Radom atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Radomiu?

Spis treści

Radom leży w województwie mazowieckim, choć pod względem historycznym, kulturowym i etnograficznym związany jest o wiele bardziej z Małopolską. Radom oferuje zwiedzającym piękne i liczne zabytki, a także murale i interesujące festiwale, które przyciągają uczestników z całej Polski. Jakie atrakcje Radomia warto zobaczyć? Przekonajcie się!

Najciekawsze atrakcje Radomia przy ulicy Żeromskiego

Zwiedzanie Radomia warto rozpocząć od ulicy Żeromskiego, wzdłuż której umieszczona jest większość najciekawszych atrakcji turystycznych. Jest to najdłuższy i najważniejszy deptak w mieście, po którym spacerując, można zobaczyć XIX-wieczne kamienice, będące symbolem Radomia. Warty zobaczenia jest również budynek sądu rejonowego, willa Kulczyckiego czy XX-wieczny urząd stanu cywilnego. To prawdziwe perełki architektury.

Pałac Sandomierski

Pałac Sandomierski to jeden z najważniejszych zabytków tego miasta. Ten klasycystyczny obiekt został zaprojektowany przez Antoniego Corazziego. Jego budowę rozpoczęto w 1825 roku i zakończono 2 lata później. Pałac był siedzibą władz wojewódzkich w Królestwie Polskim.

Nieopodal Pałacu Sandomierskiego znajduje się Park im. Tadeusza Kościuszki w stylu angielskim. Oprócz rodzimych gatunków drzew, porastają go również drzewa pochodzące z Azji i Ameryki. Naprzeciwko parku zlokalizowana jest katedra pw. Opieki Najświętszej Marii Panny. To neogotycka świątynia trójnawowa z transeptem. Od zewnątrz bazylika zachwyca rozetą oraz trzema portalami, nad którymi znajdują się dwie wieże, sięgające 72-metrów wysokości. Nawiązują one swoim wyglądem do wieży kościoła mariackiego w Krakowie.

Centrum miasta

Zwykle rynek stanowi centrum miasta i to w nim tętni życie kulturalne i codzienne. W Radomiu natomiast centralny punkt miasta zmieniał się przez lata. Rynek jest tutaj częścią tzw. Miasta Kazimierzowskiego lokowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r. To właśnie w tym punkcie miasta kwitło średniowieczne życie Radomia. Dzisiaj Miasto Kazimierzowskie jest bardzo spokojnym miejscem. Na jego obrzeżach można zobaczyć fragmenty murów miejskich, Bramy Krakowskiej oraz Domu Wielkiego, który jest pozostałością po Zamku Królewskim. Na Rynku warto zwrócić uwagę na Nowy Ratusz, z którego grany jest hejnał radomski. W Domu Esterki i Domu Gąski natomiast otwarto niedawno Muzeum Historii Radomia, które w ciekawy i multimedialny sposób przedstawia dzieje Radomia.

Jeśli chodzi o współczesne centrum Radomia, jest to Plac Konstytucji 3 Maja, przy którym również ulokowane są zabytki, takie jak: kościół św. Stanisława Biskupa, budynek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego czy dom Podworskich.

Zespół klasztorny bernardynów

Zespół klasztorny oo. bernardynów został ufundowany przez króla Kazimierza Jagiellończyka na przełomie XV i XVI wieku. W skład tego kompleksu wchodzą budowle w stylu późnogotyckim. W skład kompleksu wchodzi m.in. kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W jego wnętrzu znajdują się oryginale drewniane ławki z XVI wieku oraz okazałe sklepienie krzyżowo-żebrowe.

Muzeum Wsi Radomskiej

Na obrzeżach Radomia mieści się Muzeum Wsi Radomskiej. To obowiązkowy punkt do zwiedzania dla osób, które interesują się historią, ale nie tylko. Każdego z pewnością oczarują sielskie zagrody z domowymi zwierzętami, stare chałupy z pięknymi ogrodami czy przydrożne kapliczki, kościoły oraz inne klimatyczne budynki. W kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej znajdują się również eksponaty ruchome, takie jak: stare maszyny rolnicze, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia.

Szlak murali i festiwale

W Radomiu zachwycają nie tylko liczne zabytki, lecz także murale, które można zobaczyć w różnych częściach miasta. Powstały one m.in. w ramach projektu: „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali”. Dlaczego to właśnie twórczością tego artysty ozdobiono miasto? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W Radomiu urodziło się i mieszkało wielu słynnych Polaków, a wśród nich: Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski czy Tytus Chałubiński. Z miastem związany był również Andrzej Wajda, Witold Gombrowicz oraz Oskar Kolberg.

Co więcej, w Radomiu odbywają się liczne festiwale, które są chętnie odwiedzane przez osoby z całej Polski. Najpopularniejsze imprezy to: Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski oraz Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show.

Kulturalna mapa atrakcji Radomia

Zwiedzanie Radomia warto zakończyć, udając się do jednej z kulturalnych placówek tego miasta, a jest ich naprawdę wiele. W poszukiwaniu interesujących wydarzeń, można wybrać się m.in. do Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, w którym organizowane są wystawy, spektakle teatralne i koncerty.

Kolejne miejsce to Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Kameralnej mieszcząca się w Urzędzie Miejskim. Poza występami muzycznymi organizowane są tutaj również inne widowiska, w tym występy kabaretowe. Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria to z kolei prawdziwa gratka dla miłośników kultury. Oprócz organizacji różnych imprez kulturalnych, działalność tego miejsca skupia się na szeroko pojętej sztuce, wystawiennictwie i edukacji z dziedziny: muzyki, sztuk plastycznych, literackich i teatralnych.

Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr

Jedną z kulturalnych placówek w Radomiu jest Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr. Instytucja ta dzieli się na kilka obiektów: siedzibę główną, która mieści się przy ul. Parkowej 1, Amfiteatr. Daszyńskiego 5 oraz Amfiteatr. Śniadeckich 2, który jest najstarszą częścią MOK-u. Obiekt ten proponuje mieszkańcom i turystom Radomia nie tylko bogatą ofertą kulturalną, lecz także możliwość uczestniczenia w licznych zajęciach artystycznych i nie tylko, w których mogą uczestniczyć dzieci i dorośli.

W Radomiu znajduje się również Hala Widowiskowo-Sportowa RCS, w której najczęściej organizowane są imprezy dla większej widowni. Co więcej, w mieście tym działa również repertuarowy Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, który działa od 1976 roku.

Szukacie biletów na interesujące wydarzenia kulturalne w Radomiu? W naszym serwisie nie tylko kupicie wejściówki na wybrane imprezy, lecz także znajdziecie bazę stale aktualizowanych koncertów, spektakli teatralnych czy innych widowisk. Dzięki temu nie ominie Was żadna premiera!

Site Footer