Ciechanów atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Ciechanowie

Spis treści

Zamek Książąt Mazowieckich, oryginalna Wieża Ciśnień czy Browar Ciechan to jedne z najpopularniejszych atrakcji na mapie Ciechanowa. Położonego jest niespełna 100 km od Warszawy. Kiedyś Ciechanów był miastem królewskim, potem wojewódzkim. Co dzisiaj skrywa? Zobaczcie, co warto odwiedzić w tej miejscowości.

Zamek Książąt Mazowieckich

Zamek Książąt Mazowieckich powstał prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. Pełnił zarówno funkcję obronną, jak i był istotną rezydencją władców Polski. Niestety obecnie można podziwiać wyłącznie zewnętrzne zabudowania. Niedawno dobudowano do nich nowoczesny pawilon, a także odnowiono baszty i mury zamkowe. Na zamku organizowane są cykliczne „Spotkania z historią” i wiele inne imprezy historyczno-edukacyjne. Warto zobaczyć tutaj również pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz zapoznać się z dziejami miasta, dzięki wystawom multimedialnym.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Muzeum Szlachty Mazowieckiej to miejsce, które przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom historii, ale nie tylko. W obiekcie mieści się wiele interesujących eksponatów związanych z historią i kulturą szlachty. Dla zwiedzających przygotowano dział archeologii oraz wystawa dzieł sztuki, obejmująca w większości obrazy portretowe. Muzeum organizuje ponadto lekcje muzealne, prowadzi prace badawcze i jest współorganizatorem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych.

Wieża Ciśnień

Uznana przez portal The World Geography za jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych na świecie, Wieża Ciśnień, pochodzi z lat 70. XX wieku. Ulokowana jest na krańcach miasta. Kiedyś pełniła funkcję zbiornika wyrównawczego sieci wodociągowej. Za jej projekt odpowiada warszawki architekt Jerzy Bogusławski. Składa się z górnej, okrągłej części – zbiornika (torusa) przypominającego obwarzanka oraz podstawy w kształcie hiperboloidy z perforacjami. Obecnie przy Wieży Ciśnień znajduje się Park Nauki Torus.

Browar Ciechan

Będąc w Ciechanowie, warto wstąpić do Browaru Ciechan. Założony w 1864 r. działa nieprzerwanie do tej pory. Można zwiedzić go po wcześniejszym umówieniu wizyty. To przede wszystkim atrakcja dla miłośników złotego trunku.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Zabytkowy Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstał w XVI wieku. Początkowo pełnił miejsce spotkań szlachty, gdzie nierzadko dochodziło do karczemnych bójek. Następnie, w czasach napoleońskich obiekt zmieniono w piekarnię. Do dzisiejszych czasów zachowało się niewiele elementów budowli, resztę strawił pożar. Zachowała się jedynie kropielnica i krucyfiks z XIX wieku. Będąc w kościele, warto zwrócić uwagę na kaplicę Matki Boskiej autorstwa Wiktora Zina, w której znajduje się płyta nagrobna Stanisława Szczurzyńskiego (właściciela majątku Szczurzyn pod Ciechanowem).

Dolina Rzeki Łydyni

Dolina Rzeki Łydyni to wyjątkowe miejsce na mapie Ciechanowa. Idealne do spacerów i wypoczynku. Można tu podziwiać naturalny, niezmieniony krajobraz. Co ciekawe, obszar ten jest zlokalizowany w centrum miasta, więc jest doskonały dla osób, które chcą odetchnąć od codziennego zgiełku. Dolinę porastają zarośla, łąki, a nawet można znaleźć w niej bagna i torfowiska. Co więcej, w Dolinie Rzeki Łydyni mieszkają zwierzęta, takie jak bobry, wydry oraz liczne gatunki ptaków, np. bażanty, mewy śmieszki, bociany i myszołowy.

Muzeum Romantyzmu

Nieopodal Ciechanowa znajduje się miejscowość Opinogóra, a w niej Muzeum Romantyzmu. Działa od lat 60. XX wieku, mieści się w pięknym neogotyckim pałacu. Zbiory zebrane w muzeum dotyczą przede wszystkim Zygmunta Krasickiego i jego rodziny. W sąsiedztwie obiektu ulokowany jest kościół, a w nim krypta wieszcza. Dodatkowo w pobliżu można podziwiać jedyny pomnik Zygmunta Krasińskiego autorstwa Mieczysława Weltera.

Ciechanów – atrakcje, które warto zobaczyć

W Ciechanowie warto zobaczyć ratusz z 1844 r. Powstał wg projektu Józefa Iżyckiego, a jego modyfikacji dokonał Włoch Henryk Marconi. Miłośnicy pięknej architektury powinni odwiedzić również jeden z najurokliwszych budynków w mieście, jakim jest Kamienica Brudnickich z 1912 r. W części tzw. nowego centrum miasta znajdują się natomiast Krzywa Hala, będąca siedzibą Biblioteki Akademickiej oraz Hala Pułtuska o długości aż 130 m.

Kultura w Ciechanowie – co robić w wolnym czasie?

Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym w Ciechanowie można liczyć na wiele ciekawych atrakcji. Mowa tutaj nie tylko o zabytkach i zielonych, cichych skwerach. W mieście tym dzieje się dużo również od strony kulturalnej. W Ciechanowie funkcjonuje kilka instytucji kulturalnych, a do tego cyklicznie organizowane są imprezy, przyciągające zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wśród nich wymienić można m.in.: Dionizje – Ogólnopolski Festiwal Teatralny, Blues na dołku – Spotkania z bluesem, Spring Blues Night Festiwal czy Spotkania ze Średniowieczem.

Co więcej, w Ciechanowie działa wiele organizacji artystycznych, które organizują koncerty i spektakle dla lokalnej i nie tylko społeczności. Są to zarówno grupy teatralne, takie jak Rozmyty Kontrast i Exodus, zespół muzyki dawnej Horrendus czy Zespół Tańca Nowoczesnego Funny. Jeśli chodzi o ośrodki kultury, w Ciechanowie znajduje się Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio. Instytucja zajmuje się promowaniem kultury w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, a także prowadzi Uniwersytet III Wieku. W COED odbywają się liczne zajęcia, konkursy, a uczestnicy zajęć mogą skorzystać m.in. z profesjonalnego studia nagrań.

Kulturalne wrażenia czekają na Was w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. To właśnie tutaj organizowane są koncerty, spektakle teatralne, a także widowiska kabaretowe i stand-upowe. Na większe wydarzenia można wybrać się ponadto do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który dysponuje m.in. halą sportową i sportowo-widowiskową.

Jeśli szukacie pomysłu na spędzenie wolnego czasu w Ciechanowie, zapoznajcie się z bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych tego miasta w serwisie Biletyna. Codziennie aktualizujemy listę imprez, aby nic Was nie ominęło! Zachęcamy do zakupu biletów i zapisania się do naszego newslettera.

Site Footer