Praca w cyrku – Kto pracuje w cyrku i ile zarabia?

Spis treści

Praca w cyrku to marzenie niemal każdego dziecka, które choć raz pojawiło się na wyjątkowym, cyrkowym widowisku. Nic w tym dziwnego, cyrkowcy postrzegani są jako osoby o wyjątkowym talencie i zdolnościach. Przez większość roku podróżują i prowadzą nietuzinkowy tryb życia. Ile jednak zarabia się w cyrku? Czy opłaca się zostać cyrkowcem? Odpowiadamy!

Kto pracuje w cyrku?

Mówiąc o cyrku, najczęściej myśli się o klaunach, akrobatach i konferansjerach, którzy są gospodarzami występów. Oczywiście, artyści są najważniejsi w cyrku, bez nich widowiska nie byłyby tak wspaniałe. W zależności od wielkości i charakterystyki danej grupy cyrkowej, mogą pracować w niej wspomnieni już akrobaci, konferansjerzy, klauni, a także kaskaderzy, brzuchomówcy, tancerze, żonglerzy, iluzjoniści i wiele innych artystów. Bardzo często zapomina się jednak o osobach, które odpowiadają za stronę techniczną cyrku.

Technicy

Mowa tutaj przede wszystkim o technikach, którzy rozstawiają namiot, a po skończonym występie demontują go. Dbają oni również o stan techniczny sprzętu, oświetlenie, a także pojazdy, którymi przemieszczają się po całym kraju. Technicy, w zależności od wielkości grupy cyrkowej mogą wykonywać wiele zadań jednocześnie albo mieć sprecyzowane obowiązki. Większe grupy cyrkowe zatrudniają np. profesjonalnych oświetleniowców, mechaników czy osoby odpowiadające za składanie i rozkładanie namiotu itd.

Trenerzy

Chociaż obecnie wiele cyrku zrezygnowało ze zwierząt lub radykalnie ograniczyło ich liczbę, grupom cyrkowym od zawsze towarzyszyli trenerzy/treserzy. Osoby te występują ze zwierzętami na scenie, a oprócz tego dbają o naukę sztuczek i tresurę poza występami. Im więcej zwierząt posiada dany cyrk, tym więcej czasu trzeba im poświęcić. Dlatego też większe cyrki zatrudniają osoby, do których obowiązków należy głównie opieka nad zwierzętami: karmienie, czyszczenie legowisk czy czesanie.

Księgowość i marketing

Choć grupy cyrkowe kojarzą się z wolnością, fantazją, zabawą i ucieczką od otaczającej szarej rzeczywistości, w gruncie rzeczy są zwykłymi firmami. Dlatego tak samo jak przedsiębiorstwa zajmujące się np. produkcją czy sprzedażą, cyrki muszą mieć dział finansowy. Księgowi odpowiadają za płacenie podatków czy opłacanie pensji pracownikom.

Co więcej, cyrk nie zostaje w tyle i chce zdobywać serca coraz większej liczby odbiorców. Właśnie dlatego większe grupy decydują się na zatrudnianie promotorów czy specjalistów od public relations, a także osób, których zadaniem jest dbanie o media społecznościowe grupy cyrkowej.

Największe cyrki świata jak korporacje

W Polsce największymi grupami cyrkowymi są Cyrk Zalewski i Cyrk Korona. Nie są one jednak aż tak duże jak światowy Cirque du Soleil, który zatrudnia nawet 4000 artystów. Tak ogromny cyrk funkcjonuje zupełnie inaczej niż znane nam grupy. W szeregach Cyrku Słońca poza artystami znajdują się również: krawcy i szwacze, którzy tworzą buty i ubrania dla wstępujących na światowych scenach cyrkowców. Dodatkowo w cyrku pracują lekarze, masażyści i fizjoterapeuci, którzy dbają o zdrowie i doskonałą kondycję ciała artystów. Nie można również zapomnieć o reżyserach i operatorach, którzy tworzą filmy z pokazów. To zaledwie część osób, która pracuje w dużych grupach cyrkowych. To cyrkowe korporacje, które w ogóle nie przypominają stereotypowego życia cyrkowców. Są oni zorganizowani i bezwzględnie profesjonalni, ponieważ w tak ogromnej machinie nie ma miejsca na pomyłki.

Ile zarabiają cyrkowcy?

Podróże po całym kraju lub nawet świecie, ciągłe życie w trasie i występy raz albo nawet kilka razy dziennie. Ile zarabiają artyści cyrkowi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od formy rozliczania się z artystami. Część z nich pobiera pieniądze od występu, a inni otrzymują wypłatę, która jest niezależna od liczby wystąpień czy godzin pracy. Na wysokość zarobków artystów wpływ ma przede wszystkim doświadczenie i unikalność prezentowanego przez nich programu. Słynni artyści, których pokazy cieszą się dużą popularnością, zarabiają znacznie więcej od stawiających pierwsze kroki w cyrku klaunów.

Najdrożsi artyści zarabiają nawet 1000 euro za jeden dzień pracy. Inni mogą inkasować 500 zł za występ. Rozbieżność jest naprawdę duża. Praca w cyrku wymaga poświęceń i wielu godzin treningów. Nierzadko wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego te najbardziej niebezpieczne programy są lepiej opłacane.

Ile zarabiają technicy?

Jak już wspomniano, praca w cyrku to nie tylko artyści, którzy prezentują swoje niesamowite umiejętności na scenie w kolorowych strojach. Aby na pokaz można było zaprosić publiczność, konieczne jest również rozstawienie namiotu i zadbanie o oprawę: oświetlenie i dźwięk. Technicy pełnią więc niezwykle ważną funkcję w cyrku. Jeśli chodzi o ich zarobki, z pewnością również będą one zależały od wielkości grupy cyrkowej. Przeglądając ogłoszenia, można natknąć się na widełki 4000–6000 zł miesięcznie.

Co więcej, grupy cyrkowe nie występują przez cały rok. W Polsce nie ma sezonu na cyrki zimą. Wtedy artyści mogą odpocząć i przygotować się na kolejne miesiące pracy. Właśnie z tego względu wiele grup poszukuje pracowników sezonowych, którzy pomagają im w pracy np. w wakacje. Mowa tutaj m.in. o osobach do obsługi bufetu czy sprzątania. Wtedy najczęściej stosuje się rozliczenie godzinowe.

Czy warto zostać cyrkowcem?

Cyrk to wyjątkowe miejsce pracy, w którym na pewno nie można się nudzić. Niezależnie od tego, czy na stałe, czy sezonowo – czy jako artysta, czy technik – praca w cyrku to świetna przygoda, o której będzie się pamiętać przez całe życie. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają tajniki pracy cyrkowców, warto wybrać się m.in. na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej. Bilety na festiwale związane ze sztuką cyrkową lub występy grup cyrkowych znajdziecie w serwisie Biletyna. Wybierzcie się na widowiska najlepszych artystów z Polski i z zagranicy. Cyrk to miejsce, w którym można liczyć na rozrywkę najwyższych lotów dla całych rodzin.

Site Footer