Ostrołęka atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Ostrołęce

Spis treści

Ostrołęka położona jest w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Mieści się na Nizinie Północnomazowieckiej nad rzeką Narew. Ostrołęka to istotne miasto dla przemysłu energetycznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego oraz budowlanego. Jest ponadto ośrodkiem folkloru kurpiowskiego. Co zobaczyć w tym urokliwym mieście? Oto najciekawsze atrakcje Ostrołęki.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Niezwykle ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem na mapie Ostrołęki jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w którym można poznać bliżej zarówno historię miasta, jak i okolicy. Znajdują się tutaj wystawy stałe oraz wystawy czasowe. Muzeum podzielone jest na działy: historyczny, etnograficzny, sztuki oraz oświatowy. Obiekt mieści się w neoklasycystycznej kamienicy pochodzącej z lat 20. XIX wieku, w której początkowo działa placówka poczty polskiej.

Warto wiedzieć, że Muzeum Kultury Kurpiowskiej jest organizatorem imprez cyklicznych, takich jak: „Ginące Zawody”, „Ido śwenta Źejgejnocy”, „Biało-czerwona. Obowiązkowo!” czy „Wspólne śpiewanie”.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja (kościół farny) należą do najcenniejszych zabytków miasta. Świątynia została wzniesiona w 1399 r., a w kolejnych stuleciach była rozbudowywana. Początkowo budynek miał formę gotycką, jednak po jednej z renowacji przybrał styl barokowy. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn i więzienie. Obecnie można podziwiać w jego wnętrzu m.in. rokokową ambonę, a także barokowy ołtarz główny z XVIII w.

Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego

Jakie jeszcze zabytki sakralne można znaleźć w Ostrołęce? Warto udać się również do Kościoła pw. Świętego Antoniego Padewskiego. To sporych rozmiarów budowla uważana za jeden z cenniejszych zabytków. W skład kompleksu podklasztornego wchodzi barokowa świątynia, budynek podklasztorny oraz dziedziniec z krużgankami zwany Kalwarią. Pod kościołem ulokowane są podziemne krypty, w których spoczywają dobroczyńcy, szlachta i zakonnicy. To najcenniejszy zabytek tego typu w północno-wschodniej Polsce.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Muzeum Żołnierzy Wyklętych to nowoczesny obiekt z wystawami analogowymi i cyfrowymi. Oprócz ciekawych eksponatów można udać się tutaj na unikalną strzelnicę. Pozostając w tematyce historycznej, warto także odwiedzić forty Bema, czyli pomnik mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. Była to legendarna batalia, która miała miejsce podczas powstania listopadowego. Jej upamiętnieniem jest organizowana corocznie rekonstrukcja bitwy pod Ostrołęką.

Galeria Ostrołęka

Zlokalizowana w dawnej kamienicy kupieckiej przy placu Generała Józefa Bema Galeria Ostrołęka to miejsce prowadzące działalność wystawienniczą oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych. Miłośnicy sztuki mogą skorzystać z bogatej oferty warsztatów plastycznych, fotograficznych, malarskich, garncarskich oraz rzeźbiarskich.

Niedaleko Galerii zlokalizowany jest Ratusz Miejski wybudowany w latach 20. XX wieku. Był kilkakrotnie przebudowywany, ostatnim razem w 1997 r. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Obecnie jest to siedziba władz miejskich.

Most Antoniego Madalińskiego

Charakterystycznym punktem na mapie Ostrołęki jest Most Antoniego Madalińskiego. To podwieszana konstrukcja, która stała się ulubionym miejscem widokowym turystów i mieszkańców miasta. Co ciekawe, był on wzorowany na moście Barqueta w Sewilli.

Plaża miejska

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą wybrać się na plażę miejską, która funkcjonuje w sezonie letnim. Ma ona ponad 80 metrów. Mieści drewniany pomost, miejsca do organizacji ognisk, a także plac zabaw dla najmłodszych. To piękny i przede wszystkim zadbany punkt Ostrołęki.

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika

Niedaleko Ostrołęki, w Nowogrodzie znajduje się Skansen Kurpiowski. Obiekt działa od niemal 100 lat. Jest najstarszym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Skansen mieści ponad 3 tysiące eksponatów, które pochodzą głównie z prywatnych zbiorów Adama Chętnika. Oprócz niezwykle ciekawych wystaw i obiektów można wybrać się tutaj na interesujące wydarzenia, które przybliżają historię i kulturę kurpiowską.

Moc atrakcji kulturalnych w Ostrołęce – gdzie wybrać się na koncerty, spektakle i pokazy filmowe?

Gdy zobaczycie już wszystkie ciekawe miejsca na mapie Ostrołęki związane z historią miasta, warto udać się na kulturalny relaks. W miejscowości tej działa kilka placówek kulturalnych, które mają do zaoferowania interesujący repertuar.

Głównym ośrodkiem życia kulturalnego jest Ostrołęckie Centrum Kultury. W jego ramach działają m.in.: Ośrodek Folkloru i Tańca, który zajmuje się organizacją imprez folklorystycznych oraz turniejów tańca towarzyskiego. Kolejne miejsce to wspomniana wcześniej Galeria Ostrołęka. Warto odwiedzić również Klub Oczko, który skupia amatorskie zespoły ruchu artystycznego. Zajmują się one urządzaniem przedstawień teatralnych, recitali, koncertów oraz konkursów recytatorskich. Interesujące jest też Kino „Jantar” – jedno z najnowocześniejszych w naszym kraju. Poza pokazami filmów organizuje dodatkowo Ostrołęckie Spotkania z Piosenką Kabaretową, a także Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła”. Istotne miejsca kulturalne na mapie Ostrołęki to również Miejska Biblioteka Publiczna czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Na imprezy sportowe oraz kulturalne można wybrać się też do Hali Sportowo-Widowiskowa im. A. Gołasia. To właśnie tutaj mają miejsce świetne koncerty ogólnopolskich gwiazd oraz wydarzenia kabaretowe i stand-upowe. Co więcej, w Ostrołęce organizowane są imprezy cykliczne, takie jak ogólnopolski przegląd zespołów rockowych „Rockołęka” czy „Dni Ostrołęki”.

Bilety na najciekawsze wydarzenia mające miejsce w Ostrołęce znajdziecie w serwisie biletyna.pl. Aby zawsze być na bieżąco, zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej. Dzięki temu nie ominie Was żadne interesujące wydarzenie kulturalne w Ostrołęce.

Site Footer