Piotrków trybunalski atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Piotrkowie trybunalskim?

Spis treści

Piotrków Trybunalski to miasto w województwie łódzkim, tworzone przez przedstawicieli wielu kultur: Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców i Romów, Ormian, Włochów i Greków. W miejscowości tej znajduje się mnóstwo zabytków, które ulokowane są niemal na każdej ulicy. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrków Trybunalski – atrakcje, które warto zobaczyć

Piotrków Trybunalski to niezwykle ciekawe miasto, którego historia ma duże znaczenie dla naszego kraju. To właśnie tutaj były zwoływane zjazdy rycerskie, organizowane przez Konrada Mazowieckiego i Władysława Łokietka. W tej miejscowości król Jan Olbracht powołał dwuizbowy parlament, a Krzyżacy składali jedne z pierwszych hołdów lennych. Tutaj również powstał symbol harcerstwa, czyli lilijka. Podróż po Piotrkowie Trybunalskim warto zacząć od dworca kolejowego, który powstał w połowie XIX wieku. Obiekt ulokowany jest na dawnej trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (teraz linia kolejowa nr 1). Była to najdłuższa jednorazowo budowana linia w Europie.

Wieża ciśnień

Niedaleko dworca kolejowego znajduje się wieża ciśnień, której budowę ukończono w 1927 roku. Jej powstanie, tak jak w Lublinie, Radomiu czy Sosnowcu miało na celu poprawę standardów sanitarno-zdrowotnych mieszkańców. Budowla ma kształt koła, a jej fasada nawiązuje do renesansu. Obok niej mieści się pompa odśrodkowa Braci Sulzer, która pełniła funkcję Stacji Uzdatniania Wody.

Cerkiew prawosławna p.w. Wszystkich Świętych

Spod wieży ciśnień warto udać się dalej, aby zobaczyć Cerkiew prawosławną p.w. Wszystkich Świętych i poznać wielokulturową historię miasta. Świątynia powstała po przybyciu do Piotrkowa Trybunalskiego Greków w połowie XVIII wieku z Macedonii. Stanisław August Poniatowski wówczas zezwolił na otwarcie prawosławnej świątyni na strychu jednego z prywatnych domów. Po powstaniu listopadowym, gdy do miasta przybyło wielu Rosjan, konieczne było utworzenie większej cerkwi. Dzięki temu w XIX wieku utworzono budowlę na planie krzyża greckiego, która po wielu przebudowach zyskała ostatecznie kształt krzyża łacińskiego.

Kościół Ojców Bernardynów

Kościół Ojców Bernardynów (Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej) to piękna, murowana, barokowa świątynia, która powstała w XVII wieku. Warto jednak wiedzieć, że historia umieszczonego w nim obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej sięga czasów, gdy budowa obiektu nie była jeszcze rozpoczęta. W jego wnętrzu zachwycające są szczególnie oryginalne, najstarsze w kraju polichromie znajdujące się obok ołtarza.

Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej

Zespół Klasztorny Dominikanek mieści się naprzeciwko Kościoła Ojców Bernardynów. Obok klasztoru można zobaczyć również mury miejskie, a raczej ich fragment pochodzący z XIV i XV wieku. Co ciekawe, w Piotrkowie działało wiele zgromadzeń męskich: Bernardyni, franciszkanie, pijarzy i jezuici. Dominikanki tworzyły jednak jedyny żeński zakon. Obecnie w klasztorze mieści się Centrum Idei „Ku Demokracji” oraz Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej.

Muzeum Marcepanów

Marcepan był w XVI wieku niezwykle drogim rarytasem, dlatego wyrabiali go aptekarze. Do stworzenia pysznego deseru niezbędna jest woda różana, migdały i cukier, którego 1 kg kosztował 450 zł. Dzisiaj można samodzielnie wykonać te słodycze w Muzeum Marcepanów.

Muzeum Piwowarstwa

Centrum Edukacji Browarniczej to wyjątkowe miejsce, w którym można poznać cały proces tworzenia piwa, a także historię trunku. Warto wiedzieć, że lokalnym napojem bezalkoholowym jest Jałowiec. Oferowane w muzeum piwa Jan Olbracht opatrzone są pięknymi etykietami projektu Andrzeja Mleczki.

Rynek

Rynek to serce Piotrkowa Trybunalskiego. Kiedyś mieścił się na nim ratusz, w którym odbywały się obrady Trybunału Koronnego. Budynek został niestety rozebrany przez władze rosyjskie w XIX wieku. Rynek otaczają kamienice, które zostały początkiem XIX wieku wyburzone i wybudowane na nowo w stylu klasycystycznym. Niektóre mają swoje nazwy, np. „Pałac Królowej Bony”, „Pałac Przyłuskich” czy kamienica „Ormiańska”.

Kościół Jezuitów

Nieopodal Rynku mieści się Kościół Jezuitów – Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. W jego wnętrzu można zobaczyć piękne wyposażenie w stylu barokowym i późnobarokowym oraz zachwycające polichromie.

Kościół Farny

Bazylika Mniejsza p.w. św. Jakuba Apostoła to najstarszy kościół w mieście i jedna z najważniejszych świątyni w Polsce w XV i XVI wieku. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z XIV wieku. Utrzymana jest w gotyckim stylu, a jej najważniejszym elementem jest obraz „Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny” z początku XVI wieku.

Zamek Królewski

Na koniec jedna z najbardziej znanych atrakcji Piotrkowa, czyli Zamek Królewski. Określany jest również mianem pałacu wieżowego czy wieży mieszkalnej. Budowla utrzymana jest w stylu gotycko-renesansowym. Zamek powstał w XVI wieku na polecenie Zygmunta I Starego. Obok niego mieści się Plac Zamkowy – to właśnie na nim wybierano kiedyś królów.

Piotrków Trybunalski – atrakcje kulturalne

Piotrków Trybunalski oferuje wiele pięknych miejsc i zabytków, które można zwiedzać kilka dni. Jeśli w trakcie eksplorowania miasta będziecie chcieli chwilę odpocząć, warto wybrać się do jednej z instytucji kulturalnej.

W Piotrkowie Trybunalskim działa m.in. Amfiteatr Miejski, w którym najwięcej wydarzeń odbywa się latem i wczesną jesienią. Miejski Ośrodek Kultury to natomiast placówka, w której na świetne koncerty, spektakle teatralne oraz wiele innych widowisk można liczyć przez cały rok. Sala Teatralna MOK i Sala widowiskowa Klubu MOK zapraszają na przedstawienia w gwiazdorskiej obsadzie, a także imprezy organizowane przez uczestników zajęć odbywających się w MOK-u. Instytucja ta prowadzi m.in. warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne i taneczne.

W Piotrkowie Trybunalskim działa również Ośrodek Działań Artystycznych oraz Mediateka 800-lecia, która jest obiektem łączącym w sobie klasyczną bibliotekę z nowoczesnymi technologiami. Znajduje się tutaj m.in. strefa VR, majsternia czy SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności).

Szukacie biletów na wydarzenia kulturalne odbywające się w Piotrkowie Trybunalskim? Zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu. W Biletyna.pl znajdziesz pełną listę imprez odbywających się w wybranych miastach Polski.

Site Footer