Lubin atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Lublinie

Spis treści

Lubin leżący w województwie dolnośląskim jest polską stolicą miedzi. Kiedy w 1957 r. inż. Jan Wyżykowski odkrył złoża tego metalu, miasto przeżyło szybki i dynamiczny rozwój. Dzisiaj należy do największych producentów miedzi na świecie. Poza tym, Lubin jest urokliwą miejscowością, która oferuje zwiedzającym liczne atrakcje.

Lubin – miedziana perła na Dolnym Śląsku

Lubin to miasto, którego nie da się nie lubić. W końcu prawdopodobnie jego nazwa pochodzi właśnie od słowa „lubić”. Jego początki sięgają XIII wieku. Położony jest na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Lubin przyciąga coraz większą liczbę turystów, którzy pragną poznać jego najciekawsze zakątki. Jeśli planujecie wstąpić na Dolny Śląsk, koniecznie musicie zobaczyć zabytki Lubina i nie tylko.

W centralnej części miasta znajduje się piękny Rynek, na którym ulokowane są zabytkowe kamienice i historyczne uliczki, pamiętające najdalsze losy miejscowości. Będą na placu, Waszą uwagę z pewnością przyciągnie Ratusz, wybudowany w 1768 r. w stylu barokowym i przebudowany w XIX w.

Muzeum Historyczne

W lubińskim ratuszu mieści się Muzeum Historyczne. Można zobaczyć w nim wystawy stałe: „Zbrodnia lubińska”, poświęconą tragicznym wydarzeniom z 1981 r. i „Historia miasta na tle życia codziennego”. Jest to pierwsza lokalizacja Muzeum. Druga mieści się natomiast w Parku Leśnym. To tam odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne. Warto zobaczyć także wystawę stałą „Pionierzy lubińscy 1945”, którą zlokalizowano przy stacji kolejowej. Dla zwiedzających udostępniono także wyremontowaną lokomotywę Ty2-22.

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej to najważniejszy obiekt sakralny w mieście. Najstarsze elementy świątyni pochodzą z XIV wieku. Choć ta gotycka, ceglana budowla była przebudowywana i remontowana wielokrotnie, wciąż zachwyca swoim wyjątkowym charakterem. W jej wnętrzu mieści się potężny barokowy ołtarz z XVIII wieku oraz renesansowa ambona z XVII wieku. Całość dopełniają malownicze witraże i stalle.

Park Leśny

Park Leśny to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Można zrelaksować się w nim w otoczeniu pięknej przyrody. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw i park linowy. Miłośnicy sportu mogą przemierzać ścieżki spacerowe, natomiast wielbiciele historii mają do dyspozycji wspomnianą już wcześniej wystawę plenerową. W jej skład wchodzą: bunkry obronne, kontenery i wagony, a także ekspozycje multimedialne.

Baszta Głogowska

Baszta Głogowska pochodzi z XIV wieku. Warto wiedzieć, że ta budowla w stylu gotyckim pełniła kiedyś funkcję więzienia, a następnie muzeum miejskiego. W 1957 r. odremontowano ją i dzisiaj jest siedzibą klubów turystycznych i stowarzyszeń kulturalnych, m.in.: Lubińskiego Klubu Wysokogórskiego czy Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubińskiej.

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Znajdujący się niedaleko centrum miasta Park Wrocławski powstał prawdopodobnie w XIX w. W latach 2013–2014 przeszedł rewitalizację, której owocem było założenie ogrodu zoologicznego. Centrum Edukacji Przyrodniczej podzielono na kilka obszarów tematycznych, dotyczących: ptaków, dinozaurów, zwierząt gospodarskich, epoki lodowcowej czy pomników przyrody. Na terenie Parku znajduje się także Mini Zoo, w którym mieszczą się: kozy syryjskie, króliki, osły, świnie maskowe czy kuce szetlandzkie.

Wzgórze Zamkowe

Kiedyś w Lubinie stał zamek, którego budowę zlecił książę żagański Konrad II. Niestety zarówno warownia, jak i pozostałe obiekty gospodarcze zostały doszczętnie zniszczone przez wojska szwedzkie w 1641 r. Jedyną pozostałością po zamku jest kaplica zamkowa, w której od 1990 r. działa Galeria Zamkowa – miejscowy Ośrodek Kultury. Wzgórze mieści również Galerię Jadwiga. W obu obiektach wystawiane są liczne wystawy sztuki związane z rzeźbą, malarstwem, grafiką czy ceramiką. Dodatkowo organizowane są tutaj warsztaty i spotkania z artystami zarówno krajowymi, jak i regionalnymi.

Lubin – atrakcje kulturalne

Lubin to wspaniałe miasto, w którym zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą kreatywnie spędzać czas. Znajduje się tutaj wiele ciekawych obiektów zabytkowych i przyrodniczych, które warto zobaczyć. W mieście działają również instytucje kulturalne, dzięki którym można zrelaksować się przy dobrej muzyce lub ciekawym widowisku, wystawianym przez lokalnych lub ogólnopolskich artystów.

Centrum Kultury Muza

Jeśli chcecie odprężyć się po całym dniu zwiedzania, koniecznie musicie wstąpić do Centrum Kultury Muza. Jest to miejsce, w którym organizowane są koncerty, spektakle teatralne, a także pokazy filmowe. To jednak jeszcze nie wszystko. Miłośnicy dobrej zabawy mogą liczyć również na występy grup kabaretowych i stand-uperów. Kiedy na zewnątrz panują dodatnie temperatury, obok Muzy wystawiana jest „Muzyczna Altana”, w której odbywają się występy muzyków z różnorodnych gałęzi muzycznych, takich jak: pop, rock, folk, muzyka biesiadna czy jazz i opera. Po uczcie dla duszy, warto udać się na ucztę dla ciała do restauracji Klub Pod Muzami.

Stadion Zagłębia Lubin

Stadion Zagłębia Lubin to obiekt sportowy, w którym odbywają się nie tylko wydarzenia dla miłośników sportowych emocji. Ze względu na dużą liczbę miejsc na trybunach, organizowaną są tutaj widowiska kulturalne, takie jak Cuprum Hits Festival z udziałem znanych artystów.

Hala Widowiskowo Sportowa RCS

Hala Widowiskowo Sportowa RCS to kolejne miejsce na mapie Lubina, w którym można liczyć zarówno na sportowe, jak i kulturalne atrakcje. Obiekt powstał w latach 2012–2014 i może pomieścić ok. 4000 osób, dzięki czemu mogą odbywać się w nim liczne koncerty i inne ciekawe wydarzenia.

W Lubinie z kulturą można spotkać się na każdym kroku. Więcej ciekawych widowisk w kameralnym wydaniu odbywa się w restauracjach czy klubach muzycznych, takich jak Ave Cesar. Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą wydarzeń kulturalnych w Lubinie, zapraszamy do śledzenia serwisu biletyna.pl. Subskrybujcie nasz newsletter i kupujcie bilety szybko i wygodnie, dzięki aplikacji mobilnej.

Site Footer