Mielec atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Mielcu

Spis treści

Mielec to miasto położone w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej. Związane jest z przemysłem lotniczym – to właśnie tutaj ulokowane są słynne Polskie Zakłady Lotnicze. W Mielcu produkuje się również meble, samochody, silniki samochodowe oraz lodówki, wózki golfowe i wiele innych produktów, które znane są nie tylko w naszym kraju, lecz także na całym świecie. Jakie atrakcje skrywa Mielec? Zobaczcie sami!

Bazylika pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

Bazylika pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty jest jednym z najstarszych obiektów w mieście, a zarazem najcenniejszym zabytkiem. To barokowy kościół pochodzący z XVI wieku. Jego wnętrze utrzymane jest w stylu rokokowym. Mieści się w nim ołtarz z obrazem z XVII wieku. To dzieło przedstawiające scenę ukrzyżowania, prawdopodobnie autorstwa Tomasza Dolabelli.

Stare Miasto

Rynek w Mielcu stanowił centralny punkt miasta już od XV wieku. Obecnie otaczają go kamienice. Najsłynniejszą z nich jest ta należąca do rodziny Jana Łojczyka z 1904 r. Niedaleko ulokowany jest Dworek Suchorzewskich z początku XIX wieku, utrzymany w stylu empire. Obok dworku znajduje się gmach w stylu eklektycznym, w którym działa Państwowa Szkoła Muzyczna. Stanowi on projekt autorstwa Jana Ostoi Stobieckiego. W jego wnętrzu można podziwiać Salę Królewską, zdobioną malunkami, przedstawiającymi poczet królów i książąt polskich pędzla Konstantego Niemczykiewicza (ucznia Matejki).

Kiedyś Mielec był własnością szlacheckich rodów. Niestety do dzisiejszych czasów nie zachowało się zbyt wiele siedzib. Podczas potopu szwedzkiego całkowicie zniszczono zamek Mieleckich. Dobrze zachował się jednak zespół pałacowy Oborskich z XVII wieku wraz ze wspaniałym parkiem. Warto odwiedzić dworek Gadulskich z XVIII wieku. Ciekawy jest również zespół budynków OSP, w którym ulokowana jest wozownia z XX wieku, drewniana kręgielnia oraz drewniana strażnica z XIX wieku.

Dworek i Park Oborskich

Dworek Oborskich, mieszczący Muzeum Regionalne, to ważne miejsce na mapie kulturalnej miasta. Odbywają się tutaj wernisaże, sympozja, wystawy czasowe i spotkania naukowe, polityczne i artystyczne. Dworek wraz z otaczającym go parkiem to wizytówka Mielca. Początkowo w tym miejscu stał renesansowy zamek rycerski Gryfitów-Mieleckich, następnie na jego ruinach powstał drewniany dwór, przebudowany ostatecznie przez Wacława Oborskiego na styl podmiejskiej willi.

Dworek otacza malowniczy park, w którym znajduje się obiekt, niepasujący do charakteru miasta. Jest to kotwica statku pełnomorskiego. Prawdopodobnie została podarowana przez załogę masowca m/s „Mielec”.

Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury

Budynek Muzeum Regionalnego to prawdziwa skarbnica historyczna miasta. W jego zbiorach znajdują się m.in. kopia aktu lokacyjnego (Mielec uzyskał prawa miejskie w 1470 r.), Biblia Jakuba Wujka z 1599 r., a także rozległe eksponaty archeologiczne. Wśród nich można podziwiać m.in. kości mamuta, wyposażenie okolicznych dworów szlacheckich i domów chłopskich, kolekcję żelazek czy obrazy Wojciecha Kossaka, Vlastimila Hofmana i Teodora Axentowicza.

W zabytkowym dworze Jadernówka mieści się drugi oddział Muzeum Regionalnego – Muzeum Historii Fotografii, które powstało na zlecenie fotografa Augusta Jadernego w początku XX wieku. Stanowi upamiętnienie rozwoju fotografii. Znajdują się tutaj stare sprzęty fotograficzne, zdjęcia oraz biblioteczka z literaturą fachową.

Góra Cyranowska

Góra Cyranowska to rozległy park leśny, w którym znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe. Poza tym mieszczą się tutaj ścieżki edukacyjne, punkty widokowe oraz miejsca do wypoczynku. To miejsce dla osób, które uwielbiają sport oraz błogi relaks. Co ciekawe, park łączy się z Puszczą Sandomierską, a do tego zawiera m.in. labirynt, tor saneczkowy czy sztuczny potok.

Co warto zobaczyć w okolicy Mielca?

Niedaleko Mielca również znajdą się bardzo ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Jednym z nich jest Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, które obejmuje ekspozycje: zewnętrzną (w formie skansenu, zawierającą pojazdy i maszyny) oraz wewnętrzną z wystawami.

Kolejne miejsce to Park Etnografii mieszczący się w Kolbuszowej. To ogromny skansen, w którym można podziwiać różnorodne zabytki południowo-wschodniej Polski. Wśród nich znajdują się przedmioty codziennego użytku, wyposażenie mieszczańskie i chłopskie czy narzędzia. Na terenie Parku Etnograficznego organizowane są regularnie zajęcia dla dzieci i dorosłych oraz imprezy cykliczne, np. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Największe atrakcje kulturalne w Mielcu

Mielec ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Mowa tutaj nie tylko o zabytkach, lecz także wydarzeniach kulturalnych. Na początku warto wspomnieć o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym, który odbywa się w tym mieście od 1998 r. To impreza, która przyciąga miłośników muzyki poważnej z całego świata. Występują tutaj muzycy europejskiej i światowej klasy, w tym: Maurycy Merunowicz, Tytus Wojnowicz, Waldemar Malicki, Małgorzata Walewska, Leszek Możdżer czy Anna Maria Jopek.

W Mielcu działa również Samorządowe Centrum Kultury, w którym odbywają się koncerty, spektakle teatralne czy wydarzenia dla miłośników dobrego humoru, czyli imprezy kabaretowe oraz stand-upowe. W ramach SCK działa także Dom Kultury, w którym mieści się kino „Galaktyka”, Centrum Wystawienniczo-Promocyjne, a także siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.

Kolejne miejsce to Hala sportowo-widowiskowa MOSiR, w której mają miejsce imprezy gromadzące szeroką publiczność. Mowa tutaj o wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych. Jeśli szukacie pomysłu na spędzenie wolnego czasu w Mielcu, odwiedźcie jedną z placówek kulturalnych! Chcecie mieć zawsze dostęp do informacji o najświeższych i najciekawszych premierach? Subskrybujcie newsletter serwisu biletyna.pl. Zapraszamy również do pobrania naszej aplikacji mobilnej, dzięki której kupicie wejściówki jeszcze szybciej i wygodniej.

Site Footer