Kielce atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Kielcach

Spis treści

Kielce to bardzo ciekawe miasto z blisko 800-letnią historią. Stolica województwa świętokrzyskiego ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji, szczególnie miłośnikom przyrody. Miasto jest położone w malowniczych Górach Świętokrzyskich, które przyciągają turystów z całego świata. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w tym magicznym mieście.

Jakie najciekawsze atrakcje ma do zaoferowania stolica województwa świętokrzyskiego?

Kielce to przede wszystkim miasto proponujące odwiedzającym wyjątkowe walory geologiczne. To właśnie tutaj znajdziemy aż cztery rezerwaty przyrody nieożywionej. Do tego turyści mogą liczyć również na wiele atrakcji kulturalnych, a także piękną architekturę.

Główny deptak miasta

Swoją przygodę w Kielcach warto rozpocząć od Ulicy Henryka Sienkiewicza, na której mieści się deptak główny. Prowadzi on obecnie od placu Niepodległości (obok dworca kolejowego) do pomnika Henryka Sienkiewicza. Promenada ma niespełna 1,5 km, jednak jest niezwykle interesująca. Uwagę przyciąga tutaj głównie zabudowa Placu Stanisława Moniuszki, która znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych. Na końcu deptaku ulokowany jest natomiast kościół ewangelicki, który zachwyca swoją architekturą, a historią. Jest to kościół ekumeniczny, w którym odbywają się msze katolickie i ewangelickie.

Centrum miasta – kielecka starówka

Jeszcze do 2008 r. Kielecki Rynek wyglądał zupełnie inaczej. Znajdowała się na nim fontanna i mnóstwo drzew. Co ciekawe, było tutaj również jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla wjeżdżających. W 2011 r. zakończono remont Rynku – odbudowano budynki, które spłonęły w XVIII wieku. W jednym z nich mieści się teraz Muzeum Dialogu Kultur. Obecnie na starówce znajduje się rozbudowana część rekreacyjna. Wyłączono również ruch samochodowy.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Niedaleko centrum miasta mieści się jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce. Park Miejski im. Stanisława Staszica ułożony jest na kształt litery „L”. Przypomina parki angielskie. Obiekt odznacza się mieszanym drzewostanem oraz zadbanymi alejkami, którymi można kluczyć godzinami. Przez park przepływa Sinica. Znajduje się tutaj również Skwer Szarych Szeregów. Wzdłuż obiektu rozciąga się tzw. Aleja Sław – wystawa popiersi osobistości z całego globu.

Plac Artystów i pomnik dzika

Co jeszcze mają do zaoferowania Kielce? Atrakcje znajdziemy również na Placu Artystów, gdzie umieszczone są gejzery, fontanna i kolumnada granitowych obelisków. Służą one jako sztalugi podczas wystaw lokalnych artystów. Plac Artystów mieści także słynny, ponad 2-metrowy pomnik Dzika Kiełka, obok którego można zapoznać się z historią miasta.

Kadzielnia – rezerwat przyrody nieożywionej

Kadzielnia to wapienne wzgórze o wysokości 295 m n.p.m., które swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie roślinom je pokrywającym – służą one do produkcji kadzideł. Kadzielnia jest również rezerwatem przyrody nieożywionej. Przez 200 lat z Kadzielni wydobywano wapno. Dzisiaj tereny kamieniołomu zostały pokryte przez Jezioro Szmaragdowe. Kadzielnia jest największym skupiskiem jaskiń w Górach Świętokrzyskich. Z 25 jaskiń, 3 zostały udostępnione turystom jako podziemna trasa turystyczna o długości 160 m. Powstała poprzez połączenie Jaskini Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. W miejscu tym znajduje się również Amfiteatr Kadzielnia, w którym organizowane są liczne festiwale i koncerty.

Pałac Biskupów Krakowskich na Wzgórzu Zamkowym

Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się barokowy Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku. To architektoniczna perła Kielc, wykonana prawdopodobnie przez włoskich mistrzów. To właśnie w Pałacu Biskupów Krakowskich mieściła się siedziba sztabu wojsk Piłsudskiego. W tym miejscu również założono Szkołę Górniczo-Hutniczą (dzisiejsze AGH w Krakowie). Warto wiedzieć, że obecnie na miejscu dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach, w którym wystawiane są okazy archeologiczne, przyrodnicze, eksponaty sztuki ludowej i obrazy licznych artystów.

Góry Świętokrzyskie – atrakcje dla każdego

Na terenie miasta, zarówno w centrum Kielc, jak i na obrzeżach, znajduje się mnóstwo atrakcji. Wśród nich warto wymienić jeszcze zabytkowy Zespół klasztorny Bernardynów czy Telegraf, czyli najwyższe wzniesienie, na którym znajduje się wyciąg orczykowy. Wzgórze Zamkowe to nie tylko Pałac Biskupów Krakowskich, lecz także Bazylika Katedralna, obok której można udać się do Muzeum Diecezjalnego. Sprawdźmy pozostałe atrakcje w Kielcach.

Dom Środowisk Twórczych i Muzeum Hammonda

Przy ulicy Zamkowej mieści się Pałacyk Zielińskiego, a w nim Dom Środowisk Twórczych. W tym zabytkowym obiekcie można podziwiać nie tylko wyjątkowe Sale: koncertowe, Portretowe czy oranżerię. Odbywają się tutaj również liczne koncerty i wystawy. Oprócz kawiarni i restauracji, w Pałacyku znajduje się również Muzeum Hammonda, które przedstawia pokaźną kolekcję organów.

Więzienie Kieleckie

Od 2011 roku, dawne więzienie zostało przekształcone w Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Można w nim zobaczyć bardzo ciekawą, historyczną ekspozycję multimedialną oraz miejsce straceń w podziemiach. W tym obiekcie ulokowany jest również Instytut Dizajnu. Mieszczą się z w nim zarówno wystawy, jak i pracownie artystyczne. Co ciekawe, Instytut Dizajnu to jedno z pierwszych centrów designu w Polsce.

Centrum Geoedukacji

Będąc w rezerwacie przyrodniczym Wietrznia, warto odwiedzić Centrum Geoedukacji. To nowoczesny, interaktywny obiekt, w którym można dowiedzieć się więcej o tajemnicach geologicznych Gór Świętokrzyskich. To świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Kieleckie Centrum Kultury

Wielbiciele kultury z pewnością powinni odwiedzić Kieleckie Centrum Kultury, które jest największą instytucją kulturalną Kielc. Organizowane są tutaj liczne wystawy, koncerty, spektakle, festiwale czy widowiska. W miejscu tym prowadzona jest również edukacja plastyczna i teatralna.

W Kielcach nie brakuje atrakcji. Jeśli poszukujesz kulturalnych doznań, możesz odwiedzić m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego, Teatr TeTaTeT, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego czy Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga.

Site Footer