architektury sakralnej. W kościele tym można podziwiać bogato zdobioną emporę organową, piękne ławki z 1906 r. czy drewnianą ambonę z XIX w. Największe wrażenie robią jednak witraże wykonane przez niemieckich artystów.

Muzeum Miedzi w dawnym pałacu opatów cysterskich

Muzeum Miedzi mieści się w dawnym pałacu opatów cysterskich, powstałym w latach 1726–1728. Można zobaczyć w nim stałą wystawę: „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”, pokazującą właściwości metalu oraz sposoby jego wykorzystania. Warto zwiedzić również oddział Muzeum Miedzi, jakim jest Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

Najciekawsze atrakcje na terenie Legnicy, które trzeba zobaczyć

Jakie jeszcze atrakcje w Legnicy warto zobaczyć? Z pewnością interesującym miejscem jest Akademia Rycerska, której budynek powstał w 1708 r., obecnie odbywają się tam koncerty i różne wydarzenia. Kolejne miejsce to Mauzoleum Piastów Śląskich, które skrywa piękny barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela. Obiekt ten zachwyca alabastrowymi posągami autorstwa Macieja Rauchmüllera. W mauzoleum znajdują się sarkofagi Piastów z linii legnicko-brzeskiej. W Legnicy mieści się również piękny Park Miejski z fontanną multimedialną i muszlą koncertową. Warty odwiedzenia jest także Park Bielański, w którym zbudowano nowoczesny skatepark oraz place zabaw przyjazne najmłodszym użytkownikom.

W pobliżu Legnicy znajduje się ponadto Muzeum Regionalne w Jaworze, w którym można zobaczyć ciekawe wystawy archeologiczne, geologiczne czy etnograficzne. Interesujące jest również Muzeum Złota czy Kopalnia Złota „Aurelia” w Złotoryi.

Najlepsze atrakcje kulturalne w Legnicy – gdzie ich szukać?

W Legnicy nie można narzekać na nudę. W mieście tym znajduje się sporo zabytków, a także miejsc, w których odbywają się koncerty, spektakle teatralne oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych. Po dniu pełnym zwiedzania warto wstąpić do Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Jest to piękny neorenesansowy obiekt, w którym wystawiane są przedstawienia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Legnickie Centrum Kultury

Legnickie Centrum Kultury to miejsce, w którym organizowane są spektakle, koncerty, wystawy, spotkania autorskie czy warsztaty. W centrum znajduje się ponadto biblioteka oraz sala kinowa. Misją LCK jest aktywizacja lokalnej społeczności i popularyzacja sztuki i kultury. To obiekt, w którym każdy miłośnik kultury znajdzie coś dla siebie.

Galeria Sztuki w Legnicy

W poszukiwaniu artystycznych doznań, warto udać się natomiast do Galerii Sztuki w Legnicy. Oprócz interesujących wystaw, obejmujących dzieła polskich i zagranicznych artystów, organizowane są tutaj również warsztaty dla dzieci i dorosłych. W Galerii Sztuki odbywa się również wiele ciekawych konkursów, festiwali czy projektów.

Pozostałe miejsca, w których organizowane są wydarzenia kulturalne w Legnicy

W Legnicy ze sztuką i kulturą można spotkać się na każdym kroku. Dowodem tego są różne interesujące imprezy organizowane w wielu lokalach. Przykładem są, takie miejsca jak: Dancing Queen czy La Musica Club, w których można zobaczyć występy popularnych stand-uperów czy posłuchać dobrej muzyki na koncertach lokalnych i ogólnopolskich artystów.

Szukacie pomysłu na spędzenie wolnego popołudnia lub wieczoru w Legnicy? Sprawdźcie, co aktualnie dzieje się w mieście i zamówcie wejściówki na najciekawsze wydarzenia w Legnicy w serwisie biletyna.pl. Jeśli zawsze chcecie być na bieżąco, zapiszcie się do naszego newslettera i zainstalujcie aplikację mobilną. Dzięki temu nie ominą Was żadne najważniejsze premiery w sezonie.

Site Footer