Bełchatów atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Bełchatowie?

Spis treści

Bełchatów leży w centralnej części Polski – na terenie województwa łódzkiego. Ulokowany jest na Wysoczyźnie Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką. Jest ponadto położone blisko Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Bełchatów to lider wydobycia węgla brunatnego w naszym kraju. Słynie z tradycji górniczych, a także włókienniczych. Zobaczcie najciekawsze atrakcje tego miasta!

Turystyczne atrakcje – Bełchatów jako cenne miasto w województwie łódzkim

Bełchatów uzyskał prawa miejskie w 1737 r., stracił je w 1870 r., a następnie odzyskał w 1925 r. W XIX w. prężnie rozwijało się tutaj włókiennictwo, dzięki czemu Bełchatów zyskał miano miasta fabrycznego. Następnie otworzono tutaj browar, aptekę, szkołę czy bank. Rozwój miasta przerwała II wojna światowa – utworzono w nim getto. W 1960 r. w Bełchatowie odkryto złoża węgla brunatnego. Dwadzieścia lat później rozpoczęto jego wydobycie.

W Bełchatowie znajduje się najbardziej innowacyjna kopalnia odkrywkowa w kraju, która jest zarazem największą dziurą w Polsce. Podobno widać ją nawet z kosmosu, jako rozmazaną plamę. Kopalnia ma 200 m głębokości, 2 km długości i 3 km szerokości. To właśnie z niej pochodzi 60% rocznego wydobycia węgla w Polsce.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

Będąc w Bełchatowie, koniecznie musicie udać się do kopalni węgla brunatnego. Możecie zwiedzić tutaj m.in. salę tradycji czy przyglądnąć się pracy w kopalni na żywo. Istnieje również możliwość wybrania się na wycieczkę do wyrobiska i zobaczenia potężnych maszyn. Co ciekawe, kopalnię Bełchatów zwiedza się w specjalnych ciężarówkach. Kopalnię można obserwować z dwóch punktów widokowych: Kleszczów i Żłobnica. Największe wrażenie robi panorama wyrobiska nocą. Wówczas wygląda bardzo klimatycznie. Kopalnia oferuje także ciekawe atrakcje dla miłośników prehistorii. Wśród ekspozycji kopalnianych można zobaczyć szczątki mamuta włochatego.

Węgiel wydobyty w kopalni, transportowany jest do sąsiedniej miejscowości Rogowiec. W niej znajduje się największa w Polsce, a jednocześnie jedna z potężniejszych na świecie elektrownia Bełchatów. Co ciekawe, panuje się jej zamknięcie do 2036 r.

Dworek Olszewskich

W samym centrum miasta znajduje się piękny Dworek Olszewskich. To zabytkowy kompleks pochodzący z XVIII wieku, utrzymany w stylu późnobarokowym. Budynek otacza zieleń i przestrzeń rekreacyjna. Obok wytyczono również ścieżkę geologiczną. W Dworku Olszewskich znajduje się śliczna Sala Koncertowa, w której udzielane są śluby. Mieści się tutaj również Muzeum Regionalne.

Muzeum Regionalne w Bełchatowie rozpoczęło swoją działalność w 1995 r. W placówce prezentowana jest wystawa stała „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku”. Meble i sprzęty nie stanowią jednak oryginalnego wyposażenia sal, ponieważ zostało zniszczone bądź rozproszone. W muzeum mieści się również wystawa „Salonik Tradycji Niepodległościowych”, w którym prezentowana jest kopia obrazu „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki, a także kolekcje broni palnej i białej.

Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy

Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy to interaktywne muzeum z licznymi atrakcjami dla najmłodszych i nie tylko. To świetne miejsce do odwiedzenia całą rodziną. Ekspozycja PGE Giganty Mocy obejmuje prezentację działalności i historii największych w Polsce i Europie zakładów paliwowo-energetycznych. Dodatkowo dzieci i młodzież mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych z astronomii, przyrody, chemii, geologii i paleontologii.

Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk

Jeśli chodzi o atrakcje w Bełchatowie dla miłośników aktywnego spędzania czasu, koniecznie trzeba wspomnieć o Ośrodku Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. To miejsce dla mieszkańców i turystów, gdzie mogą jeździć na nartach, skorzystać z toru saneczkowego, tras rowerowych czy dmuchanych atrakcji dla dzieci. Skąd tak wysoka góra w mieście? Powstała z ziemi z wyrobiska kopalnianego. Przez lata usypywano ją w jedno miejsce, aż powstała Góra Kamieńsk.

Co więcej, ok. 10 km na południe od centrum Bełchatowa zlokalizowane są dwa ośrodki sportowo-rekreacyjne: „Słok” i „Wawrzkowizna”. Oferują one rozbudowaną bazę noclegową, a także atrakcje, takie jak: stadnina koni, rowery wodne, kąpielisko ze zjeżdżalnią wodną, sauny, pływalnie i wiele więcej.

Kulturalne atrakcje – Bełchatów

Bełchatów to nie tylko kopalnia, imponujące maszyny czy fenomen elektrowni Bełchatów. Na turystów i mieszkańców czeka w tym mieście moc atrakcji kulturalnych. Gdy tylko zakończycie zwiedzenie, wybierzcie się na ciekawe spektakle teatralne, koncerty czy festiwale.

W tej miejscowości organizowane są popularne wydarzenia artystyczne o skali ogólnopolskiej, takie jak: Festiwal Młode(j) Sztuki, Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej czy Festiwal Filmów Niepoważnych „NAKRĘCENI”.

Gdzie szukać kulturalnych wrażeń w Bełchatowie?

W poszukiwaniu rozrywki na najwyższym poziomie, warto wybrać się do Miejskiego Centrum Kultury, które działa od 1972 r. MCK dzieli się na trzy obiekty: MCK PGE Giganty Mocy, MCK Centrum oraz MCK oddział „Grocholice”. Instytucja zajmuje się organizacją warsztatów, seansów filmowych, koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych czy przeglądów. MCK zrzesza ponadto grupy filmowe, muzyczne, taneczne czy teatralne i plastyczne z całego regionu. Ciekawą ofertą mogą znaleźć tutaj dzieci, dorośli i seniorzy.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia w Bełchatowie to Hala Widowiskowo-Sportowa – Centrum Sportu. Placówka łączy działalność sportową i kulturalną. Możecie wybrać się tutaj na interesujące mecze, skorzystać z pływalni czy obejrzeć ulubionych artystów kabaretowych, czy stand-upowych. Oferta Centrum Sportu jest naprawdę rozbudowana!

Bełchatów ulokowany jest obok Łodzi, w której możecie wybrać się do Teatru Muzycznego, Teatru im. Stefana Jaracza czy Teatru Wielkiego. Chcecie przyjemnie spędzić wolny czas? Sprawdźcie ofertę kulturalną wybranych miast w serwisie Biletyna! Na naszej stronie internetowej znajdziecie bilety na wiele wydarzeń kulturalnych w Bełchatowie, a także w mniejszych i większych miasta w całej Polsce. Zapraszamy do subskrybowania naszego newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej!

Site Footer