Sosnowiec atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Sosnowcu

Spis treści

Sosnowiec to miasto położone w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim. Miejscowość ta kojarzy się głównie z przemysłem. Znajdują się tutaj jednak miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Sprawdźcie!

Pałac Dietla

Pałac Henryka Dietla to obiekt w stylu neobarokowym, który powstał końcem XIX wieku. To jeden z najpiękniejszych i najciekawszych pałaców śląskich przemysłowców, jaki można zobaczyć w okolicy. Pałac Dietla poddano renowacji, dzięki czemu teraz mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Sosnowca, mogą podziwiać jego niesamowite wnętrza, takie jak: jadalnia, sala balowa, neoromański pokój fajkowy, gabinet secesyjny czy łazienkę z okazałym, pełnym przepychu wyposażeniem. To pomieszczenie na tyle efektowne, że pojawiło się w wielu produkcjach filmowych, m.in.: „Między ustami a brzegiem pucharu” czy „Dolina Bogów”. Warto przy okazji odwiedzić mauzoleum rodziny Dietlów znajdujące się na cmentarzu ewangelickim. Zostało wzniesione na kształt dwupoziomowej rotundy z tufu wulkanicznego.

Zamek Sielecki

Zamek Sielecki jest prawdopodobnie najstarszym zachowanym obiektem w Sosnowcu, którego historia sięga czasów średniowiecza. Kiedyś pełnił funkcję obronną, następnie był kilkukrotnie rozbudowywany, by ostatecznie zostać poważnie zniszczonym przez pożar, mający miejsce w XIX w. Obecnie mieści się w nim Sosnowieckie Centrum Sztuki, organizujące wystawy, koncerty i spotkania kulturotwórcze.

Pałac Schoena z zespołem parkowo-pałacowym

Pałac Schoena (Schona) znajduje się w dzielnicy Środula. Utrzymany jest w stylu neobarokowym. To piękny obiekt otoczony kompleksem parkowym, położonym nad brzegiem rzeki Czarna Przemsza. Ulokowane jest tutaj Muzeum w Sosnowcu, a także restauracja. Co ciekawe, w miejscu tym istnieje możliwość wzięcia ślubu w reprezentacyjnej sali Urzędu Stanu Cywilnego.

Na sosnowieckim Śródmieściu mieści się również tzw. Nowy Pałac Schoena. Ten budynek prezentuje z kolei styl neogotycki, choć tak naprawdę jest mieszanką stylów: neoromańskiego, neorenesansowego, secesyjnego i neobarokowego. Jego wnętrza są bardzo bogato zdobione, a największe wrażenie robi sala balowa położona na dwóch kondygnacjach.

Dwór Mieroszewskich

Dwór Mieroszewskich to pięcioosiowy budynek z gankiem i okazałymi kolumnami, pochodzący z XVIII wieku. Kiedyś otaczał go park, którego pozostałości można podziwiać do teraz. Obiekt utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Obecnie działa tutaj już od niespełna 50 lat Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.

Egzotarium

Na terenie Parku Fusińskiego (Leona Kruczkowskiego) znajduje się egzotarium. Można podziwiać w nim wyjątkowy zbiór roślin, obejmujący około 260 gatunków z różnych stref klimatycznych. Oprócz roślin niezwykle interesujące są również zwierzęta: ptaki i ssaki, w tym krokodyle, węże, kameleony czy jaszczurki.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że w Sosnowcu można natknąć się na wiele terenów zielonych. Warty odwiedzenia jest m.in. Park Leśna z ogrodem zoologicznym i zbiornikiem wodnym czy Torfowisko Sosnowiec-Bory objęte programem Natura 2000.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP to monumentalny budynek, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Wzniesiony jest na planie krzyża łacińskiego. Największymi atrakcjami, jakie skrywa Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, są bez wątpienia freski autorstwa Włodzimierza Tetmajera, który odpowiada również za polichromie na Wawelu.

Dom Ludowy

Ciekawym budynkiem w Sosnowcu jest Dom Ludowy w stylu zakopiańskim, pochodzący z początku XX wieku. Choć miasto znajduje się daleko od gór, ten obiekt zdecydowanie przybliża ich klimat. Co więcej, w Domu Ludowym można wykupić nocleg.

Trójkąt Trzech Cesarzy

Tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy to miejsce łączące dwie dzielnice Sosnowca i dwie Mysłowic, w którym kiedyś stykały się granice Prus, Austrii i Rosji. Obecnie znajduje się tutaj pamiątkowy obelisk.

Najciekawsze atrakcje kulturalne Sosnowca

W Sosnowcu istnieje wiele placówek kulturalnych, które oferują możliwość uczestniczenia w znakomitych wydarzeniach kulturalnych. Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia jest

Sala Widowiskowo-Koncertowa MUZA, która mieści się w obiekcie dawnego kina „Muza”. To ważne miejsce dla kultury miasta, w którym obecnie odbywają się wydarzenia kabaretowe i stand-upowe, spektakle teatralne czy m.in. koncerty.

Teatr Zagłębia

Kolejne miejsce to Teatr Zagłębia, będący samorządową instytucją artystyczną. Gmach, w którym obecnie się znajduje, powstał w 1897 r. Kiedyś mieścił tzw. Teatr Zimowy, Hotel Saski i drewniany Teatr Letni. Obecnie Teatr Zagłębia wystawia najpopularniejsze w Polsce przedstawienia i jest dodatkowo miejscem prowadzącym zajęcia edukacyjne dla całych rodzin.

Gdzie wybrać się na imprezy kulturalne i dobry film?

Gdzie jeszcze warto szukać kulturalnych wrażeń? Warte odwiedzenia jest na pewno

Energetyczne Centrum Kultury im. J. Kiepury i Miejski Klub im. Jana Kiepury. To miejsca prowadzące szeroką działalność kulturalną. Ponadto interesujące wydarzenia odbywają się również w ArcelorMitall Park Arena oraz w Kinie Helios, serwującym najświeższe polskie i światowe premiery filmowe.

W Sosnowcu kulturę można spotkać na każdym kroku. Poza placówkami kulturalnymi mieszczą się tutaj również liczne restauracje, puby oraz kluby, w których organizowane są koncerty czy wydarzenia kabaretowe. Mowa tutaj o miejscach, takich jak: Komin Music Cafe, Klub Piwnica czy Comityva 2.0. Co więcej, w mieście tym mnóstwo interesujących widowisk prezentują lokalne szkoły muzyczne, m.in. Zespół Szkół Muzycznych.

Jeśli szukacie pomysłu na pełne emocji spędzenie wolnego czasu w Sosnowcu, warto zwiedzić nie tylko zabytki tego pięknego miasta, lecz także odwiedzić placówki kulturalne. Informacje o najświeższych wydarzeniach w Sosnowcu znajdziecie w serwisie biletyna.pl. Zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera oraz zainstalowania aplikacji mobilnej, by zawsze być na bieżąco z ofertą nie tylko Sosnowca, ale większości miast i miasteczek w Polsce.

Site Footer