Pabianice atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Pabianicach?

Spis treści

Pabianice leżą w województwie łódzkim. Należą do aglomeracji łódzkiej, a także Związku Miast Polskich. To miejscowość o bogatej historii mająca przeszłość fabryczną, pełna zabytków, pięknej architektury oraz zieleni. Co warto zobaczyć w Pabianicach? Sprawdźcie najciekawsze atrakcje tego miasta.

Dwór Kapituły Krakowskiej i Park Słowackiego

Pabianice to historyczne miasto w województwie łódzkim, w którym ciekawe miejsca można spotkać niemal przy każdej ulicy. To miejscowość, która przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom stylu renesansowego. W Pabianicach można znaleźć wiele obiektów z tego okresu. Jednym z nich jest właśnie Dwór Kapituły Krakowskiej – najcenniejszy zabytek Pabianic. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miasta Pabianice.

Dwór obronny Kapituły Krakowskiej nazywany jest pabianickim zamkiem, pochodzi z XVI wieku. Jeśli chodzi o zbiory muzeum, są one zgromadzone w kilku działach: archeologicznych, historycznym oraz dotyczącym kultury materialnej. Można tutaj dodatkowo podziwiać wyposażenie warsztatu szewskiego, tkacza czy kuźni. Obok dworu rozciąga się malowniczy Park im. Juliusza Słowackiego. Kilka lat temu poddano go modernizacji. Dzięki temu teraz cieszy mieszkańców i turystów swoją doskonałą formą. Park położony jest nad brzegiem Dobrzynki, a jego początki sięgają 1901 r. Można tutaj poczuć klimat sprzed kilkudziesięciu lat. Ciekawymi atrakcjami w parku są cztery duże szachownice o wymiarach 3,2 × 3,2 m. Chętni mogą wypożyczyć duże pionki i rozegrać emocjonującą partię.

Europejski Park Rzeźby

Park Rzeźby to unikatowe miejsce na mapie miasta. Ulokowany jest na terenie pola golfowego A&A w centrum miasta. Znajduje się tutaj ok. 20 dzieł różnych artystów z całego świata. Wśród szczególnie wartych zobaczenia obiektów jest m.in.: „Wtulony” Tomasza Koclęgi czy „Victoria” Zdzisława Lisewskiego. Park Rzeźby to nie tylko piękna okolica idealna na spacer, lecz także świetny punkt do robienia nietuzinkowych zdjęć.

Kościół św. Mateusza

Niedaleko rynku ulokowany jest kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika. To najstarsza świątynia w mieście, która jeszcze w postaci drewnianej, została postawiona w XIV wieku. W 1583 r. budowlę przebudowano na obiekt murowany cegłą i kamieniem w stylu późnorenesansowym. Warto wejść do wnętrza kościoła. Znajduje się tutaj ołtarz główny z końca XVII wieku, stare organy, gotycka chrzcielnica czy barokowe krucyfiksy.

Okolice Fabryki Barucha

Pabianice słynęły kiedyś z produkcji przemysłowej i włókienniczej. Niestety, z biegiem czasu przemysł upadł, a miejsca zaczęły popadać w ruinę – fabryka po fabryce pustoszała na oczach mieszkańców. Dzisiaj większość budynków przechodzi modernizację i dzięki temu może być wykorzystywana do innych celów. Przykładem takiej inwestycji jest Fabryka Barucha, znana obecnie jako „Fabryka Wełny”. W tym obiekcie była kręcona większość scen do filmu „Ziemia Obiecana”. Działa tutaj hotel i spa. W pobliżu Fabryki Barucha znajduje się również XIX-wieczny Dom Tkacza, który jest symbolem włókienniczej świetności miasta.

MOSiR Pabianice – Lewityn

MOSiR zwany Lewitynem to rozległy kompleks rekreacji i wypoczynku. W ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację, dzięki czemu, szczególnie latem oferuje mnóstwo atrakcji. Znajduje się tutaj plac zabaw, park linowy, boisko do siatkówki, skate park czy wypożyczalnia rowerów. Co więcej, możecie skorzystać tutaj również z wodnego placu zabaw oraz plaży. To świetnie miejsce nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych.

Co jeszcze warto zobaczyć w Pabianicach?

Będąc w Pabianicach, warto odwiedzić również Park Wolności, który odnowiono i obecnie prezentuje się naprawdę dobrze. To wspaniałe miejsce na spacery, gdzie możecie pokonywać leśne tory przeszkód. Kolejny punkt to Las Karolewski, który ma wytyczone trasy biegowe i rowerowe. Można w nim aktywnie spędzać wolny czas. Interesujący jest także Pałac Enderów z 1883 r., utrzymany w stylu eklektycznym. Istnieje możliwość zwiedzenia jego wnętrza, gdzie znajdują się piękne eksponaty z epoki.

W okolicy miasta również znajduje się wiele ciekawych miejsc, m.in. Młyny w Ldzaniu-Talarze, które są bardzo dobrze zachowane. Wpisane są do wojewódzkiego rejestru zabytków. Obecnie są własnością prywatną i działa tutaj sezonowa restauracja. Zobaczcie także „Sereczyn” to bardzo klimatyczna Osada Rybacka.

Pabianice – atrakcje kulturalne

Pabianice, położone w aglomeracji łódzkiej, mają do zaoferowania nie tylko wiele pięknych zabytków i parków, lecz także bardzo atrakcyjną ofertę kulturalną. Jeśli po całym dniu zwiedzania, macie ochotę na dobry film, przedstawienie teatralne czy koncert, koniecznie musicie odwiedzić Miejski Ośrodek Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Miejski Ośrodek Kultury to miejsce, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne, występy artystów kabaretowych czy stand-upoerów. To główna instytucja kulturalna w mieście, która promuje również miejscowych artystów. Jej celem jest przede wszystkim aktywizacja społeczności. Z racji tego, w MOK-u organizowane są liczne zajęcia: teatralne, wokalne, dla seniorów, plastyczne i rękodzielnicze, muzyczne, taneczne czy dla najmłodszych.

Okolice i Pabianice – atrakcje dla poszukiwaczy dobrej rozrywki

Na interesujące wydarzenia kulturalne w Pabianicach możecie wybrać się również do amfiteatru. Ten odnowiony obiekt działa głównie latem. Amfiteatr ulokowany jest w malowniczym Parku Wolności. Pabianice leżą nieopodal Łodzi. Możecie więc wybrać się również do tego dużego miasta na ciekawe spektakle czy koncerty. Większość z nich odbywa się w Atlas Arenie, Teatrze Muzycznym czy Teatrze im. Stefana Jaracza.

Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertą kulturalną Pabianic, Łodzi czy okolicznych miejscowości, zapraszamy do śledzenia naszego serwisu biletyna.pl. To portal dla osób, które uwielbiają kulturę! Kupujcie bilety na najciekawsze wydarzenia w sezonie. Aby zawsze być na bieżąco, zapiszcie się do newslettera oraz pobierzcie aplikację mobilną, w której czeka na Was mnóstwo atrakcyjnych okazji.

Site Footer