Bytom atrakcje – co warto robić i zobaczyć w Bytomiu

Spis treści

Położony w województwie śląskim Bytom mieści się w centralnej części Wyżyny Śląskiej, na pograniczu Tarnowskich Gór. Choć miejscowość ta jest kojarzona głównie z przemysłem, tak naprawdę ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Bytomiu.

Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach powstał w XIX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1812 r., a zakończyła pięć lat później. Fundatorem obiektu był kupiec Ignatz Domes, ówczesny właściciel wsi Miechowice. Z pałacem silnie związana jest również postać Matki Ewy (Ewy von Tiele Winckler), która była założycielką ośrodka Ostoja Pokoju. W czasie II wojny światowej pałac został spalony i rozgrabiony przez wojska radzieckie. Przez długie lata budynek był ruiną. W 2020 r. odnowiono go jednak i dziś swoją działalność prowadzi w nim Bytomskie Centrum Kultury. W pałacu odbywają się kameralne koncerty, spotkania autorskie, wieczory z poezją, warsztaty i zajęcia kulturalne dla mieszkańców miasta i turystów. To piękne i atrakcyjne pod względem kulturalnym miejsce na mapie Bytomia.

Park Miejski im. Franciszka Kachla

Przepiękny Park Miejski w Bytomiu przeszedł rozległą rewitalizację, dzięki czemu obecnie prezentuje się bardzo dobrze. To doskonałe miejsce na rodzinny spacer, a także romantyczną randkę. Otóż na terenie parku mieści się Góra Miłości utworzona na przełomie XIX i XX wieku. Stworzona jest na bazie hałdy galmanowej, na której znajduje się również altana, kaskada wodna i piękne alejki rozmieszczone w malowniczym sąsiedztwie roślinności typowej dla górskich ogrodów. Na skraju parku zlokalizowane jest natomiast miniarboretum z Ogrodem Bytomskim. To urokliwy zakątek, w którym można podziwiać ok. 400 gatunków roślin. Pośrodku znajduje się natomiast oranżeria z egzotycznymi roślinami i gatunkami ptaków oraz gadów.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Jeśli chodzi na najciekawsze atrakcje Bytomia, koniecznie trzeba wspomnieć o Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych, które są unikatowe nie tylko w Polsce, lecz także w skali światowej. To najstarsza działająca kolej wąskotorowa na świecie, którą uruchomiono w 1851 r. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe kiedyś służyły przemysłowi, dzisiaj najczęściej korzystają z nich turyści.

Kościół Wniebowzięcia NMP

W centrum miasta ulokowany jest rynek. Warto wiedzieć o tym, że Bytom zachował średniowieczny układ starego miasta z dwoma rynkami, co jest dość nietypowe dla polskich miast. To jeden z największych placów, które można spotkać w województwie śląskim. Otaczają go zabytkowe kamienice, których część została odrestaurowana. Pośrodku placu znajduje się Lew Śpiący – rzeźba z 1873 r. upamiętniająca poległych w wojnie francusko-pruskiej mieszkańców Bytomia. Na rynku warto zobaczyć jednak przede wszystkim Kościół Wniebowzięcia NMP. To najstarsza zachowana budowla w mieście, której początki sięgają XIII wieku. W jej wnętrzu można zobaczyć wiele interesujących i cennych obrazów. Znajduje się tutaj również krypta grobowa rodziny Henckel von Donnersmarck – śląskich magnatów.

Kościół Św. Trójcy

Wśród zabytków Bytomia znajduje się również Kościół Św. Trójcy. To budowla w stylu neogotyckim zbudowana końcem XIX wieku. Charakteryzuje się wyjątkową fasadą, którą tworzą dekoracje architektoniczne rzeźbione w piaskowcu. We wnętrzu kościół odznacza się natomiast unikatowym stylem promienistego gotyku.

Muzeum Górnośląskie

Jeśli chodzi o ciekawe miejsca do odwiedzenia na mapie Bytomia, zdecydowanie warto wstąpić do Muzeum Górnośląskiego. To instytucja, która prowadzi szeroko pojętą działalność kulturalną. Muzeum dzieli się na 6 działów: Archeologia, Biblioteka, Etnografia, Historia, Sztuka, Przyroda. Dodatkowo w placówce prowadzone są interesujące lekcje muzealne dla dzieci, młodzieży oraz arteterapia.

Rezerwat Segiet

Na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór mieści się Rezerwat „Segiet”, którego początki datuje się na 1953 r. To piękne miejsce, które idealnie sprawdzi się na długie spacery w otoczeniu malowniczej przyrody. Podczas przechadzki można podziwiać wiekową buczynę i inne okazy. Co ciekawe, kiedyś na tych terenach wydobywano srebro.

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne skrywa Bytom? Warto zobaczyć m.in. zabytkowy tramwaj. To właśnie w tym mieście, nieprzerwanie od 1913 r. działa najstarsza linia tramwajowa. Co ciekawe, ma ona zaledwie 1 km. Przy ulicy piekarskiej znajduje się natomiast piękny cmentarz Mater Dolorosa z XIX w., w którym znajdują się naprawdę zachwycające nagrobki.

Bytom – atrakcje kulturalne dla mieszkańców i turystów

Bytom to nie tylko centrum miasta, rynek, kościoły i zabytki. W tej miejscowości można również liczyć na rozbudowany repertuar kulturalny. Gdzie wybrać się na koncerty, spektakle teatralne czy inne interesujące widowiska? Pierwszym miejscem jest wspomniane już Bytomskie Centrum Kultury. Kolejna placówka to Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. To teatr tańca współczesnego, który znajduje się w zabytkowej Kopali Rozbrak. Odbywają się tutaj wyjątkowe spektakle, a także organizowane są zajęcia i warsztaty dla najmłodszych miłośników tańca.

Gdzie jeszcze warto wybrać się na interesujące wydarzenia? Opera Śląska to miejsce o bogatej historii i świetnym repertuarze. Placówka mieści się w dawnym budynku Teatru Miejskiego, zbudowanego w latach 1899–1901 w stylu neoklasycystycznym. W Operze Śląskiej wystawiane są opery, operetki, a także przedstawienia baletowe i koncerty muzyki klasycznej.

To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o kulturalne atrakcje w Bytomiu. W mieście znajduje się również Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, które jest gratką dla wszystkich miłośników szeroko pojętej sztuki. Poza organizacją wystaw, „Kronika” zajmuje się również edukacją. W muzeum odbywają się pokazy filmowe, spotkania z artystami czy różnorodne warsztaty zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów.

Mieszkacie w Bytomiu lub właśnie zamierzacie odwiedzić to miasto? Skorzystajcie z bogatej oferty kulturalnej tego górnośląskiego miasta. Bilety na najciekawsze wydarzenia w Bytomiu znajdziecie w serwisie Biletyna.

Site Footer